تفاوت اینترنت ADSL VDSL و فیبرنوری - عکس

تفاوت اینترنت ADSL VDSL و فیبرنوری چیست؟

برخی افراد VDSL را با اینترنت فیبرنوری یا UFB اشتباه می‌گیرند و تصور می‌کنند VDSL همان فیبرنوری است. در این مطلب به شما می‌گوییم تفاوت میان اینترنت ADSL VDSL و فیبرنوری چیست و برای استفاده از هر کدام نیاز به چه دستگاه‌هایی دارید.

اینترنت ADSL چیست ؟

عبارت ADSL مخفف Asymmetric Digital Subscriber Line و یکی از فناوری‌های زیرشاخه اتصال‌های DSL است. ADSL جزو قدیمی‌ترین سرویس‌های اینترنت در جهان به شمار می‌رود که با استفاده از خطوط تلفن معمولی بدون ایجاد مزاحمت برای تماس‌های صوتی، اطلاعات را از مراکز مخابراتی به روی مودم شما می‌آورد. مزیت اینترنت ADSL در این است که نیازی به کابل‌کشی و نصب خطوط جدید نیست و روی همان خط تلفن هر خانه، می‌توان یک اتصال اینترنت ADSL برقرار کرد. احتمالا تمامی شما از اینترنت ADSL استفاده کرده و حتی با همین نوع اینترنت دارید این مطلب را می‌خوانید. اینترنت ADSL ارزان و نسبت به انواع دیگر اینترنت ها راه‌اندازی سریع و ساده‌تری دارد اما سرعت دانلود روی آن حداکثر به ۲۴ مگابیت بر ثانیه می‌رسد. سرعت آپلود بسیار محدودتر از سرعت دانلود و در حدود یک یا دو مگابیت است. سیم‌های تلفن، فاصله ی خانه شما از مرکز مخابرات، بستر خطوط تلفن شهری و پارامترهای دیگر روی سرعت و کیفیت اینترنت ADSL تاثیرگذار هستند.

اینترنت +ADSL۲ چیست ؟

+ADSL۲ نسل جدیدی از اینترنت ADSL است و برای افرادی که در فاصله بسیار نزدیک به مرکز مخابراتی یا تجهیزات سرویس‌دهنده اینترنت قرار دارند، مناسب است. این نوع اینترنت به این دلیل نامتقارن نام‌گذاری شده است چون افرادی که به سرویس‌دهنده یا مرکز مخابراتی نزدیک‌تر یا Upstream هستند، سرعت و کیفیت اینترنت بیشتری نسبت به افراد Downstream دارند.

اینترنت VDSL چیست ؟

عبارت VDSL مخفف Very-high-bitrate Digital Subscriber Line و نسل جدیدی از فناوری DSL بر روی بسترهای کابل‌های شبکه است. پس، اولین تفاوت ADSL با VDSL این است که ADSL از خطوط تلفن ثابت شهری برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کند در حالی که VDSL بر بسترهای کابل است و نیاز به کابل‌کشی و نصب کابل شبکه جداگانه از مرکز مخابرات تا دم در خانه شما دارد. سرعت دانلود روی اینترنت VDSL نزدیک به ۵ برابر سرعت دانلود ADSL است و به مرز ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه (برخی استاندارد +VDSL۲) می‌رسد. سرعت آپلود VDSL نیز ۱۰ برابر ADSL می‌باشد و به مرز ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه می‌رسد. VDSL از کابل‌های مسی استفاده می‌کند و باندهای فرکانسی آن از ۱۲ کیلوهرتز تا ۳۵ کیلوهرتز است. تکنیک استفاده شده در VDSL این است که سعی می‌کند از نزدیک‌ترین کافوی نوری (صندوق توزیع خطوط مشترکین که ورودی آن فیبرنوری و خروجی آن کابل مسی است) به مشترک سرویس‌دهی انجام شود. بنابراین در VDSL دیگر بحث Upstream و Downstream وجود ندارد و تمامی مشترکان یک سرعت اینترنت را دریافت می‌کنند. البته، در اینجا باز هم بحث کیفیت کابل‌های مسی و تداخل روی سرعت اینترنت تاثیرگذار است. مودم ADSL با مودم VDSL متفاوت است و روی VDSL می‌توان سرویس‌های ارزش افزوده ای مانند خطوط تلفن SIP (تلفن بر بستر اینترنت)، ویدیو کنفرانس، IP-TV و غیره نیز عرضه کرد. بنابراین اگر یک اینترنت پر سرعت نسبت به ADSL روی بسترهای کابلی می‌خواهید، بهتر است به سراغ اینترنت VDSL بروید. در اینترنت VDSL نیازی نیست که شما کار خاصی بکنید و شرکت مخابرات وظیفه کابل‌کشی‌ها را برعهده دارد. کاربر فقط باید یک خط تلفن ثابت و یک مودم VDSL خریداری کند.

مطالب مرتبط : خرید مودم

اینترنت فیبرنوری چیست ؟

اینترنت فیبر یا اینترنت UFB (مخفف عبارت Ultra-Fast Broadband) که به آن اینترنت FTTH هم گفته می‌شود، همان‌طور که از نامش پیداست، مبتنی بر کابل‌های فیبرنوری است و می‌تواند سرعتی تا یک گیگابیت برثانیه برای دانلود و آپلود داشته باشد. البته، به طور معمول اینترنت فیبر سرعتی حدود ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه دارد. در اینترنت فیبر دیگر خبری از کابل‌های مسی یا خطوط تلفن نیست و کابل‌های فیبرنوری انتقا‌ل‌دهنده اطلاعات هستند. در کابل‌های فیبرنوری به جای سیگنال‌های الکتریکی از سیگنال‌های نوری استفاده می‌شود که کیفیت و سرعت بیشتری به دست می‌دهند و در برابر شرایط محیطی بسیار مقاوم‌تر ظاهر می‌شوند.

اینترنت فیبر نوری گران قیمت است اما برخلاف اینترنت‌های DSL می‌تواند یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر گرفتن فاصله کاربر تا سرویس دهنده ارائه بدهد. برای استفاده از اینترنت فیبر نوری نیاز به مودم های مخصوص این نوع اینترنت دارید و مودم‌های ADSL و VDSL استفاده نمی‌شوند.

عکس کابل فیبر نوری

سخن پایانی

ممنون که تا پایان این مقاله همراه ما بودید امیدواریم که شناخت تفاوت اینترنت VDSL ADSL و فیبرنوری برای شما مفید واقع شده باشد. اگر به دنبال خرید مودم هستید می توانید وارد صفحه ی فروش مودم از سایت امن الکترونیک بشوید و سفارش خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت سفارشتان را ارسال کنند.

  • rojan
  • مرداد 17, 1398
  • 253 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه