پهنای باند دوربین رشت

اهمیت پهنای باند در دوربین های مداربسته

وقتی داده ها از طریق یک ظرفیت ارتباطی با سیم و بی سیم از یک نقطه از شبکه کامپیوتری یا اینترنتی به نقطه دیگری انتقال داده می شود، پهنای باند دوربین نام می گیرد. اینکه چه مقدار بایت اطلاعات در طی یک ثانیه در یک شبکه منتقل می شود توسط پهنای باند مشخص خواهد شد. در سیستم هایی که پهنای باند آن معلوم است چطور می توان متوجه شد که چه مقدار از سیستم را می توان استفاده نمود؟!

در این مقاله از سایت امن الکترونیک برترین مرکز فروش دوربین مداربسته رشت قصد داریم اهمیت پهنای باند دوربین های مداربسته را مورد بررسی قرار دهیم، بنابراین تا پایان این مبحث همراه ما باشید.

پهنای باند چیست؟

اگر بخواهیم بگوییم پهنای باند چیست، تشریح سرعت انتقال داده می باشد. برخلاف آن چیزی که اکثریت فکر می کنند، برای اندازه گیری سرعت شبکه، پهنای باند فاکتور مناسبی نیست. بهتر است بگوییم که اطلاعات و داده هایی که توسط دوربین گرفته می شود توسط این باند در بستر شبکه انتقال می یابد. موضوع مصرف پهنای باند در انواع دوربین های مداربسته در شبکه های جهانی یا شبکه های محلی اهمیت بالایی دارد و اگر تعداد دوربین های تحت شبکه زیاد باشد این موضوع حساس تر خواهد شد. بنابراین برای سیستم های هایک ویژن یکسری محدودیت های پهنای باند وجود دارد که می توان از طریق دوربین میزان مصرف پهنای باند را مورد بررسی و تنظیم قرار داد.

فرمت فشرده سازی

بین کیفیت دوربین های مداربسته با پهنای باند رابطه ی مستقیمی وجود دارد. حجم تصاویر ارائه شده توسط دوربین مداربسته به عواملی مثل: رزولوشن، نوع دوربین، شرایط محیطی و فرمت فشرده سازی دوربین بستگی دارد و مقدار متفاوتی از پهنای باند برای انتقال مصرف می شود. انواع مختلفی فرمت فشرده سازی مانند MPEG4 ،H.264 ،H.265 وجود دارد که هر کدام انواع و نرخ های مختلفی دارند. از این رو میزان پهنای باند اشغال شده ی هرکدام با دیگری متفاوت می باشد. یکی از بهترین فرمت های فشرده سازی در دوربین های مداربسته فرمت H265.+H265  که توسط هایک ویژن طراحی و اجرا شده است می باشد. فرمتی که قدیمی تر است H264 می باشد و فرمتی که دیگر منسوخ شده و به کار نمی آید مدل MPEG4 می باشد. طبق تحقیقات انجام شده برای سیستم های مداربسته این موضوع مشخص شد که مقدار پهنای باند مصرفی در فرمت H265 نسبت به فرمت H264 درصد 47 درصد کمتر می باشد.

نرخ فریم

یکی دیگر از فاکتور های مهم در مصرف پهنای باند نرخ فریم می باشد. انتقال فریم ها وقتی بیشتر می شود که پهنای باند بیشتر  باشد. از این رو  با تنظیم نرخ فریم در دوربین مداربسته می توان مقدار حداکثری از پهنای باند را استفاده نمود.

رزولوشن و نسبت تصویر

وقتی تصاویر با کیفیت و حجمشان بالاتر است که رزولوشن  دوربین زیاد باشد از این رو پهنای باند بیشتری استفاده می شود. مثلا یک دوربین مگا پیکسلی نسبت به دوربین 5 مگا پیکسلی پهنای باند کمتری را اشغال می کند. امن الکترونیک ارائه دهنده ی انواع دوربین مداربسته رشت با بالاترین کیفیت و رزولوشن تصاویر برای دریافت تصاویر مطلوب به همراه جزئیات شفاف، برای خرید وارد بخش فروشگاهی همین سایت شوید. نسبت پهنا به ارتفاع یک تصویر را پهنای تصویر می گویند که یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در میزان مصرف پهنای باند است. مثلا نسبت تصویر 16:9 نسبت به تصویر 4:3 پهنای باند بیشتری را مصرف می کند چون تصویر بزرگتری را ارائه می دهد.

تعداد دوربین های موجود در سیستم

پهنای باند مجموع که در هر سیستم شبکه ای به شکل محدود وجود دارد یکی دیگر از فاکتور های مهم است که مقدار پهنای باند مصرفی و تعداد دوربین های استفاده شده بر روی این مجموع تاثیر گذار می باشد. برای استعلام قیمت دوربین هایک ویژن در رشت با پشتیبانی امن الکترونیک در ارتباط باشید.بالاترین کیفیت ارزان ترین قیمت.

حالت ضبط

حالت ضبط  دوربین مداربسته نیز بر روی میزان مصرف پهنای باند تاثیر گذار می باشد. اگر حالت Motion Detection برای ضبط فعال شده باشد یعنی ضبط تصاویر در هنگام وقوع حرکت، حجم فیلم کمتر از حجم فیلم در حالت های عادی خواهد شد و در نهایت پهنای باند کمتری مصرف می شود.

میزان ترافیک سوژه و حجم تصاویر

این فاکتور به محل نصب دوربین بستگی دارد. مثلا اگر دوربین را در یک جای شلوغ نصب کنید نسبت به دوربینی که در یک جای خلوت نصب شده است پهنای باند بیشتری را مصرف می کند.

مصرف پهنای باند در اینترنت

شما با مدیریت میزان مصرف پهنای باند در اینترنت می توانید از ایجاد هزینه های سنگین در سیستم جلوگیری نمایید. وقتی برای ارسال تصاویر دوربین های مداربسته از اینترنت استفاده می شود هزینه های بالاتری را باید متقبل شد از این رو بهتر است که به جای بستر اینترنت از شبکه ی داخلی برای کاهش هزینه ها استفاده نمایید. زمانی که از اینترنت استفاده می کنید برای اینکه پهنای باند کمتری توسط سیستم اشغال شود؛ از استریم فرعی کمک بگیرید که تصاویر با کیفیت و رزولوشن و سرعت پایین تری انتقال می یابند و در نتیجه حجم کمی از اینترنت استفاده می شود.

سخن پایانی

ممنون که تا پایان این مقاله همراه ما بودید، در صورتی که اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب نمودید لینک این مقاله را نیز برای همکاران و دوستان خود نیز بفرستید و یا نظرات خود را در پایان همین صفحه با ما در میان بگذارید. دوربین مداربسته را می توانید از فروشگاه امن الکترونیک به صورت آنلاین و  یا حضوری تهیه نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر وارد سایت شوید.

  • rojan
  • خرداد 2, 1402
  • 313 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه