چرا دونستن تفاوت دوربین مداربسته وای فای با دوربین وایرلس و دوربین مداربسته سیمی مهمه؟

موقع خرید دوربین مداربسته خانگی دونستن تفاوت دوربین وای فای با وایرلس اهمیت زیادی داره. هرچند دونستن این نکته در ابتدا بسیار ساده به نظر میرسه اما عمده تفاوت دوربین مداربسته WiFi با دوربین وایرلس مربوط به نصب و کارایی اونها هست. به همین خاطر بسیاری از فروشندگان این سیستم های امنیتی، موقع خرید راهنمایی‌های لازم رو در مورد این سیستم های امنیتی به خریداران ارایه میدن تا اونها بتونن بهترین نوع از دوربین وای فای یا دوربین بیسیم (وایرلس) یا سایر سیستم های امنیتی رو با توجه به نیاز خودشون خریداری کنن. به طور کلی سه تقسیم بندی برای نحوه نصب دوربینهای مداربسته وجود داره؛ دوربین های سیمی که تکلیفشون معلومه، دوربین وایرلس و دوربین مداربسته Wire-free که عموما بهش دوربین مدار بسته WiFi هم گفته میشه. تو ادامه مقاله در مورد دوربین مداربسته سیمی، دوربین وایرلس و دوربین WiFi توضیحاتی داده میشه و در مورد نقاط قوت و ضعف هر کدوم صحبت میکنیم. پس با ما همراه بشین.

۱-اولین بخش از تفاوت دوربین مداربسته وای فای با دوربین وایرلس و دوربین سیمی : دوربین های سیمی


دوربین مداربسته سیمی، سنتی‌ترین شکل دوربین مداربسته در رشت هست که استفاده‌های بسیار زیادی داره. همونطور که از اسمش مشخصه، این دوربینها به کابل هایی برای تامین برق، ارتباط اینترنتی و انتقال تصویر نیاز دارن. یه کابل از دوربین به دستگاه متصل میشه و سپس به روتر متصل میشه. دو انتخاب برای اینکه چطور برق این سیستم ها تامین میشه، وجود داره. یکی از طریق منبع تغذیه جدا و دیگری از طریق کابل POE. همونطور که میدونین سیستم های POE تنها به یه کابل نیاز دارن که هم برق رو تامین میکنه و هم تصویر رو انتقال میده.

 اولین مزیت دوربین سیمی: قابلیت اطمینان

مهمترین مزیت دوربین های سیمی قابلیت اطمینانی هست که ایجاد میکنن. سیستم‌های امنیتی سیمی به دلیل اتصالات فیزیکی بین دوربین ، دستگاه ذخیره ساز در سیستم مداربسته و روتر در معرض نویز سیگنال‌های بی‌سیم نیستنن.

 دومین مزیت دوربین سیمی: پشتیبانی از سیستم‌های بزرگتر

یکی از مهمترین فاکتورهای تعیین کننده نوع دوربینی که خرید میکنین، سایز ملک یا فضای تحت پوشش و در نتیجه تعداد دوربین هایی هست که نصب میکنین. خیلی از صاحبخونه ها و صاحبان کسب و کارها برای املاک نسبتا وسیع خودشون به سیستم های امنیتی با تقاضای نظارت کامل و جامعی برای املاک خودشون نیاز دارن نه فقط یه نظارت ساده . به این ترتیب ، اونها اغلب اوقات به بیش از چهار دوربین نیاز دارن که باید از طریق سیم یا کابل همه دوربین‌ها رو پشتیبانی کنه و ارتباط بده. سیستم های سیمی میتونن ۴ تا ۱۶ دوربین رو پشتیبانی کنن. علاوه بر اتصال همه دوربین ها ، تصاویر دریافتی باید در ریکوردرها ضبط بشن، حالا یا  با دستگاه ذخیره ساز NVR یا دستگاه ذخیره ساز DVR.

 اولین عیب دوربین سیمی : زمان نصب

یکی از مشکلات اساسی سیستم های سیمی ، فرایند نصب هست. هرچند نصب یه سیستم سیمی یا کابلی ، به افراد حرفه‌ای نیاز ندارن اما با این وجود این کار به کابل کشی چندین نوع کابل نیاز داره که میتونه برای برخی دلهره‌آور باشه . علاوه بر این راه حل‌های سیمی نسبت به راه‌حل‌های وایرلس و وای فای ، موقع نصب انعطاف کمتری دارن به این خاطر که نیاز دارن به پریز برق نزدیک باشن .

 دومین عیب دوربین سیمی: آسیب‌پذیری نسبت به منبع برق

یکی دیگه از معایب سیستم های کابلی اینه که اگه برق ملکتون به هر نحوی قطع بشه، برق سیستم شما هم قطع میشه و سیستم از کار میفته. هرچند قطعی برق به ندرت اتفاق میفته، اما توجه به این مورد خیلی مهمه. برای مناطقی که دور هستن  و امکان مراجعه سریع برای اتصال مجدد وجود نداره، میتونین از یه ژنراتور پشتیبان استفاده کنین.

بهترین کاربرد دوربین های سیمی: راه حل امنیتی همیشگی و طولانی مدت

به خاطر زمان طولانی نصب، دوربین امنیتی سیمی بهتره که در منازل و کسب‌و‌کارهایی استفاده بشه که برای مدت طولانی میخواین استفاده کنین. سیستم های کابلی به کابل کشی، جایگذاری و نصب نیاز دارن که میتونه فرآیندی زمان بر باشه. محل قرارگیری دوربین ها و دستگاههای ذخیره ساز بستگی به دسترسی به پریزهای برق داره و شما نیاز دارین که کابل ها رو بین دستگاههای مختلف اتصال بدین. برای افرادی که به دنبال یه راه حل امنیتی موقتی و سریع میگردن، زمان بر بودن این سیستم ها و عدم انعطافی که دارن فاکتورهای منفی محسوب میشن. هرچند برای بیشتر افراد قابلیت اطمینان بالا و برقراری ارتباط بین تعداد بیشتری دوربین، زمان طولانی نصب رو جبران میکنه.

دوربین مداربسته وای فای در مقابل دوربین سیمی
دوربین مداربسته سیمی

۲-دومین بخش از تفاوت دوربین مداربسته وای فای با دوربین وایرلس و دوربین سیمی : دوربین های وایرلس


سیستم‌های وایرلس یه جایگزین عالی برای سیستم‌های کابلی هستن. هدف دوربین های وایرلس اینه که بزرگترین ایراد سیستم های کابلی یعنی زمانبر و هزینه‌بر بودن رو رفع کنن. تفاوت کلیدی بین یه دوربین مداربسته سیمی و وایرلس اینه که در دوربین وایرلس ، تصویر به صورت مستقیم و بدون نیاز به کابل از دوربین به دستگاه ذخیره‌ساز منتقل میشه. سیستم های وایرلس به شبکه WiFi  (فرقی نمیکنه به صورت بیسیم یا با کابل) متصل میشه، هرچند همچنان به کابل برق نیاز دارن.

 اولین مزیت دوربین وایرلس : نحوه نصب

یکی از اصلیترین مزایای سیستم های وایرلس همونطور که در مقایسه با سیستم های کابلی گفتیم، نحوه نصب اون هست. دوربین های وایرلس به شبکه WiFi متصل میشن تا تصاویر رو انتقال بدن. نیازی به کابل‌کشی بین دوربین و دستگاه ذخیره ساز وجود نداره. به همین دلیل سیستم های وایرلس نسبت به جایگذاری و نصب انعطاف‌پذیری بیشتری دارن. تنها محدودیت در زمان نصب، نزدیکی به یه منبع برق هست. البته دوربین های وایرلس ، این امکان رو به شما میدن که در مناطقی که پوشش وایرلس به خوبی برقرار نمیشه، از طریق کابل دوربین رو به دستگاه متصل کنین.

 اولین مزیت دوربین وایرلس: جابه جایی راحت

بر خلاف دوربین های سیمی که برای استفاده‌های طولانی مدت مناسب هستن، یه سیستم وایرلس دارای نصب و جابه جایی راحت هستن. به همین خاطر این سیستم‌ها برای نصب در خونه‌ها و کسب‌وکارهایی که نیاز به جابه‌جایی مداوم دارن، ایده آل هستن.

 اولین عیب دوربین وایرلس: ارتباطات

  • از بزرگترین معایبی که این دوربین ها دارند مییشه به قابل هک بودن اون‌ها اشاره کرد که باعث میشه در بعضی موقعیت‌ها قابلیت اطمینان کمتری داشته باشن. تو دنیای ارتباطات امروزی انواع سیگنال‌های وایرلس تمام مدت در اطراف ما حضور دارن. برای دوربین های وایرلس این سیگنال‌های مداخله‌گر میتونه یه مشکل به حساب بیاد.
  • سیگنال روتر شما و بقیه روترها تو یه پهنای باند یکسان ممکنه همپوشانی داشته باشن و باعث تداخل سیگنال در دستگاههای مختلف بشه. این تداخل در مجتمع های مسکونی که تقریبا هر آپارتمان یک یا چند سیگنال وایرلس داره و تقریبا بیشترشون از یه پهنای باند استفاده میکنن، عامل ناخوشایندی محسوب میشه.

 دومین عیب دوربین وایرلس : وابسته به سیگنال وایرلس

  • قدرت سیگنال بی‌سیم یا حوزه پوشش شما به تعدادی از عوامل شامل روتر شما ، حضور و میزان تداخل و مسیری که سیگنال باید طی کنه تا به دوربین های شما برسه، بستگی داره.
  • همه دوربین های امنیتی وایرلس نیاز دارن در محلی با پوشش WiFi نصب بشن. اگر تعداد زیادی ساختمان یا اشیای فلزی بیت دوربین و روتر وایرلس شما وجود داشته باشه ، ممکنه ارتباطاتتون دچار مشکل بشه. تو این جور موارد شما میتونین یه سری تقویت کننده سیگنال برای بهبود سیگنال در مناطق ضعیف استفاده کنین. نصب و استفاده از تقویت کننده ها بسیار ساده هست.

 سومین عیب دوربین وایرلس : آسیب‌پذیری نسبت به منبع برق

از اونجاییکه سیستم های وایرلس هنوز به اتصال فیزیکی برق نیاز دارن، این سیستم ها هم مثل سیستم های کابلی نسبت به قطع برق، آسیب‌پذیر هستن.

 سومین عیب دوربین وایرلس: محدودیت سایز

سیستم امنیتی بیسیم فقط به چهار دوربین محدود میشه. البته برای بیشتر کاربری‌های خانگی این تعداد به اندازه کافی زیاد هست. هرچند اگه شما یه ملک با سایز متوسط رو به بالا دارین، ما به شما سیستم های کابلی رو پیشنهاد میکنیم.

اما دوربین وایرلس از چه سیستمی برای انتقال داده و ذخیره اطلاعات استفاده میکنه؟

این نوع از سیستم های امنیتی برای انجام این کار به ضبط کننده های DVR یا NVR متصل میشن. البته مدلهایی هم هستن که فیلم های امنیتی رو به فضای ذخیره سازی ابری، انتقال داده و تو اونجا ذخیره میکنن.

تفاوت دوربین مداربسته وای فای با دوربین وایرلس
دوربین مداربسته وایرلس

۳- سومین بخش از تفاوت دوربین مداربسته وای فای با دوربین وایرلس و دوربین سیمی : دوربین مداربسته WiFi یا wire-free


این نوع دوربین ها منعطف‌ترین و ساده‌ترین دوربین ها برای نصب هستن. به دلیل پیشرفت‌های تکنولوژی باتری، دوربین‌های امنیتی WiFi به طور قابل‌توجهی تکامل‌یافته و گزینه امنیتی فوق‌العاده‌ای محسوب میشن.

 اولین مزیت دوربین وای فای : نصب بدون سیم

دوربین های امنیتی WiFi دارای راحت‌ترین حالت نصب هستن به این دلیل که اونها نیازی به دسترسی به منبع برق یا هیچ کابل دیگه‌ای ندارن. به همین دلیل میشه این دوربین ها رو در هر جایی نصب کرد و یه نصب سریع و راحت رو تجربه کرد. البته به خاطر داشته باشین که این دوربینها را تا جاییکه ممکنه از دسترس دور نگه دارین در غیر این صورت ممکنه توسط سارقین، سرقت بشن.

 دومین مزیت دوربین وای فای : نصب راحت

به دلیل جایگذاری و نصب راحت، دوربین های وای فای میتونن یه انتخاب ایده آل برای مستاجرین یا صاحبخانه هایی که تنها نیاز به نظارت یه محدوده کوچیک دارن، باشه.

 دومین مزیت دوربین وای فای :عدم آسیب‌پذیری نسبت به قطع برق

یه مزیت بسیار عالی دوربین مداربسته WiFi اینه که مثل دوربین های سیمی و وایرلس نسبت به قطعی منبع برق آسیب‌پذیر نیستن به این دلیل که با باطری کار میکنن.

 سومین مزیت دوربین وای فای : فضای ذخیره سازی ابری

برخلاف دوربین های سیمی و وایرلس که باید با یه دستگاه ذخیره ساز NVR یا DVR متصل بشن، دوربی های WiFi تصاویر رو به یه فضای ابری برای ذخیره‌سازی انتقال میدن.

 چهارمین مزیت دوربین وای فای : عدم نیاز به کابل

از اوناجییکه دوربین های WiFi هیچ کابلی ندارن، در نتیجه امکان بریدن کابل به وسیله مجرمین برای از بین بردن تصویر وجود نداره.

 اولین عیب دوربین وای فای : باطری ها نیاز به شارژ یا تعویض دارن

اصلیترین عیب دوربین WiFi اینه که هرچند وقت یکبار باید شارژ بشن. خوشبختانه تعداد دفعات شارژ باطری زیاد نیست چون دوربین در حالت Standby یا Sleep برق مصرف نمیکنه تا زمانیکه شروع به ضبط کنن. بیشتر اوقات این دوربین ها در حالت ذخیره سازی برق یا  Standby هستن.

 دومین عیب دوربین وای فای : وابسته با سیگنال WiFi

درست مثل دوربین های وایرلس ، این دوربین ها هم وابسته به قدرت شبکه وایرلس شما هستن. هرجایی که مورد نیاز باشه شما میتونین به راحتی از تقویت کننده‌های سیگنال استفاده کنین.

دوربین مداربسته وای فای
معرفی دوربین WiFi مدل DS-2CV2Q21FD-IW
تفاوت دوربین مداربسته وای فای با دوربین وایرلس
بخش های مختلف دوربین مداربسته WiFi
تفاوت دوربین مداربسته وای فای با دوربین وایرلس
قابلیت چرخش دوربین مدار بسته WiFi هایک ویژن
تفاوت دوربین مداربسته وای فای با دوربین وایرلس
دید روز و شب دوربین WiFi هایک ویژن
تفاوت دوربین مداربسته وای فای با دوربین وایرلس
مکالمه دو طرفه در دوربین مداربسته WiFi
تفاوت دوربین مداربسته وای فای با دوربین وایرلس
شناسایی حرکت در دوربین مدار بسته WiFi هایک ویژن

خلاصه تفاوت دوربین مدار بسته WiFi با وایرلس و دوربین سیمی

قبل از نصب سیتم امنیتی، امنیت فعلی ملکتون رو ارزیابی کنین. سایز ملک و نیازهای امنیتی اون، بهترین سیستم امنیتی نهایی رو برای شما مشخص میکنه. نمیدونین از کجا شروع کنین؟ نگران نباشین. کافیه تلفنتون رو بردارین و  با امن الکترونیک تنها نمایندگی هایک ویژن در رشت و هایلوک در رشت تماس بگیرین و از همکاران فنی و فروش ما کمک بگیرین. همکاران ما با صبر و حوصله به تک تک سوالات شما پاسخ میدن و با سوالاتی که از شما میپرسن بهترین سیستم های ممکنه رو با حداقل قیمت ممکنه بهتون پیشنهاد میدن. گاهی اوقات در نظر گرفتن یه نکته کوچیک میتونه بخش زیادی از هزینه‌های شما رو کم کنه.

پس با ما در تماس باشین

شماره تماس امن الکترونیک نماینده رسمی هایک ویژن در گیلان

 

۰۱۳-۳۴۹۱۰

۰/۵ (۰ Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

محصولات