۰ Loitering detection در دوربین مداربسته یا تشخیص پرسه زنی در دوربین مداربسته چیست؟

در دنیای امنیت، یکی از اهداف اولیه، دستگیری آدم‌هایی با رفتارهای ناخوشاینده و خوشبختانه سنسورها و گجت‌هایی برای رسیدن به این هدف وجود دارن. نرده‌هایی که میتونن هشدار بدن، ویدیوهایی که میتونن رفتارها رو تحلیل و شناسایی کنن، درهایی که میتونن نظارت کنن، سنسورهایی که میتونن حس کنن، اتصالات در و پنجره‌هایی که میتونن اعلام هشدار کنن و در نهایت قابلیت‌های متنوع یه دوربین مداربسته هوشمند هایک ویژن Hikvision که میتونه امکانات متنوعی در اختیار شما قرار بده؛ همه این ابزارهای هوشمند به رسیدن به هدف ایجاد امنیت و جلوگیری از ورود افراد به املاک شما بهتون کمک میکنن. یکی از این قابلیت‌های دوربین مداربسته خصوصا در محصولات هایک ویژن ، قابلیت Loitering detection در دوربین مدار بسته هست. Loitering detection در دوربین مداربسته یه قابلیت کاملا متفاوت و بسیار کاربردیه. چرا؟ در ادامه مطلب با ما همراه بشین تا با قابلیت تشخیص پرسه زنی در دوربین مداربسته و کاربردهای اون آشنا بشین.

گفتیم بیشتر ابزارهای هوشمند امنیتی با اعلام هشدارهای لازم ، ما رو از ورود افراد غیر مجاز آگاه میکنن. با این حال، وقتی یه مجرم هنوز مجرم نیست و فقط یه فرد مشکوکه چه اتفاقی میفته؟ فرض کنین فردی به داخل نرده‌ها نفوذ نکرده، دری رو باز نکرده یا وارد ملکی نشده. اما همچنان فرد مشکوکیه که توجه شما رو به خودش جلب کرده. در بسیاری از موارد، این فرد میتونه به عنوان یه Loiterer یا پرسه زننده در نظر گرفته بشه. Loitering یا پرسه زنی در دوربین مداربسته فعالیتیه که میتونه شناسایی بشه و برای پرسنل امنیتی به عنوان یه هشدار در نظر گرفته بشه. پرسه زنی Loitering عمل باقی موندن تو یه مکان عمومی مشخص به مدت زمان طولانی بدون هدف مشخصه و شناسایی پرسه زنی در دوربین مداربسته یا Loitering detection در دوربین مداربسته عمل شناسایی فرد پرسه زننده به عنوان یه تهدید بالقوه‌ست.

loitering detection در دوربین مدار بسته
loitering detection در دوربین مداربسته

هرچند قوانینی که سعی میکنن از پرسه زنی جلوگیری کنن وجود دارن اما در بیشتر موارد این قوانین اجرا نمیشن. برای اینکه دادگاهها معتقدن که قوانین مبهم هستن و شهروندان رو دقیقا راهنمایی نمیکنن که چه رفتارهایی دقیقا غیرقانونی هستن و چه رفتارهایی غیر‌قانونی نیستن.

پرسه زنی اغلب یه نفوذ قریب‌الوقوعه. این کار میتونه به نوعی عمل جمع‌آوری اطلاعات برای برنامه‌ریزی اتفاقات آینده باشه. فعالیت‌های غیرقانونی، به خصوص جرم‌های خشونت‌آمیز و توزیع مواد مخدر اغلب به شکل پرسه‌زنی Loitering خودش رو نشان میده. خود پرسه زدن ممکنه هشدار مهمی باشه. چرا که ممکنه به عنوان تاکتیکی برای منحرف کردن اذهان از وقوع یه اتفاق در جای دیگری مورد استفاده قرار بگیره.

سنسورهایی مختلفی وجود دارن که توانایی تشخیص پرسه زنی رو دارن مثل انواع رادارها. اما سنسورهایی که عموما درگیر تشخیص پرسه‌زنی هستن، در واقع تجهیزات دوربین مداربسته امنیتی هستن که به آنالیز ویدیو مجهز شدن. امروزه، آنالیز ویدیو شامل توانایی دنبال کردن یه هدف خاصه و در انجام اینکار، این دوربین‌ها میتونن تعیین کنن که یه شخص یا وسیله نقلیه برای مدتی تو یه مکان باقی مونده که مشکوک به نظر میرسه. این موضوع همچنین به این معنیه که این الگوریتم‌ها به وسیله چند تارگت که فقط در حال عبور از محدوده هستن دچار اشکال نمیشه.

البته Loitering detection در دوربین مداربسته تنها ویژگی هوشمند تحلیل ویدیو  نیست.

مواردی مثل face recognition, face detection , intrusion detection , line crossing , object removal , people counting , Scene Change detection , tamper detection , Unattended baggage , fire detection و … در دوربین‌های مداربسته خصوصا برند هایک ویژن- برند شماره یک دنیا – وجود دارن که به برقراری امنیت کمک میکنن.

loitering detection در دوربین مدار بسته
تشخیص پرسه زنی در دوربین مداربسته

هر شرکت یا صنعتی ممکنه تعریف متفاوتی از آنچه ” پرسه زنی”  یا ” Loitering ” نامیده میشه داشته باشه. الگوریتم های پرسه زنی در دوربین مداربسته عموما مجموعه‌ای از پارمترهایی که میتونن بر اساس صحنه یا نیازهای خاص یه مشتری تنظیم بشن ارایه میده. این پارامترها شامل آیتم‌هایی مثل:

  • حداقل تارگت‌ها: برای بعضی از کاربریها یه شخص در حال پرسه زنی Loitering میتونه منجر به اعلام هشدار بشه. هرچند در بعضی از کاربریها مانند بانک‌ها، پرسه زنی زمانی مورد توجه قرار میگیره که تعداد افراد از حداکثر تعداد مجاز افزایش پیدا کنه.
  • حداقل مدت زمان پارسه زنی: بسته به امکانات، یا حتی زاویه دید دوربین، مدت زمانی که یه تارگت یا همان فرد مورد نظر میتونه تو یه مکان باقی بمونه قبل از اینکه به پرسه زنی Loitering متهم بشه میتونه متفاوت باشه.
  • منطقه مورد نظر: الگوریتم‌های پرسه زنی Loitering عموما توانایی پوشش کل صحنه یا بخشی از اون رو دارن. در بیشتر موارد، این تصور وجود داره که پرسه زنی تنها در مورد افراد به کار میره، در حالیکه خودروها، قایق و کشتی‌ها و حتی حیوانات هم قابل ردیابی هستن. بسیاری از الگوریتم‌ها قابلیت نظارت بر اساس نوع تارگت مورد نظر رو دارن.
  • سرعت واقعی/ زمان استراحت: زمانیکه قابلیت تشخیص پرسه زنی تو یه صحنه بزرگ با تعدادی تارگت اعمال میکنین، پرسه زنی بهتره بر روی تارگت‌هایی که به طور میانگین با سرعت آهسته حرکت میکنن و یا به تعداد زیاد توقف میکنن مورد استفاده قرار بگیره.
loitering detection در دوربین مداربسته
قابلیت تنظیم تشخیص پرسنه زنی در دوربین مداربسته

آیا Loitering detection در دوربین مداربسته تنها، کاربری امنیتی داره؟

باید به این موضوع اشاره کنیم که پرسه زنی همیشه خبر بدی نیست و میتونه به عنوان ابزاری برای شناسایی موقعیت‌های مثبت مورد استفاده قرار بگیره. Loitering detection در دوربین مدار بسته اغلب برای اهداف بازاریابی، تعیین اثربخشی برنامه‌های بازاریابی خرده‌فروشان، امضای دیجیتال digital signage به کار برده میشه. نمایشگاههای خودرو ممکنه از این الگوریتم برای شناسایی محبوب‌ترین خودروها و موزه‌ها برای اندازه‌گیری علاقه‌مندیها به نمایش‌های خاص مورد استفاده قرار بدن.

Loitering detection در دوربین مدار بسته
کاربرد قابلیت تشخیص پرسه زنی در بازاریابی

الگوریتم پرسه زنی Loitering اساس و پایه سایر الگوریتم‌ها‌ی نظارتی خاص شامل نظارت بر طول صف ( زمانی که طول صف یا خط بیش از طول تعیین شده توسط اپراتور بشه) زنگ هشدار به صدا در میاد، شناسایی جمعیت، که ممکنه مدت زمان حضور هر فرد رو در نظر نگیره و به جای اون تعداد افراد یا اشیا حاضر در جمعیت، یا زمانی که یه تغییر ناگهانی در تعداد افراد رخ میده رو مد نظر قرار بده.

هرچند پرسه زنی عموما در برگیرنده یه نفوذ و یا نقض قانون نیست، اما یه الگوریتم شناسایی ویدیو ارزشمنده که میتونه نوعی امنیت در حوادث پیش رو یا امکان بازاریابی مناطقی که بیشتر مورد علاقه افراد هستن مانند تابلوهایی که تو یه نمایشگاه به نمایش در میان رو مشخص کنه.

اگه در خصوص Loitering detection در دوربین مدار بسته سوالی داشتین که این مطلب نتونسته بهش پاسخ بده کافیه با همکاران فنی و فروش ما در امن الکترونیک تماس بگیرین تا شما رو راهنمایی کنن.

تلفن تماس امن الکترونیک نماینده رسمی هایک ویژن در رشت

۰۱۳-۳۴۹۱۰

۰/۵ (۰ Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

محصولات