triple stream یا سه جریانه در دوربین‌های مداربسته

triple stream یا سه جریانه در دوربین‌های مداربسته

سه جریانه یا triple stream به این معنی است که دوربین مداربسته تحت شبکه یا همان IP می‌تواند به صورت همزمان سه جریان مختلف خروجی داشته باشد. یعنی جریان‌های main-stream، sub-stream و یک جریان سوم دیگر. برای روشن‌تر شدن موضوع اجازه دهید ابتدا با تکنولوژی دو‌ جریانه  dual stream و اینکه اصلا منظور از جریان در این اصطلاحات چیست آشنا شویم و سپس به موضوع اصلی که همان تکنولوژی سه جریانه triple stream است بپردازیم. آغازگر این تکنولوژی‌ها مطابق همیشه کسی نیست جز هایک ویژن Hikvision.

تکنولوژی دو‌جریانه Dual stream

مفاهیم main-stream و sub-stream اولین بار توسط هایک ویژن Hikvision توسعه یافتند. تکنولوژی dual stream در DVR های هایک ویژن مورد استفاده قرار گرفت تا یک جریان روان ویدئویی برای نظارت از را دور فراهم شود. در حال حاضر قابلیت dual stream در دوربین‌های تحت شبکه،NVR و DVR های شرکت‌های متعددی به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. تکنولوژی dual stream که در ایران به تکنولوژی دو‌جریانه نیز مشهور است، یک جریان را به عنوان جریان اصلی main-stream در نظر می‌گیرد که ویدئوهایی با کیفیت بالا به دستگاه‌های ضبط یا ذخیره‌ساز محلی ارسال می‌کند مانند ۱، ۱.۳،۲،۳ و ۵ مگاپیکسل. در حالیکه یک جریان دیگر به عنوان زیرجریان یا جریان تابع یا جریان فرعی و sub-stream ویدئوهایی با کیفیت پایین‌تر یا استاندارد از طریق اینترنت برای نظارت از راه دور (نظارت بر تصاویر دوربین‌های از طریق گوشی موبایل) ارسال می‌کند.

تکنولوژی دو‌جریانه dual stream برای محصولات نظارتی ویدئویی این امکان را فراهم می‌کند که ویدئوهایی با کیفیت بالا برای ذخیره بر روی دستگاه‌های ذخیره‌ساز محلی ارسال نماید، در همین حال بر محدودیت پهنای‌باند شبکه ۳G/ADSL برای ارسال ویدئوهایی روان و با کیفیت استاندارد غلبه نماید.

جریان اصلی main-stream در تکنولوژی‌های dual stream و triple stream

رزولوشن در جریان اصلی main-streamبالاتر از جریان تابع sub-stream است. ویدئو خروجی کیفیت بالا در این جریان برای نمایش بر روی مانیتور محلی، همچنین ضبط بر روی دستگاه NVR مناسب است. در حال حاضر رزولوشن جریان اصلی، ۱۲۸۰*۷۲۰(۷۲۰P),190*1080(1080P), 2048*1536(3MP), 2560*1920(5MP) است. علاوه بر این جریان اصلی Main-stream می‌تواند ویدئوهایی زنده (۳۰ فریم بر ثانیه یا حتی ۶۰ فریم بر ثانیه)ارسال نماید. این قابلیت می‌تواند به ارائه اطلاعاتی همراه با جزئیات کامل بدون از دست دادن هیچ لحظه مهمی کمک نماید.

جریان تابع sub-stream در تکنولوژی‌های dual stream و triple stream

ارائه ویدئوهایی با کیفیت استاندارد یا پایین در درجه اول برای موقعیت‌هایی با پهنای‌باند پایین، مناسب است. رزولوشن جریان تابع در حال حاضر ۴CIF(D1), DCIF, 2CIF, CIF, QCIF در دسترس هستند. اکثر محصولات نظارتی ویدئویی می‌توانند به صورت اتوماتیک رزولوشن مناسب جریان تابع sub-stream برای سازگاری با رزولوشن گوشی هوشمند شما انتخاب نمایند. علاوه بر این، جریان تابع ممکن است ویدئوهایی زنده و با نرخ فریم ۳۰ فریم در ثانیه را انتقال ندهند. اما فریم‌های کلیدی برای انتقال ویدئو مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کار همچنین می‌تواند بار پهنای‌باند شبکه را کاهش دهد، که به نوبه خود برای دستیابی به نظارت تصویری روان در شرایط پهنای‌باند کم مفید است.

تکنولوژی سه‌جریانه triple-stream

علاوه بر تکنولوژی دو جریانه dual-stream بعضی از دوربین‌های مداربسته IP،تکنولوژی سه‌جریانه triple stream را نیز پشتیبانی می‌کنند . سه جریانه triple stream به این معنی است که دوربین مداربسته تحت شبکه یا همانIP می تواند به صورت همزمان سه جریان مختلف خروجی داشته باشد. هرکدام از جریان‌ها می‌توانند با رزولوشن‌ها و نرخ فریم‌های متفاوت، نوع کدگذاری و همچنین بیت‌ریت ( تعداد بیت‌هایی که می‌توانند در مدت زمان یک ثانیه در یک شبکه دیجیتال منتقل شوند) مختلف تنظیم شوند.

قابلیت سه‌جریانه triple stream با توانایی ارسال سه‌جریان متفاوت اطلاعاتی با سه هدف مستقل به صورت همزمان، انعطاف‌پذیری زیادی به کاربر می‌دهد. برای مثال دوربین‌های تحت‌ شبکه هوشمند هایک ویژن سه‌جریان مختلف را پشتیبانی می‌کنند.

۱- جریان اصلی  main- stream: وضوح کامل(بالاترین میزان رزولوشن)

۲- جریان تابعsub- stream: وضوح پایین(رزولوشن پایین)

۳- سومین جریان: قابل انتخاب(وضوح یا رزولوشن بالا، پایین، پویا)