What is VCA image processing in CCTV

پردازش تصویر VCA در دوربین مداربسته چیست؟

تکنولوژی دوربین مداربسته از زمان ابداع تاکنون دچار پیشرفت های سریع و گسترده ای شده است و به نظر می رسد که به رشد خود نیز ادامه خواهد داد. تکنولوزی پردازش تصویر در دوربین مداربسته که می خواهیم در این مقاله به آن بپردازیم فقط یکی از راه هایی است که در آن فن آوری به کمک جوامع، جهت رفاه بیشتر در زمینه سیستم های امنیتی شتافته است. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که تکنولوژی پردازش تصویر در دوربین مداربسته یا VCA چیست و یا چگونه کار می کند؟ برای پاسخ به این سوال، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

VCA چیست ؟

Video Content Analytics یا به اختصار VCA به معنی تجزیه و تحلیل محتوای ویدئویی است که به توانایی دوربین در تجزیه و تحلیل خودکار تصاویر به منظور ثبت وقایع مختلف اشاره دارد. اساسا، این تکنولوژی وظیفه یک فرد اپراتور را انجام می دهد و می تواند در هر زمان سوژه های مختلف را شناسایی کند.
اپراتورهای دوربین های مدار بسته به صورت همزمان بر چندین مانیتور نظارت دارند. اگرچه بیشتر در مورد سوژه ای برای دنبال کردن در تصاویر آموزش داده می شوند، اما این افراد پس از تماشای یک یا چندین صفحه برای مثال به مدت 20 دقیقه، دچار خستگی شده و از تمرکز آنها نیز کاسته می شود. به همین دلیل، ممکن است بسیاری از اپراتورها پس از گذشت چند ساعت فعالیت نظارتی، به دلیل خستگی متوجه بسیاری از تغییرات در حال وقوع در تصاویر نشوند.
در اینجا تکنولوژی VCA به صاحبان سیستم های مداربسته این امکان را می دهد تا از طریق آن، هشدارهای لازم را برای فعالیت هایی خاص فعال نمایند و به اپراتور نیز کمک کنند. اگر دوربین مداربسته یک وضعیت هشداری را شناسایی کند، اپراتور را مطلع ساخته تا اقدامات لازم را انجام دهد.

VCA in CCTV

کاربردهای تکنولوژی VCA

حالا که تا حدودی متوجه شدیم که VCA چیست، بهتر از با کاربرد های آن آشنا شویم. تکنولوژی VCA می تواند به دلایل مختلفی مورد استفاده قرار گیرد، مسائلی که بسیاری از کسب و کارهای تجاری را درگیر خود نموده است. در زیر به برخی از موارد و قابلیت زیرمجموعه های تکنولوژی VCA و توضیح مختصری از هر کدام می پردازیم:

قابلیت تشخیص حرکت ( Motion Detection ) :

همانطور که از نامش پیداست به معنی تشخیص حرکت می باشد. این قابلیت در سیستم های نظارتی می تواند حرکات سوژه ها را در تصویر از طریق بررسی تغییرات به وجود آمده در توالی تصاویر تشخیص دهد. این قابلیت در اکثر دوربین های مدار بسته آنالوگ و تحت شبکه موجود است.

قابلیت شمارش افراد ( People counting ) :

با توجه به گسترش استفاده از دوربین های مداربسته در مراکز تجاری و اداری وجود قابلیتی که بتواند بر تردد افراد، مشتریان و نیز کارکنان نظارت داشته و آمار دقیقی از تعداد افراد وارد و خارج شونده ارائه کند کمک شایانی به نحوه مدیریت آن مرکز می کند.
بسیاری از تولید کنندگان دوربین های مداربسته ویژگی تشخیص حرکت را همزمان با شمارش افراد یا People counting استفاده می نمایند به این ترتیب دوربین ها می توانند تعداد افرادی را که در هر روز به ساختمان، پارک، محل کار و… داخل و یا از آن خارج می شوند در هر زمانی تشخیص دهند.

قابلیت تعقیب هوشمند ( Smart Tracking ) :

از دیدگاه امنیتی، بسیاری از تولیدکنندگان شروع به توسعه نرم افزارهایی از جمله قابلیت تعقیب هوشمند کرده اند که می توانند حرکات مشکوک یا خاص را تعقیب کنند. همچنین از این قابلیت می توان برای ردیابی سایر اشیا و سوژه ها نیز استفاده نمود.

تشخیص عبور از خط ( Line Crossing ) :

در این ویژگی می توان با کشیدن یک خط فرضی در نرم افزار دستگاه حرکت افراد یا اشیا را از این خط فرضی تشخیص داد. کاربرد قابلیت تشخیص عبور از خط در مکان هایی است که حساسیت بالایی برای تردد افراد در آن وجود دارد و صرفا برای افراد مشخصی مجاز است.

تشخیص چهره افراد ( Face Detection ) :

همانطور که از نامش پیداست با استفاده از پارامترهای تعیین شده در نرم افزار میتواند اجزای صورت افراد را از روی الگوهای تشخیص دو چشم دو ابرو خطوط لب و بینی شناسایی کند

سخن پایانی

ممنون که تا پایان این مقاله همراه ما بودید امیدواریم که شناخت تکنولوژی VCA برای شما مفید واقع شده باشد. چنانچه قصد خرید دوربین مداربسته را دارید وارد سایت امن الکترونیک شده و از بخش فروشگاهی سایت سفارش خود را ثبت کنید تا در اسرع وقت، سفارش خود را درب منزل تحویل بگیرید.

  • rojan
  • شهریور 4, 1398
  • 360 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه