fire detection یا شناسایی آتش در دوربین مداربسته

در ابتدای این مقاله قصد داریم به بررسی ویژگی fire detection یا شناسایی آتش در دوربین مداربسته بپردازیم و در ادامه می‌خواهیم یکی از دوربین‌های بی‌نظیر برند هایک ویژن Hikvision که دارای قابلیت fire detection است و می‌تواند کاربردهای زیادی در صنایع مختلف داشته باشد را به شما معرفی نماییم. (برای اطلاعات بیشتر می توانید با هلدینگ آسان تجارت، نمایندگی رسمی هایک ویژن تهران تماس حاصل فرمایید). همانطور که می‌دانید بسیاری از ساختارهای بزرگ و مدرن امروزی به واسطه طبیعت ذاتی در برابر دود و آتش آسیب پذیر هستند. ویژگی‌هایی چون سقف‌های بلند، فضاهای بزرگ باز، فضاهای راهرو مانند بدون سقف استفاده  از روش‌های شناسایی دود و آتش را غیرکاربردی، ناموثر و نگهداری و استفاده از آن را با مشکل مواجه نموده است. اینجاست که یک سیستم مداربسته با قابلیت fire detection می تواند بسیار کاربردی باشد.

استفاده از دوربین‌ مداربسته با قابلیت fire detection برای شناسایی گرما، دود و نقاط کانونی داغ

برخی از دوربین های مداربسته می‌توانند برای شناسایی تایید بصری گرما، دود و آتش مورد استفاده قرار بگیرند. این سیستم با شناسایی زودهنگام می‌تواند با سیستم امنیتی CCTV موجود شما ترکیب شود.

برخی از تکنولوژی‌های جذاب جدید وجود دارند همچون شناسایی زودهنگام و اعلام هشدار گرما، شعله و دود که در بعضی از صنایع واقعا مورد نیاز هستند مانند مراکز بازیافت زباله که امکان آتش سوزی در آن‌ها بسیار بالاست. شرکت‌های شیمیایی و دارویی نیز از این دسته هستند.

تعداد زیادی از این تکنولوژی‌های شناسایی بر اساس تکنولوژی‌های جدید حول فضای ویدئو پدید آمده‌اند.

انواع fire detection یا شناسایی آتش در دوربین مداربسته:

شناسایی نقاط کانونی (Hotspot Detection)

زمانی که نیاز دارید مطمئن شوید که دمای یک محیط بالاتر یا پایین‌تر از یک دمای مشخص حفظ می‌شود می‌توانید از دوربین‌ مداربسته با قابلیت شناسایی حرارتی برای این کار استفاده نمایید. این دوربین‌ها بخش غیرقابل رویت مادون قرمز در طیف موج رامی‌بینند و به شدت به تغییرات گرمایی حتی در فواصل طولانی حساس هستند.

جائیکه یک اختلاف حرارتی فراتر از مقدار از پیش تعیین شده باعث بروز مشکلی گردد، تصویر سازی حرارتی می‌تواند به عنوان یک سیستم هشدار زودهنگام عمل کند. گرمای زیاد در کوه زباله‌ها، کوه کمپوست یا کوه زباله‌های تفکیک شده در یک کارخانه بازیافت می‌تواند با استفاده از یک تکنولوژی دوربین مداربسته مورد نظارت قرار بگیرد. اگر ناحیه مورد شناسایی به یک سطحی از دمای نامناسب برسد، زنگ خطر به صدا در می آید تا افراد مسئول را آگاه نماید و اقدامات لازم برای ممانعت از آسیب بیشتر صورت گیرد.

 

شناسایی شعله (Flame Detection) در  fire detection

تشخیص و واکنش به شعله‌های آتش در مراحل اولیه ممکن است منجر به نجات جان انسانها و دارایی‌ها شود. شرکت‌هایی هستند که این تکنولوژی را در دسترس قرار داده‌اند. این دوربین‌ها از الگوریتم‌های پیچیده‌ای برای شناسایی و حضور شعله‌های آتش استفاده می‌کنند. میزان فضای مورد پوشش برای شناسایی شعله می‌تواند متفاوت باشد که در بعضی موارد تا ۱۵۰ متر را پوشش می‌دهد. شعله‌ها در عرض چند ثانیه می‌توانند شناسایی شوند و زنگ هشدار را به صدا در آورند.

