Audio detection یا تشخیص صدا در دوربین تحت شبکه

تشخیص صدا در دوربین تحت شبکه برند هایک ویژن Hikvision ویژگی است که می‌تواند یک روش قابل اعتماد برای ضبط صدای مکالمات یا صداهای مهمی که نیاز به ضبط آنها داریم، است. Audio detection به یک دوربین امنیتی مجهز به یک میکروفون داخلی یا ورودی صدا اجازه می‌دهد تا به محض تشخیص صدا شروع به تصویربرداری نماید. در واقع میکروفون دوربین مداربسته و همچنین پورت ورودی صدا امکان انتقال صدا را فراهم می‌کنند. دیگر مجبور نیستید برای ضبط صدای یک رخداد به قابلیت تشخیص حرکت وابسته باشید و هر چیزی را که گفته شده از دست بدهید. اعتماد به تشخیص حرکت گاهی باعث از دست رفتن کل حادثه می‌شود. چرا که بیشتر اتفاقات با سرو صدا آغاز می‌شود و ویدئو به به تنهایی نمی‌تواند این صداها را تشخیص دهد و ضبط نماید.

با ویژگی تشخیص صدا در دوربین تحت شبکه شما می‌توانید صدای افرادی که در خارج از میدان دید دوربین در حال مکالمه هستند را به راحتی ضبط نمایید. البته این به شرطی است که افراد در حال مکالمه به اندازه کافی به دوربین نزدیک باشند تا این قابلیت فعال شود. شما همچنین می‌توانید میزان حساسیت و آستانه تشخیص را تنظیم نمایید.

با استفاده از ویژگی Audio detection شما می‌توانید تنظیمات هشدار و آلارم را مانند آنچه برای تشخیص ویدئو سنتی انجام می‌دادید، انجام دهید.

ارسال ایمیل و به صدا درآمدن زنگ هشدار هنگامی که یک رویداد صوتی تشخیص داده می‌شود، به شما اجازه می دهد بلافاصله مطلع شوید. این ویژگی می‌تواند زمان زیادی را برای شما ذخیره نماید چرا که دیگر نیازی ندارید برای پیدا کردن یک بخش کوچک از ویدئو که در آن گفتگویی صورت گرفته یا یک اتفاق صوتی رقم خورده است کل ویدئو را جستجو نمایید.

اصول تشخیص صدا در دوربین تحت شبکه یا Audio detection

Audio detection تکنولوژی است که سطوح صداهایی که از سطوح صداهایی که از قبل توسط کاربر تعریف شده است را تفکیک کرده و مورد شناسایی قرار می‌دهد. از آنجائیکه سطوح صداها در موقعیت‌های غیرعادی بلندتر از سطوح صدا در موقعیت‌های عادی است، سطوح صداهایی که بلندتر یا پایین‌تر از سطوح تعریف شده عادی باشند به عنوان شروع موقعیت غیرعادی در نظر گرفته می‌شود. بنابراین تکنولوژی تشخیص صدا در دوربین مداربسته تحت شبکه می‌تواند موقعیت‌های غیرعادی را شناسایی نماید. سپس با اعلام هشدار به اپراتور از طریق سیگنال به وی اجازه می‌دهد عکس العمل مناسب انجام دهد.

این ویژگی هر روز بیشتر به یک ویژگی رایج تبدیل می‌شود. نه تنها به این علت که فرآیند ارسال صدا آسان است بلکه اهمیت این ویژگی هر روز پررنگ‌تر می‌شود.

عکس

برای استفاده از ویژگی تشخیص صدا در دوربین تحت شبکه به چه چیزهایی نیاز دارید:

۱- یک دوربین امنیتی تحت شبکه دارای میکروفون داخلی

۲- یا یک میکروفون دوربین مداربسته با ورودی صدا روی دوربین، برای اتصال میکروفون

۳- یک سیستم NVR سازگار که تشخیص صدا را پشتیبانی نماید.

این ویژگی چطور تنظیم می‌شود؟

۱- دوربین یا میکروفون دوربین مداربسته را طوری نصب کنید که صدا و تصویر خوبی را ثبت نماید:

نصب استراتژیک دوربین برای دریافت و ضبط صدا و ویدئوی با کیفیت بسیار مهم است. مطمئن شوید دوربین و یا میکروفون را نزدیک جایی که یک نویز پس زمینه مداوم وجود دارد نصب نکرده باشید. این مسئله باعث ایجاد هشدارهای اشتباه می‌شود. برعکس، مطمئن شوید که دستگاه صوتی به اندازه کافی برای ضبط صدای مطلبوب نزدیک است. به خاطر داشته باشید که تنظیمات میزان حساسیت متناسب با نوع کاربری قابل تنظیم است . دوربین را در زاویه و مسیر جریان صدا نصب کنید.

۲-تشخیص صدا را بر روی دستگاه NVR خود فعال کنید

۳- و در پایان تنظیمات شناسایی صدا را انجام دهید

در این مرحله باید میزان حساسیت به صدا و همینطور آستانه شناسایی را برای دستگاه مشخص کنید. گزینه میزان حساسیت مقدار صدای مورد نیاز برای شناسایی را افزایش یا کاهش خواهد داد. و گزینه آستانه شناسایی تنها زمانی باید تنظیم شود که تعداد آلارم های اشتباه زیاد است یا اصلا آلارمی وجود ندارد.

اهمیت ویژگی تشخیص صدا در دوربین تحت شبکه

  • شناسایی موقعیت‌های حساس و معنی دادن به سایر موقعیت‌ها
  • صدا فضایی ۳۶۰درجه را پوشش می‌دهد- میزان پوشش سیستم‌های نظارتی فراتر از میدان دید دوربین ها گسترش پیدا کرده است
  • تشخیص صدا در دوربین تحت شبکه می‌تواند یک ایمیل یا سایر اشکال هشدار را برای شما ارسال کند. همچنین به طور اتوماتیک یک دوربین را برای شروع ضبط هدایت می‌کند.

داشتن ویژگی تشخیص صدا در دوربین تحت شبکه یکپارچه با سیستم‌های نظارت تصویری، اطلاعات بیشتری درباره یک موقعیت به شما می‌دهد. بارها اتفاق افتاده است که یک حادثه به واسطه صدایی که تولید می‌کند و ما شنیده‌یم توجه ما را جلب کرده است نه چیزی که دیده‌ایم. صدای دزگیر خودروها، شلیک اسلحه و جیغ نمی‌تواند توسط دوربین مداربسته‌ای که فاقد سیستم صوتی است مورد شناسایی قرار گیرد. با پوشش ۳۶۰ درجه، حادثه‌ای که خارج از میدان دید دوربین اتفاق می‌افتد می‌تواند توسط میکروفون دوربین مداربسته دریافت و شناسایی شود.

دوربین‌های مداربسته تحت شبکه، علاوه بر آنالیز تصاویر، توانایی آنالیز هوشمندانه صداها را نیز دارد. همانطور که در بالا اشاره شد، صدا می‌تواند چیزی را که ویدئو نمی‌بیند، بشنود. قابلیت تشخیص صدا در دوربین تحت شبکه می‌تواند به خوبی قابلیت تشخیص حرکت Motion detection را کامل کند به این خاطر که این ویژگی نسبت به حوادثی که در محیط‌های بسیار تاریک و غیر قابل شناسایی رخ می‌دهد، واکنش نشان دهد.

هشدارهای ناشی از تشخیص صدا می‌توانند برنامه‌ریزی شوند. بنابراین زمانی که هر گونه صدایی(شکستن شیشه، صداهای غیر معمول در داخل اتاق و…) شناسایی شوند، یکی از عملیات‌های زیر توسط دوربین انجام می‌شود:

  • ضبط و ارسال صدا و تصویر
  • ارسال ایمیل یا سایر اشکال هشدار
  • فعال کردن سایر دستگاه‌ها مانند پروژکتورها
  • چرخاندن دوربین PTZ (در صورت موجود بودن) در جهت افقی برای رسیدن به موقعیت لازم برای شروع ضبط

می‌توان گفت تمامی حوادث امنیتی با سر‌و‌صدا آغاز می‌شوند و ادامه پیدا می‌کنند و اگر شما در موقعیتی هستید که ممکن است در معرض شرایطی مانند رفتارهای تهاجمی، تیراندازی، شکستن شیشه و … قرار بگیرید برای مثال کسب‌و‌کارهایی مانند طلافروشی‌ها، موزه‌ها، بانک‌هاو … دوربین‌های مداربسته با قابلیت تشخیص صدا ارزش زیادی برای سیستم امنیتی شما ایجاد می‌کند. ویژگی تشخیص صدا در دوربین تحت شبکه باعث می‌شود هر صدایی غیرمعمول نسبت به صداهای همیشگی محیط به عنوان یک تهدید شناسایی شود. دوربین‌های مداربسته دارای این قابلیت به صورت اتوماتیک برای حوادث بالقوه و حوادث در حال وقوع هشدار می‌دهند و عکس‌العمل‌های سریع و مرتبط برای کاهش نتایج مخرب را ممکن می‌سازند. این دوربین‌های مداربسته در تمام مدت در حال شنیدن صداهای محیطی از قبل تعریف شده هستند.

این ویژگی در برندهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از برندهایی که در بعضی از دوربین های تحت شبکه خود از این ویژگی استفاده می کند برند هایک ویژن Hikvision است.