4in1 یک قابلیت در دوربین های مداربسته ۴ in 1 است که به دوربین مداربسته اجازه می‌دهد که به راحتی بین  HD-TVI، AHD ، HD-CVI و CVBS  مورد استفاده شرکت‌های هایک ویژن ، داهوا و … سوئیچ کند. این به این معنی است که دیگر نیازی نیست نگران سازگاری فرمت بین دوربین و دستگاه ضبط در زمان تنظیم کردن یا ارتقا یک سیستم امنیتی CCTV باشیم. تا زمانی که سوکت BNC دارد و از کابل‌های کواکسیال استفاده می‌کند می‌تواند به راحتی به کار خود ادامه دهد.

در بخش زیادی از تاریخ سیستم‌ های امنیتی CCTV، سازگاری دوربین‌ها مسئله‌ی نگران کننده‌ای نبود. دوربین‌ های مداربسته (کم‌و‌بیش) همیشه با دستگاه‌های ضبط (DVR) کار می کردند، به این خاطر که آنها فقط در حال دریافت ورودی‌های دوربین‌های آنالوگ بودند. این وضعیت متاسفانه با ابداع دوربین های مداربسته HD تغییر کرد، به این دلیل که تولید‌کنندگان با چند روش کاملا انحصاری برای تبدیل سیگنال آنالوگ دوربین‌ها به تصویر دیجیتال HD وارد بازار شدند. نتیجه این کار ، ایجاد ناگهانی مجموعه‌ای از فرمت‌ها و نام‌های مخفف آزار‌دهنده آنها بود و ناگهان مشتریان خود را در شرایطی یافتند که باید بین سیستم‌های مختلف HD-TVI ، AHD ، HD-CVI و CVBS که هرکدام مربوط به یک تولید کننده متفاوت بود یکی را انتخاب می‌کردند.

اما یک راه بهتر نیز وجود دارد

خوشبختانه، تعدادی از تولیدکنندگان با یکدیگر همکاری کردند تا سیستم‌های ۱ in 4  ایجاد کنند. این دوربین های جدید می‌توانند به صورت دستی بین ۴ تا از رایج‌ترین فرمت‌ها در بازار از طریق یک کنترل گر ساده روی کابل سوئیچ کنند و از تمامی فرمت‌های ذکر شده پشتیبانی کنند. در ترکیب با بعضی از DVR های هیبرید، اکنون شما می‌توانید روی یک سیستم CCTV بدون نگرانی از محدودیت رنج دوربین‌هایی که می‌توانید به دستگاه ضبط (DVR) خود در آینده اضافه کنید، سرمایه‌گذاری نمایید. همچنین اضافه کردن دوربین‌هایی به سیستم امنیتی موجود بسیار ساده تر خواهد بود به همین دلیل دیگر نیازی نیست زمان زیادی صرف بررسی فرمت صحیح دوربین‌ها کنید. دوربین های مداربسته ۱ in 4  فرمت های ویدئویی زیر را پشتیبانی می‌کنند:

HD-TVI : اغلب برای سادگی بیشتر “TVI”  نامیده می‌شود. این فرمت در حال حاضر احتمالا رایج‌ترین نوع دوربین CCTV انالوگ HD در بازار است. باید از شرکت هایک ویژن ممنون بود. رنج دوربین‌های توربو HD شرکت هایک ویژن از این فرمت استفاده می‌کنند. تا همین اواخر این دوربین‌های مداربسته محدود به ۱۰۸۰p بودند، اگرچه اکنون این شرکت دوربین‌های TVI با رزولوشن ۳مگاپیکسل ، ۵ مگاپیکسل و ۸ مگاپیکسل نیز دارد.

AHD: احتمالا دومین فرمت رایج بعد از TVI ، AHD است که از لحاظ تاریخی یک سیستم اندکی بازتر است. به همین دلیل در بین بسیاری ازشرکت‌های کوچکتر  محبوب بوده است و استفاده از آن در بین دوربین‌های مداربسته کم هزینه معمول است. در مقایسه با TVI، به عنوان یک فرمت پایه‌ای، کیفیت تصویر در AHD کمی کاهش یافته است. اگرچه تصویر از طریق بی‌سیم هم می‌تواند انتقال یابد – چشم های خود را برای طیف وسیعی از فرستنده‌ها و گیرنده‌های بی‌سیم AHD ، که در حال حاضر در حال توسعه هستند باز نگه دارید.

HD-CVI : این فرمت شبیه به فرمت TVI است که رزولوشن ویدئو ۱۰۸۰p ارائه می‌نماید. در حالت کلی CVI به همان اندازهTVI  از پشتیبانی صنعت برخوردار نبود به این دلیل که تنها توسط شرکت داهوا مورد استفاده قرار می‌گرفت. بسیاری از کاربران بر روی سیستم‌هایCVI بدون آگاهی از اینکه آنها در حال محدود کردن تعداد دوربین‌های سازگار که می‌توانند در آینده به سیستم امنیتی خود اضافه کنند، هستند.  این یک تصویرسازی فوق العاده از اینکه چرا سیستم‌های ۱ in 4 این همه برای صنعت مفید هستند می‌باشد. آزاد کردن کاربرانی  که قبلا وابسته به استفاده از یک فرمت خاص بودند.

CVBS : بسیاری از مردم اصطلاح CVBS را نمی‌شناسند- مخفف عبارت  “colour, video, blanking & sync”  .با این وجود با دستگاه هایی که از آن استفاده می‌کنند آشنا هستند. این اصطلاح یک اصطلاح تکنیکال برای ویدئوهای کامپوزیت است. ورودی آنالوگ استاندارد معمولی همانطور که برای دهه ها روی تلویزیون‌ها، دوربین‌های فیلمبرداری و دوربین مداربسته مورد استفاده قرار گرفته است. کیفیت ویدئوهای CVBS معمولا با TV Lines توضیح داده می‌شود. در این مورد دوربین‌های ۱ in 4 می‌توانند روی ۷۰۰ TVL تنظیم شوند. اگرچه این اولین انتخاب ما برای یک سیستم تجاری نیست، اما سازگاری با ده ها سال قبل‌تر باعث می‌شود که اضافه کردن آن به سیستم‌های موجود ارزشش را داشته باشد و اگر درآینده قصد ارتقا آن را دارید کافیست دوربین را به یک فرمت جدیدتر انتقال دهید. این سازگاری وسیع نیز به این معنی است که CVBS فرمتی است که توسط فرستنده‌های بی سیم در فواصل طولانی  و کیت های دوربین‌های عریض محبوب استفاده می‌شود.

بنابراین سیستم‌های ۱ in 4 با همه چیزکار می‌کنند؟

تقریبا با همه اما نه کاملا. در حالی که دوربین‌های ۱ in 4 تقریبا با  هر چیزی که ازسوکت  BNC استفاده می‌کند می‌توانند کار کنند، اما تعدادی استثنائات قابل توجه برای فرمت‌های CCTV  نیز وجود دارند که این دوربین‌ها نمی‌توانند پشتیبانی کنند:

  • ویدئوهای IP

دوربین‌های IP ویدئوهای دیجیتال ضبط می‌کنند و سپس از طریق کابل شبکه انتقال می‌دهند. به دلیل اینکه بیشتر فرآیند تصویر‌سازی به شکل دیجیتال انجام می‌شود و نوع سوکت آن نیز متفاوت است ، تصاویر این ویدئوها نمی‌تواند با دوربین‌های ۱ in 4 سازگار شود. دوربین‌های IP از ریکوردرهای متفاوتی نیز استفاده می‌کنند که به شبکه متصل شده است بنابراین سیستم های IP دارای سازگاری بسیار کمی هستند. این دوربین‌های مداربسته قابلیت ارائه رزولوشن بسیار بالا دارند اما تنظیمات و نصب آنها با پیچیدگی‌هایی همراه است بنابراین برای استفاده تجاری و حرفه ای توصیه می‌شوند.

HD-SDI : این فرمت یکی اولین فرمت‌هایی بود که ضبط تصاویر HD با استفاده از کابل آنالوگ را پیشنهاد کرد. به همین خاطر در زمان معرفی نوعی انقلاب در صنعت سیستم‌های امنیتی محسوب می‌شد. اما در حال حاضر به دلیل وابستگی آن به کیفیت کابل چندان محبوب نیست. مگر اینکه شما یه کابل با گرید فوق‌العاده، همراه با  پوشش از جنس طلا، شیلد از جنس پلاتینیوم و کابل ویدئویی الماس داشته باشید در غیر این صورت سیگنال‌ها بیش از چند متر کار نمی‌کنند. به همین دلیل عموما توسط بیشتر تولید‌کنندگان پشتیبانی نمی‌شود.