EXIR  تکنولوژی جدید ارائه شده از کمپانی هایک ویژن است که توانسته تحول بزرگی در دوربین­های دید در شب ایجاد کند.EXIR  نسل جدید IR  ها است که توانستهEXIR  تکنولوژی جدید ارائه شده از کمپانی هایک ویژن است که توانسته تحول بزرگی در دوربین­های دید در شب ایجاد کند.EXIR  نسل جدید IR  ها است که توانسته نقاط ضعف دید در شب IR موجود در بازار را رفع کند. نقاط ضعف دید در شب IR موجود در بازار را رفع کند.

ابتدا بهتر است کمی در مورد نقشIR ها در دوربین­ های مداربسته توضیح بدهیم :

دوربین­ ها برای نمایش تصویر در شب نیاز به نور مصنوعی دارند که برای رفع کمبود نور در ساخت دوربین ­ها از LED  با تکنولوژی infrared(IR) استفاده می ­شود که معمولاً نسبت به فضای مورد نیاز و استاندارد مدل­ های مختلف دوربین تعداد معینی LED IR در اطراف لنز به کار گرفته می­ شود تا با پراکنده کردن نور مادون قرمز بتواند امکان تصویر برداری را برای دوربین فراهم آورد.

امواج مادون قرمز قابل رویت با چشم انسان نبوده اما به وسیله سنسورهای دوربین این امواج قابل شناسایی است.

 این امواج دارای ضعف ­های فراوانی هستند که از مهمترین آنها می ­توان به موارد زیر اشاره کرد :

ـ با توجه به حرارتی که IR ها از خود تولید می کنند به مرور زمان باعث پائین آمدن کیفیت سنسور تصویر شده و افت کیفیت در طول زمان به همراه خواهد داشت.

ـ عدم شناسایی مناسب برای تصویر صورت افراد پس از نزدیک شدن به دوربین ­ها به دلیل پخش نور زیاد توسط  IR  ها .

ـ برد کوتاه IR ها از نقاط ضعف دیگر آن می باشد. اکثر دوربین­های مدار بسته موجود در بازار دارای IR با برد ۲۰ تا ۳۰ متر می ­باشند.

ـ از دیگر مشکل­ های IR ها تمرکز نور بر روی جسم ­های فلزی و حجیم در مقابل خود است که این امر باعث تاریک شدن اطراف آن جسم می شود.

عدم عبور از شیشه ­های ضخیم نیز از مشکلات دیگر مادون قرمز است.

EXIRچیست و چگونه کار می­کند؟

 کمپانی بزرگ هایک ویژن با همکاری شرکت OSRAM آلمان، بزرگترین و برترین تولیدکننده سیستم­های نوری، اقدام به ساخت سری جدید از دوربین­ های دید در شب با LED های IR نموده که در تاریک ترین فضاها بتواند با نور مادون قرمز تا طول ۸۰ متر تصویری واضح و یکنواخت نمایش دهند.

در این دوربین ها که مجهز به فناوری EXIR است با استفاده از OLSON SMD LED های شرکت اسرام آلمان نور مادون قرمز(IR)  به صورت یکنواخت و یکدست در محیط ساطع شده و در نتیجه از تمرکز نور در مرکز تصویر و تاریکی در گوشه­ های آن جلوگیری می ­گردد. در نتیجه اجسام یا افراد در تمامی زوایای کادر در تاریکی مطلق به وضوح دیده می­شوند.

از ویژگی­های مهم EXIR ها می­ توان به موارد زیر اشاره کرد :
کاهش بسیار زیاد نویز های تصویر : استفاده از LED های مستطیلی OLSON SMD LED شکل امکان پخش نور متناسب با اندازه معمول صفحه نمایش (۴:۳ و یا۱۶:۹) را می دهد و در نتیجه سبب کاهش نویز تصویر در شب و کاهش آلودگی نوری (Light Pollution) می­شود.

وضوح دید در شب تا ۸۰ متر : در مقایسه با شدت انتشار نور ۷۵۰mV  در مدل­های قدیمی، مدل­های مجهز به فناوری EXIR امکان انتشار نور با شدت ۱۰۵۰mV  را دارا می ­باشند. این امر سبب بهره­ مندی از نور مادون قرمز قوی ­تر و در نتیجه دامنه دید بیشتر می ­شود.

نور یکنواخت در تمام محیط : فناوری EXIR هایک ویژن امکان بهره ­مندی از روشنایی یکنواخت در تمام تصویر را فراهم نموده و در نتیجه مشکلات معمول لنزهای LED قدیمی از جمله روشنایی زیاد در مرکز تصویر و فضاهای تاریک و تیره در گوشه­ های تصویر وجود ندارد.

طول عمر بالای سری LED SMD OLSON نسبت به IR های موجود در بازار : استفاده ازOLSON SMD LED های شرکت اسرام آلمان و همچنین استفاده از منبع نوری مناسب باعث افزایش طول عمر این LED ها نسبت به LED  های معمولی شده است. با به کارگیری فیلم­ های نازک بسیار پیشرفته و جدیدترین فناوری انتشار نور در این دوربین­ ها شاهد افزایش کارایی این LED ها تا ۳۰% نسبت به LED های قدیمی می­ باشیم.