Day & Night یا شب و روز در دوربین مداربسته چیست؟

Day & Night یا شب و روز در دوربین مداربسته

قابلیت Day & Night یا شب و روز به عملکرد بهتر دوربین های مداربسته در طول روز و شب گفته می شود. در ادامه اطلاعات کاملی در زمینه دید در رشب و روز سیستمهای مدار بسته ارائه میگردد، همچنین شما می توانید از طریق تماس با کارشناسان  امن الکترونیک نمایندگی انحصاری هایک ویژن در گیلان اطلاعات مفیدی در این زمینه دریافت نمایید.

تدابیر مرتبط با Day & Night چه هستند؟

  • دید در شب IR: مهمترین قابلیت مرتبط با Day & Night دید در شب IR یا مادون قرمز است. دید در شب مادون قرمز کمک می کند دوربین در طول شب و در محیط هایی با نور صفر هم به گرفتن تصویر مناسب ادامه دهد. از آنجا که در طول روز دوربین معمولا نور کافی برای گرفتن تصویر دارد در این مدت برای صرفه جویی در انرژی LEDهای مادون قرمز دوربین خاموش هستند. با کاهش نور محیط از سطحی استاندارد سنسور نور دوربین فرمان روشن شدن LEDهای مادون قرمز دوربین را می دهد.

 

  •  سیاه و سفید شدن تصویر: نور مادون قرمز فاقد رنگ است (در واقع بازه رنگ هایی مرئی را نشان نمی دهد) پس در صورتی که دوربین با روشن چراغ های IR همچنان سعی کند تصویر رنگی بسازد، تصویر اصلا رنگ مناسبی نخواهد داشت. از طرف دیگر دوربین های مدار بسته معمولا عملکرد بهتری از نظر کاهش نویز در تصویر سیاه و سفید دارند، پس با سیاه و سفید شدن تصویر میزان نویز تصویر هم (که به علت تقویت الکترونیکی یا AGC ایجاد شده) کاهش می یابد.
  • فیلتر IR: فیلتر IR یا مادون قرمز نوعی فیلتر نوری است که از عبور نور مادون قرمز جلوگیری می کند. در دوربین های مداربسته معمولا چیپ تصویر را به گونه ای می سازند که حساسیت خوبی به نور IR داشته باشد، از این طریق در طول شب و با فعال شدن چراغ های IR دوربین تصویر خوبی ایجاد کند. این موضوع البته مشکلاتی را در طول روز ایجاد می کند. از آنجا که در طول روز هم نور مادون قرمز زیادی در محیط وجود دارد دوربین با جذب آن، دچار اختلال در رنگ می شود. برای رفع این مشکل در طول روز از یک فیلتر IR بر روی لنز دوربین استفاده می شود. با رسیدن شب، سنسور نور به طور همزمان فیلتر IR را برداشته و چراغهای IR را روشن می کند.

 

دوربین های تحت شبکه از کدام یک از این روش ها در عملکرد Day & Night استفاده می کنند؟

بیشتر دوربین های تحت شبکه از هر سه روش گفته شده به صورت همزمان استفاده می کنند. دوربین های پیشرفته تر تدابیر پیشرفته تری هم برای مبارزه با کاهش کیفیت تصویر در طول شب دارند.