شناسایی دود (Smoke Detection) در fire detection

سیستم‌های شناسایی دود برای استفاده در فضای باز همیشه یک مسئله بوده است. جنبش ناگهانی، تخلیه زودهنگام از طریق باد، عدم رسیدن به غلظت به اندازه کافی، منجر به مشکلات تشخیص زودهنگام دود در محیطهای بیرونی بزرگ می شود. در گذشته یک راه حل قابل اعتماد موجود نبود. تشخیص دود از روی ویدئو یک راه حل قابل اعتماد است.

تکنولوژی‌های پردازش آنالیز ویدئو، در مواردی که الگوهای حرکتی دود مورد پردازش قرار می‌گیرد در حال تبدیل شدن به تکنولوژی رایج هستند. با وجود مجهز بودن به سیستم هشدار، اما کاربرد این سیستم‌ها در فضاهای خارجی نیاز به تایید به وسیله سرپرست از را دور دارد. به جای اینکه مستقیما با پنل های هشدار آتش سوزی سنتی ارتباط برقرار کنند.

معرفی دوربین Bi-spectrum هایک ویژن Hikvision که طوری طراحی شده تا قبل از شروع آتش سوزی، آن را مورد شناسایی قرار دهد.

شرکت هایک ویژن Hikvision تامین کننده پیشرو در جهان در زمینه محصولات و راه‌حل‌های نظارت تصویری نوآورانه، یک دوربین جدید بالت با نام Thermal Bi-spectrum را به به بازار عرضه کرده است که قابلیت‌های بیشتری را برای امنیت محیطی، از جمله پیشرفته‌تر شدن تکنولو‌ژی fire detection ، به ارمغان آورده است. دوربین جدید DS-2TD2615-710‌بسیار مقرون به‌صرفه است و  برای مقابله با آسیب و از دست رفتن اموال مفید خواهد بود.

این دوربین مداربسته از الگوریتم‌های یادگیری عمیق deep learning در آنالیزهای رفتاری قدرتمند خود و هشدارهای هوشمند مانند عبور از خط، ورود و خروج در نواحی از پیش تعیین شده، شناسایی نفوذ و… در میان سایر برندها استفاده  می‌کند.

تکنولوژی پردازش تصویر دوربین در واقع ترکیبی از چند پردازش تصویر و تکنولوژی‌های بهبود یافته است را به کار می‌گیرد تا بهترین خروجی حرارتی را ایجاد کند. این دوربین همچنین از NETD مخفف Noise Equivalent Temperature Difference  به معنای تفاوت درجه حرارت معادل شارژ ، کمتر از ۵۰ میلی کلوین استفاده می‌کند. NETD در واقع بیان‌کننده توانایی دوربین در شناسایی تفاوت‌های جزئی در حرارت محیط است. هرچقدر دوربین در شناسایی کمترین اختلاف‌های دمایی موفق‌تر باشد به معنی ارائه تصویر با کیفیت‌تر است.

این دوربین مداربسته همچنین دارای یک سیستم هشدار مطمئن است که امکان پیش تنظیم  آستانه هشدار درجه حرارت را به شما می‌دهد .یعنی اگر دوربین حرارتی بالاتر از آستانه هشدار از قبل تنظیم شده را حس نماید ، سیستم‌های هشدار‌دهنده به کار می‌افتند.

دوربین Bi-spectrum هایک ویژن Hikvision یک سیستم بی‌نظیر در مقایسه با سایر برندهاست مخصوصا در زیرساخت‌های حیاتی مانند فرودگاهها، راه‌آهن‌ها، زندان‌ها و نیروگاهها. مهمتر از تمام اینها، این دوربین با در نظر گرفتن خواسته نصاب‌ها طراحی شده است. سایز کوچک و طراح شسته رفته و پایدار این دوربین را برای نصب بر روی دیوار، سقف و ایستاده ایده آل ساخته است.

Franck Carette مدیر محصول اروپا شرکت هایک ویژن در بخش سیستم‌های حرارتی می‌گوید” دوربین بالت Bi-spectrum فقط برای نشان دادن آنچه در حال رخ دادن است نمی‌باشد بلکه این دوربین قبل از شروع آتش‌سوزی هشدارهای لازم را ارائه می‌دهد تا از جان و مال مردم محافظت نماید”.