face recognition یا شناسایی چهره در دوربین مداربسته

امنیت عمومی همیشه یک نگرانی حیاتی برای دولت‌ها بوده است. اما مسئولیت تضمین امنیت شخصی و اموال تنها مسئولیت دولتها نیست بلکه هر سازمانی نقش بسیار مهمی در امنیت عمومی ایفا می‌کند. هایک ویژن افتخار دارد قابلیت شناسایی چهره face recognition  در دوربین مداربسته را به بازار معرفی نماید (دوربین های مداربسته هایک ویژن مجهز به این قابلیت را می‌توانید از شرکت آسان تجارت نماینده رسمی هایک ویژن در تهران تهیه نمایید). این قابلیت بر اساس الگوریتم‌های یادگیری عمیق ایجاد شده است و راه حلی منعطف و مقرون‌به‌صرفه را برای سازمان‌های بزرگ و کوچک ارائه می‌کند. به لطف یادگیری عمیق اکنون سازمان‌ها این قدرت را دارند که ورود و خروج افراد به مکان‌های مختلف را بر اساس پایگاههای داده خود کنترل نمایند. برای مثال زمانی که فردی در لیست سیاه یک سازمان قرار می‌گیرد و از ورود وی به یک محوطه خاص جلوگیری به عمل می‌آید. یا برعکس فردی که به عنوان یک مهمان ویژن VIP در لیست سفید قرار می گیرد به کسب‌وکارهایی مانند بانکها، رستوران‌ها یا سایر کسب‌و‌کارها کمک می‌نماید تا خدمات ویژه‌ای به این فرد ارائه شود. حتی در مواقعی که فرد ناشناسی وارد محوطه‌ای می‌شود با اعلام هشدار سیستم می‌توان از ورود وی تا مشخص شدن مشخصات فرد جلوگیری به عمل آورد.

.این لیست‌های سفید و سیاه می‌توانند در بانکها، فرودگاهها، کارخانجات، سالن‌های کنفرانس، دانشگاه، خرده فروشی ها، بنگاههای فروش خودرو و… کاربرد داشته باشند.

عملکرد  face recognition در دوربین مداربسته

ممکن است شما در شناسایی چهره خوب باشید. ممکن است شناسایی چهره افراد خانواده، دوستان و آشنایان برای شما خیلی آسان باشد. شما با چهره آنها آشنا هستید – چشم‌ها، بینی، دهان – و اینکه چطور این اجزا با یکدیگر ترکیب شده‌اند.

این دقیقا همان شیوه‌ای است که سیستم‌های شناسایی چهره انجام می‌دهند اما در یک مقیاس بزرگتر. در جائیکه شما صورت می‌بینید، دوربین مداربسته مجهز به face recognition دیتا می‌بیند. اطلاعات می‌تواند ذخیره شود و در دسترس قرار گیرد. برای مثال طبق مطالعات دانشگاه Georgetown عکس نیمی از بزرگسالان آمریکایی در مراکز داده و سامانه تشخیص چهره ذخیره شده است که سازمان‌های مجری قانون می‌توانند به آنها مراجعه کنند.

در واقع این قابلیت روشی برای شناسایی یا تعیین هویت یک شخص با استفاده از چهره آنهاست. این سیستم‌ها می‌توانند با شناسایی چهره از طریق پردازش تصویر به صورت عکس ، ویدئو یا حتی نمایش زنده امکانات زیادی در اختیار شما قرار دهند.

روش شناسایی چهره در سیستم‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد. در حالت کلی این سیستم‌ها با مقایسه ویژگی‌های چهره ثبت شده با چهره‌های موجود در پایگاه داده و تطابق آنها با یکدیگر به شناسایی چهره های مختلف می پردازند. فاصله بین دو چشم ، بینی، ابروها و… کاملا اندازه‌گیری می‌شوند.

اما داده‌های حاصل از این قابلیت می‌توانند مستعد خطا هم باشند که می‌تواند مردم را برای جرائمی که مرتکب نشده‌اند، متهم کنند. نرم افزارهای شناسایی چهره اساسا در شناسایی چهره‌های افریقایی – آمریکایی، اقلیت‌های قومی، زنان و افراد جوان اشتباه می‌کنند یا قادر به شناسایی دقیق آنها نیستند.

کاربرد این قابلیت :

face recognition فقط مختص دوربین مداربسته نیست بلکه در شناسایی افراد تحت تعقیب درسخنرانی‌های محافظت شده مورد استفاده قرار گرفته است. این قابلیت در مواردی چون فرودگاهها، فروشگاههای خرده فروشی، سازندگان گوشی‌های هوشمند، شرکت‌های شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک و … استفاده شده است و در آینده نزدیک تکنولوژی شناسایی چهره مورد استفاده بیشتری قرار خواهد گرفت. این قابلیت تکنولوژیکی ممکن است سیستم‌های ردیابی وسائل حمل و نقل از طریق پلاک خودرو، برای دنبال کردن حرکات افراد در دنیا مورد استفاده قرار گیرد. این قابلیت در حالت نمایش زنده در کشورهای مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است مانند رویدادهای ورزشی در آمریکا که از قابلیت شناسایی چهره استفاده می‌کنند.