چه چیزی یک دوربین معمولی را تبدیل به یک دوربین ضد ضربه یا vandal proof می‌کند؟

زمانی که یک دوربین مداربسته در محلی که دسترسی فیزیکی به دوربین امکان‌پذیر است نصب می‌شود، یک سری اقدامات امنیتی باید برای محافظت دوربین در مقابل ضربه یا سرقت به عمل آید. یکی از فاکتورهایی که در هنگام انتخاب یک دوربین مداربسته باید در نظر بگیرید این است که دوربین تا چه حد ضد ضربه vandal proof است یا به عبارتی تا چه حد در مقابل ضربه مقاوم است. اما اینکه کد IK که معمولا در باره این دوربین‌ها به کار برده می شود چه تاثیری بر ضد ضربه بودن یا نبودن دوربین مداربسته دارد؟ یک دوربین به عنوان یک دوربین ضد ضربه vandal proof شناخته می‌شود دقیقا به چه معناست؟. برند هایک ویژن قابلیت دیگری به برخی از دوربین‌های خود اضافه نموده است که با این قابلیت متفاوت است. قابلیت Explosion Proof  با استاندارد IK اندازه رتبه بندی نمی شود و کاربری منحصر به خود را دارد. یا ضد انفجار. این قابلیت

  • قبل از هرچیز بازکردن و تغییر دادن تنظیمات دوربین باید مشکل باشد. این کار از طریق استفاده از پیچ‌های امنیتی محکمی که برای باز شدن نیاز به ابزار خاصی دارند، انجام می‌شود و این ابزار در اختیار هر کسی قرار ندارد. یک پیچ گوشتی معمولی نمی‌تواند یک دوربین ضد ضربه را باز کند.

عکس

  •  دومین جنبه از ضد ضربه بودن یک دوربین مداربسته ، ساختن آن از مواد و مترالی است که در مقابل ضربه چکش و چوب بیسبال و مانند آن مقاومت زیادی داشته باشد. شما چطور می‌توانید متوجه شوید که یک دوربین مداربسته تا چه حد می‌تواند یک ضربه را تحمل کند؟ یک استاندارد بین المللی برای اندازه‌گیری ضربه وجود دارد. استاندارد IEC 62262 ، برابر با استاندارد EN62262, EU و یک تولید کننده دوربین می‌تواند برای دریافت این استاندارد و تاییدیه‌ها محصولات خود را برای آزمایش و تست در اختیار این سازمان‌ها قرار دهد. تست بر اساس نوع چکش، اندازه چکش و همچنین انرژی تولید شده توسط این ضربات که با ژول اندازه‌گیری می‌شود بستگی دارد. محدوده این استاندارد از IK1(ضعیف‌ترین ضربه( تا IK10 (قویترین ضربه) دسته‌بندی می‌شوند. جداول پایان مقاله جزئیات مرتبط با فراهم‌سازی نرخ ضربه را نشان می‌دهد.
  • سومین عامل در قابلیت ضد ضربه یک دوربین‌ مداربسته ، موردی است که معمولا نادیده گرفته می‌شود، مدیریت کابل است. مدیریت کابل به نحوه کابل‌کشی از دوربین با روشی که در مقابل عناصر و اعمال خرابکارانه محافظت شود، اشاره می‌کند ( مانند بریدن کابل‌ها). سه تکنیک برای مدیریت کابل‌ها وجود دارد که هر کدام از این موارد بستگی به نوع دوربین، جایی که نصب شده و جایی که کابل وارد ساختار دوربین می شود دارند.

چه مواردی را در هنگام نصب یک دوربین ضد ضربه رعایت کنیم

نصب دوربین ضد ضربه دام بر روی سطح: کابل مستقیما از پشت دوربین مداربسته ( نصب روی دیوار یا سقف) به داخل ساختمان یا داخل جعبه اتصال وارد می‌شود و کاملا مخفی است. بنابراین از کابل‌ها محافظت می‌شود.

عکس

نصب دوربین ضد ضربه با استفاده از پایه محافظ کابل( در حالت نصب روی دیوار، روی ستون، نصب در گوشه و …) : بیشتر پایه‌های دوربین مدرن دارای یک کانال داخلی برای مخفی‌کردن کابل هستند. کابل از داخل دوربین مداربسته مستقیما وارد پایه شده و در داخل آن از دید پنهان می‌شود. از انتهای پایه، کابل مستقیما وارد ساختمان می‌شود.

عکس

استفاده از مجرا یا لوله عبور کابل در دوربین ضد ضربه: بدون توجه به نوع دوربین ( دام، بالت، باکس و …) در فضای بیرونی، همیشه نیاز به یک مجرای عبور کابل از محل نصب تا محلی که کابل وارد ساختمان می‌شود تا به یک سوئیچ یا POE متصل شود، وجود دارد. گرچه این حالت به اندازه حالتی که کابل مستقیما از پشت دوربین مداربسته وارد ساختمان شود جذاب نیست، اما مجرای عبور کابل امکان محافظت از کابل در مقابل ضربه و آب و هوای نامساعد را در شرایطی که امکان ورود کابل به صورت مستقیم وجود ندارد را فراهم می‌کند.

عکس

علاوه بر فضای بیرونی، پیشنهاداتی که در بالا به آن اشاره شد برای محیط‌های داخلی نظیر مدارس، فروشگاه‌های خرده فروشی و نیز زندان‌ها مفید خواهد بود.

اطلاعات وزن / فاصله برای کد IK در تست دوربین ضد ضربه

مقاومت در برابر ضربه وارد شده از یک شئی میزان انرژی وارد شده کد IK 
عدم محافظت ۰۰
۰.۴۴ پوند بر ثانیه از فاصله ۲.۹ اینچی ۰.۱۵۰ ژول ۰۱
۰.۴۴ پوند بر ثانیه از فاصله ۳.۹ اینچی ۰.۲۰۰ ژول ۰۲
۰.۴۴ پوند بر ثانیه از فاصله ۶.۹ اینچی ۰.۳۵۰ ژول ۰۳
۰.۴۴ پوند بر ثانیه از فاصله ۹.۸ اینچی ۰.۵۰۰ ژول ۰۴
۰.۴۴ پوند بر ثانیه از فاصله ۱۳.۸ اینچی ۰.۷۰۰ ژول ۰۵
۱.۱ پوند بر ثانیه از فاصله ۷.۹ اینچی ۱.۰۰ ژول ۰۶
۱.۱ پوند بر ثانیه از فاصله ۱۵.۷ اینچی ۲.۰۰ ژول ۰۷
۳.۸ پوند بر ثانیه از فاصله ۱۱.۶اینچی ۵.۰۰ ژول ۰۸
۱۱ پوند بر ثانیه از فاصله ۷.۹ اینچی ۱۰.۰۰ ژول ۰۹
۱۱ پوند بر ثانیه از فاصله ۱۵.۷ اینچی ۲۰.۰۰ ژول ۱۰

اطلاعات مربوط به متریال و نوع چکش برای کد IK در تست دوربین ضد ضربه

IK10 IK09

 

IK08 IK07 IK06 IK01 to IK05

 

کد IK

 

۱۰ ۱۰ ۵ ۲ ۱ <1 انرژی وارد شده بر حسب ژول
۵۰ ۵۰ ۲۵ ۲۵ ۱۰ ۱۰ R میلی متر (عنصر قابل مقایسه با شعاع)
استیل استیل استیل استیل پلی آمید پلی آمید مواد و متریال
۵ ۵ ۱.۷ ۰.۵ ۰.۵ ۰.۲ وزن بر حسب کیلوگرم
بله بله بله بله بله بله چکش به شکل آونگ
نه نه نه نه نه بله چکش فلزی
نه نه نه نه نه نه چکش رها شده