چگونگی تحلیل بازیکنانان توسط هایک ویژن

چگونگی تحلیل بازیکنانان توسط هایک ویژن

می توان برای قضاوت بهتر مسابقات ورزشی از دوربین های مداربسته هایک ویژن کمک گرفت. تماشاگران این مسابقات انتظار تحلیل های درست و منطقی و بدون خطا را دارند. وجود سیستم های مداربسته همچنین می تواند کمک شایانی به داوران این بازی ها برای قضاوت بهتر کند. علاوه بر این، از لحاظ امنیتی نیز نظارت بر جمعیت تماشاچیان و رفتارهای آنان با استفاده از دوربین های مداربسته بهتر انجام می شود.

شرکت هایک ویژن حامی رسمی باشگاه فوتبال آژاکس است. به عنوان بخشی از توافقنامه این شرکت با باشگاه، ساخت یک نمایشگاه ابتکاری در زمینه فناوری دوربین مداربسته هایک ویژن در دست اقدام است. در این باشگاه ورزشی، نظارت بر بازی های آموزشی و مسابقات فوتبال توسط تحلیلگران با کمک دوربین های مداربسته فوق پیشرفته Hikvision انجام می گیرد. این ترکیب قدرتمند منجر به تجزیه و تحلیل بهتر بازی های ورزشی می گردد که به نوبه خود به بهبود کیفیت و نحوه برگزاری بازی ها نیز کمک می کند.
چالش های موجود
چالش های زیادی بر سر راه ادغام سیستم های مداربسته با زیر ساخت های ورزشی وجود دارد. برای مثال از نکات مهم این است که دوربین مداربسته را در کجای زمین قرار دهیم. زیرا در خط میانی زمین فضای کافی وجود ندارد و دوربین های نصب شده در نقاط اصلی زمین بیش از حد به مکان رخداد ها نزدیک هستند و دید مناسبی را به دست نمی دهند. همچنین مسئله نیروی انسانی نیز وجود دارد زیرا در مورد برخی از دوربین ها (مثل دوربین PTZ) نیاز به یک اپراتور برای هدایت دوربین ها می باشد. استفاده از سایر ابزارهای تجزیه و تحلیلی موجود نیز بسیار زمانبر بوده و عملکرد آنها به اندازه کافی انعطاف پذیر نیست.

برای غلبه بر این چالش ها، راه حلی مورد نیاز است که بتواند با زاویه دید 180 درجه ای تمام زمین بازی را پوشش دهد. همچنین لازم است که بتوان بازیکنان را توسط دوربین با دقت در زمین دنبال نمود. به منظور دستیابی به این موارد، دوربین باید در نزدیکی میدان بازی در یک نقطه قابل قبول و مناسب نصب گردد. همچنین سیستم نیازمند یک سیستم نرم افزاری یکپارچه برای ردیابی بازیکنان و تجزیه و تحلیل رفتارهای آنها در حین بازی و یا قبل و بعد از آن است.

با وجود دوربین های مداربسته هایک ویژن مربیان می توانند تجزیه و تحلیل موثرتری انجام دهند و یافته های جالبی را نیز به نمایش بگذارند، وجود یک سیستم ضبط کننده امری حیاتی است و وضوح تصاویر نیز در چنین بازی های سرعتی با وجود عناصر متحرک همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

چگونگی تحلیل بازیکنانان توسط هایک ویژنراهکارها
این راه حل از طریق ادغام دوربین های مداربسته هایک ویژن با نرم افزار تجزیه و تحلیل GameOn به دست می آید. دوربین 24 مگاپیکسلی PanoVu هایک ویژن مدل DS-2CD6A64F-IHS/NFC در تمام زمین های تمرین و استادیوم اصلی نصب گردید. دوربین ها به گونه ای تنظیم شده اند که به تمامی زوایای زمین دید دارند (به دلیل ماهیت پانورامایی دوربین). همچنین این دوربین ها با داشتن 4 لنز 6 مگاپیکسلی (روی هم رفته 24 مگاپیکسل) تصاویری بسیار واضح به دست می دهند و یکی از با کیفیت ترین دوربین ها در صنعت دوربین مداربسته هستند. همچنین این دوربین ها دارای نرخ فریم 30fps هستند که بدین معنی است که هیچ موردی از دیدشان پنهان نمی ماند.

“در ویدئوی زیر تکنولوژی و نحوه عملکرد دوربین های Panovu هایک ویژن را مشاهده می کنید”

تصویر نرمال از یک دوربین PanoVu کمی خمیده و یا به اصطلاح warped’ است . بنابراین در اینجا نرم افزارهای تخصصی GameOn و TNO وارد بازی می شوند و تصاویر بدست آمده از 4 لنز مجزا را به هم متصل می کنند!!! و به این ترتیب جزئیات دقیق از کل زمین بازی قابل مشاهده خواهد بود. این نرم افزار همچنین تصاویر را از حالت خمیدگی خارج می سازد (یا به اصطلاح “dewarps” ) و باعث بهبود کیفیت آن گردد. نرم افزار GameOn دارای یک تابع مجازی برای دوربین PTZ است که به نرم افزار این امکان را می دهد تا بر روی بازیکنان مورد نظر زوم کرده و آنها را در زمین ردیابی کند.

دستگاه NVR ای که برای این مجموعه استفاده می شود، دارای انعطاف پذیری کاملی بوده، و اپراتورها می توانند تمامی تصاویر را در آن ذخیره کنند. همچنین این به این معنی است که دسترسی به تصاویر و ویدئوهای های قبلی نیز به راحتی میسر خواهد بود. ترکیبی از تکنولوژی پیشرفته هایک ویژن و آخرین ورژن از نرم افزار GameOn باعث می شود تا بتوان به راحتی بازیکنان را در زمین ردیابی کرد. و این واقعا تفاوت زیادی در نحوه مدیریت بازی و دادن توصیه های لازم به بازیکنان برای رقابت بهتر خواهد داشت.

ردیابی بازیکنان توسط دوربین مداربسته PanoVu هایک ویژن
دوربین های PanoVu دنیای کاملا جدیدی را در تجزیه و تحلیل وقایع ورزشی پیش وی کاربران می گذارند. قابلیت پوشش تمامی زوایای زمین بازی و ارائه تصاویری با رزولوشن بالا، روند تجزیه و تحلیل را برای آنالیزگران بسیار آسانتر از قبل کرده است. همچنین توانایی ارائه بازپخش رخدادها در زمان واقعی منجر به ارائه راهکارهای بهتر توسط مربیان به بازیکنان می گردد.

این تکنولوژی اطلاعات گرفته شده (در مورد موقعیت بازیکن در زمین و پارامترهای فیزیکی بر اساس مکان یابی GPS) را از پوشش مخصوصی که بازیکن به تن دارد به دستگاه مرکزی تجزیه تحلیل داده ها می فرستد. مربیان می توانند اطلاعات فردی هر بازیکن را مانند ضربان قلب، مسافت طی شده، شتاب متوسط، وزن، قدرت ضربه، و غیره را از اطلاعات به دست آمده استخراج نمایند. این به معنی دسترسی به اطلاعات جامعی از عملکرد کلی یک بازیکن در زمین است.

در این گونه سیستم ها با حجم انبوهی از اطلاعات و تصاویر مواجه هستیم به علاوه در طول فرآیند نیز داده های تحلیلی بسیاری تولید خواهند شد از اطلاعات تماشاچان گرفته تا رفتار و نحوه بازی بازیکنان در زمین. جستجو در میان تمامی این اطلاعات و تحلیل و ارائه آنها بسیار دشوار خواهد بود. اما با وجود نرم افزار مدیریت ورزشی ارائه شده (GameOn) این مشکل نیز برطرف شده است. این نرم افزار تمامی داده های مختلف را پردازش نموده و با عملکرد دوربین های هایک ویژن ادغام و به روش ساده ای به نمایش می گذارد.