ایمنی دوربین مداربسته

ایمنی دوربین مدار بسته

دوربین های مدار بسته نوعی تجهیزات نظارتی هستند که برای کنترل و ایجاد امنیت در ساختمان ها نصب می شوند. امروزه حفظ امنیت در جوامع، یکی از مهم ترین مسائلی است که برای اکثر افراد و حتی مشاغل گوناگون حائز اهمیت است. اینکه یک دوربین مدار بسته چقدر بتواند کارایی داشته باشد و یا اینکه تا چه میزان بتواند تصاویر با کیفیتی را ثبت کند، مسائلی هستند که تحت عنوان “ایمنی دوربین مدار بسته” مورد بررسی قرار می گیرند. در این مقاله از امن الکترونیک سعی داریم یک سیستم مدار بسته را از تمام جهات امنیتی و کارایی مورد بررسی قرار دهیم.

عوامل مرتبط با امنیت کارایی دوربین مداربسته

 به جرئت می توان گفت تمام اجزای تشکیل دهنده دوربین مدار بسته، در ایجاد امنیت این دستگاه نقش دارد.  انواع لنز دوربین های مدار بسته که مورد استفاده قرار می گیرند، در کیفیت تصاویر دوربین مدار بسته تأثیر دارند. در واقع دریافت تصاویر با کیفیت، تعیین می کند که دوربین تا چه میزان توانسته است خوب کار کند. اختلال در یکی از اجزای سیستم، هر چند هم جزئی به نظر آید، موجب عدم کارایی کامل دوربین مدار بسته می شود. سنسورهای CCD و CMOS، دو نوع از سنسور ها یا حسگرهای دوربین مدار بسته هستند. این حسگرها به نور محیط حساس هستند. میزان شدت نور محیط، بر روی کارایی آن ها تأثیر دارد. تمام انواع دوربین مدار بسته آنالوگ و دیجیتال دارای حسگرهای نوری هستند. هرچه کیفیت سنسورها بالاتر باشد، تصاویر با کیفیت تری از دوربین دریافت می شوند. عملکرد سنسورها در امنیت کارایی سیستم های پردازشگر دوربین و حتی بخش های نرم افزاری آن نقش اساسی دارد.

امنیت در دوربین های مداربسته تحت شبکه

امنیت در تمام دوبین های مدار بسته اهمیت خاصی دارد. اهمیت این مسأله به ویژه برای دوربین های مدار بسته تحت شبکه دوچندان است. همانطور که می دانید دوربین مدار بسته بر اساس ارسال اطلاعات و تصاویر از طریق شبکه اینترنت فعالیت می کند. اکنون تصور کنید که شبکه دچار اختلال و یا بی نظمی شود. می توان پیش بینی کرد که چه اتفاقی خواهد افتاد! در واقع با اختلال در کارکرد شبکه، تقریباً کارایی سیستم دوربین مدار بسته تحت شبکه، عملاً صفر خواهد شد. همین مسأله است که امنیت دوربین مدار بسته را به خطر می اندازد. تصور اینکه همه مراحل ثبت و ارسال تصاویر، با بروز اختلال در شبکه بخواهد از کار بیوفتد، موجب نگرانی برای شرکت ها و مشتریان است. برای رفع این مشکل، شرکت های سازنده دوربین مدار بسته نوعی سیستم نظارت تصویری بی سیم راه اندازی کرده اند که توسط POE کار می کند. POE، قدرت زیادی در توزیع و نگهداری سیستم و همچنین پشتیبانی از آن را در شرایط مختلف دارد. هزینه نصب POE پائین می باشد. با نصب این سیستم، امنیت سیستم مدار بسته شما به راحتی تضمین خواهد شد.

محافظت فیزیکی از دوربین مدار بسته

امنیت دوربین مدار بسته فقط شامل موارد مربوط به عملکرد دستگاه نمی شود. امنیت و ایمنی تجهیزات و قطعات سخت افزاری دوربین و تمام اتصالات آن نیز باید از هر نظر تأمین شود. برای ایجاد امنیت دوربین مدار بسته و اتصالات آن، راهی نیست به جز اینکه در هنگام نصب سیستم مدار بسته، تمام موارد ایمنی رعایت شوند. در هنگام نصب دوربین مداربسته، برای جلوگیری از پوسیدگی و تخریب کابل ها و سیم ها، توجه به برخی موارد ضروری است.

– تمام کابل ها باید از داخل پوشش ها و لوله های فلزی عبور داده شوند.

– برای انتقال سیم های سیستم حتماً باید لوله های خرطومی به کار روند.

– دوربین مدار بسته باید در محلی نصب شود که از دسترس سرقت افراد دور باشد.

– ارتفاع مناسب نصب دوربین، امنیت آن را افزایش می دهد.

– جعبه تقسیم و منبع تغذیه باید در داخل باکس های مخصوص قرار داده شده و سپس بر روی دیوار و به وسیله پیچ و روپلاک، محکم شوند.

– برای جلوگیری از ورود آب و گرد و غبار به داخل باکس ها، باید به خوبی عایق بندی شوند.

افزایش امنیت تصویربرداری و ذخیره اطلاعات در دوربین مدار بسته

پس از آنکه تمام موارد ایمنی و امنیتی برای نصب و راه اندازی سیستم مداربسته اجرا شد، نوبت به ایجاد امنیت در تصویربرداری و ذخیره آن ها می رسد.

– محلی که برای قرار دادن مانیتور کنترل تصاویر در نظر گرفته می شود، باید یک محل اختصاصی باشد، به گونه ای که افراد متفرقه نتوانند به راحتی به آن محل وارد و یا از آن خارج شوند. در واقع امنیت حریم محل مانیتورینگ دوربین باید به طور کامل فرآهم شود.

– تمام رمزهای عبور و کدهای نصب که توسط متخصصان نصب دوربین مدار بسته، در سیستم وارد شده اند را باید بلافاصله پس از راه اندازی سیستم، تغییر داد. به این ترتیب از ورود سایر افراد به بخش نظارتی نرم افزاری دوربین جلوگیری خواهد شد.  

– برای دستیابی به تمام تصاویری که در بازه های زمانی مختلف توسط دوربین ثبت می شوند، همیشه باید فضای هارد دیسک کنترل شود.

– به محض پر شدن حافظه هارد، باید تصاویر به محل دیگر منتقل شده و هارد دیسک تخلیه شود.

سخن پایانی

به طور کلی باید گفت برای تأمین امنیت دوربین مدار بسته، تمام موارد از ابتدای مرحله خرید دوربین تا انتهای آن که راه اندازی دوربین مدار بسته است، بهتر است به صورت تیمی و گروهی اجرا شود. به این معنا که بهتر است مشاوره خرید، نصب و راه اندازی، تنظیمات دوربین، ذخیره اطلاعات و از همه مهم تر، پشتیبانی دوربین مدار بسته توسط گروهی از افراد متخصص دراین زمینه انجام شود. در این حالت است که امنیت و ایمنی برای دوربین مدار بسته به صورت کامل تضمین می شود.

ممنون که تا پایان این مقاله همراه ما بودید امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. چنانچه قصد خرید دوربین مداربسته را دارید وارد بخش فروشگاه سایت امن الکترونیک شده و سفارش خود را ثبت کنید.

  • rojan
  • اسفند 4, 1397
  • 253 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه