نرخ فریم در دوربین‌ مداربسته

نرخ فریم در دوربین‌ مداربسته

فریم ریت که گاهی نرخ فریم هم به آن گفته می‌شود، معمولا به شکل fps نمایش داده می‌شود و در واقع تعداد فریم‌ یا تعداد تصاویری است که دوربین مداربسته می‌تواند در هر ثانیه ثبت نماید. استاندارد فعلی صنعت برای داشتن ویدئوهایی روان و یکدست حتی در شرایطی که سوژه‌هایی در حال حرکت هستند، fps 30 یا ۳۰ فریم در ثانیه است. البته به استثنا برخی از مدل‌های دوربین مداربسته Hikvision هایک ویژن که می توانند تا ۶۰ فریم در ثانیه ثبت نمایند. در انتهای مقاله سعی می‌کنیم چند نمونه از این مدل‌ها را به شما معرفی نماییم.

البته باید بدانید کیفیت تصویر مورد نظر شما و همچنین پهنای باند شبکه در اختیار و در نهایت نوع کاربری، تاثیر بسیار زیادی بر مناسب‌ترین فریم ریت خواهد داشت.

fpsیا فریم ریت ۳۰ به دلیل ارائه ویدئوهایی روان از افراد و اشیا در حال حرکت، در حال حاضر در تلویزیون‌ها نیز کاربرد دارد و به  عنوان استاندارد در صنعت در نظر گرفته می‌شود.

تفاوت بین fps یا فریم ریت‌های متفاوت در چیست؟

فریم ریت یا fps یک عمل بسیار ساده محاسبه تعداد فریم‌هایی است که دوربین مداربسته امنیتی می‌تواند در هر ثانیه از ویدئو ثبت نماید. ۳۰ فریم در ثانیه به این معنی است که دوربین مداربسته در هر تک ثانیه از ویدئو می‌تواند ۳۰ فریم یا تصویر را ثبت نماید. هر چقدر تعداد فریم‌ها افزایش یابد، ویدئویی روان‌تر و یکدست‌تر خواهیم داشت.

فریم ریت پایین‌تر باعث تکه‌تکه شدن یا پرش در ویدئو می‌شود. اما فشار کمتری به دوربین مداربسته و پهنای‌باند و فضای ذخیره‌سازی وارد می‌کند. fps کمتر برای محل‌هایی بدون اشیا متحرک بسیار مناسب است. اگر شما در حال تصویربرداری از محلی هستید که اشیا در آن با سرعت زیادی در حرکت هستند مانند ترافیک، ۳۰ فریم در ثانیه برای داشتن ویدئویی روان و یکدست ضروری است.

fps همچنین می‌تواند بر سایز فایل ویدئویی تاثیر بگذارد. یک فریم ریت بالا با ۶۰ فریم در ثانیه باعث ثبت تعداد بیشتر فریم می‌شود. بنابراین حجم ویدئو بالاتر می‌رود. اگر سیستم شما دارای حجم بالایی برای ذخیره‌سازی است یا شبکه شما دارای پهنای‌باند بالایی باشد و شما نیاز به ضبط ویدئوهایی با وضوح کامل از حرکت‌های سریع اشیا در تصویر داشته باشید، ممکن است افزایش fps انتخاب مناسبی باشد.

اما اگر فضای ذخیره‌سازی یا پهنای‌باند شما محدود باشد، پهنای‌باند پایین‌تر از ۱۵ فریم در ثانیه فیلم‌هایی با حجم کمتر ایجاد می‌کند. و از تنش‌های ناخواسته در شبکه جلوگیری می‌کند. در بسیاری از شرایط یک نرخ فریم پایین‌تر همچنان ویدئوهایی یکدست و روان برای شما ذخیره می‌کند. در حالیکه فضای کمتر و پهنای‌باند کمتری را به کار می‌گیرد.

چگونه مدیریت کردن فریم ریت می‌تواند به شما کمک کند؟

زمانی که قصد دارید تنظیمات fps دوربین مداربسته خود را انجام دهید، نکاتی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید، شامل:

 • آیا پهنای‌باند شما محدود است؟ ویدئوهایی با fps کمتر برای مثال ۱۵ فریم در ثانیه، سایز کمتری دارند و آپلود کردن و مشاهده زنده آنها به پهنای‌باند کمتری نیاز دارند.
 • آیا می‌توانید چندین جریان ویدئویی برای دوربین مداربسته خود تنظیم کنید؟ اگر می‌توانید این کار را انجام دهید. بهتر است برای مشاهده از راه دور ویدئو از یک جریان تابع با تعداد فریم کمتر استفاده کنید. و از یک جریان اصلی با تعداد فریم بیشتر برای مشاهده محلی استفاده نمایید. (منظور مشاهده از راه دور از طریق گوشی‌های هوشمند و مشاهده محلی از طریق مانیتورهای موجود محلی است).

برای اطلاعات بیشتر درباره جریان‌های مختلف می‌توانید مقاله Triple Stream چیست را مطالعه فرمایید. یا به امن الکترونیک نمایندگی انحصاری دوربینهای مدار بسته هایک ویژن در رشت مراجعه فرمایید.

 • آیا قصد دارید از قابلیت شناسایی یا تشخیص حرکت استفاده نمایید؟ شما می‌‌توانید طوری دوربین مداربسته خود را تنظیم نمایید که از فریم ریت پایین‌تری استفاده نماید تا میزان تاثیر آن بر پهنای‌باند و فضای ذخیره‌سازی کمتر شود. و فقط در زمان‌هایی که یک حرکت تشخیص داده می‌شود و fps بالاتری مورد نیاز است، از نرخ فریم بالاتر استفاده نمایید.

بیشتر دوربین‌های نظارتی و سیستم‌های مداربسته به شما این امکان را می‌دهند که fps را برای دوربین‌های خود تنظیم نمایید. اما باید بدانید که حداکثر فریم ریت برای دوربین‌های مداربسته ۳۰فریم در ثانیه است. اما همانطور که قبلا هم گفتیم در برخی از مدل‌های Hikvision  هایک ویژن، شما می‌توانید ۵۰ تا ۶۰  فریم در ثانیه تصویربرداری نمایید. که نتیجه آن ویدئویی کاملا یکدست و روان از فضایی کاملا شلوغ می‌باشد.

چند نمونه از مدل‌های دوربین‌های هایک ویژن Hikvision که دارای fps 50 تا ۶۰ هستند:

 • DS-2CD2125FWD-IS
 • DS-2CD2125FHWD-IS
 • DS-2CD2T25FWD-I5
 • DS-2CD2T25FHWD-I5
 • DS-2CD2725FWD-IZS
 • DS-2CD2H25FWD-IZS
 • DS-2CD2625FHWD-IZS
 • DS-2CD7A26G0-IZS
 • DS-2CD5A26G0-IZHS
 • DS-2CD4A26FWD-IZS
 • DS-2CD4A25FWD-IZS

نتیجه کلی اینکه باید متناسب با نوع کاربری و نوع فضایی که می‌خواهید پوشش دهید fps دوربین خود را تعیین کنید و نیازی نیست که برای برخی کاربری‌های ساده هزینه زیاد پرداخت کنید.