پردازشگرهای سیگنال دیجیتال تصاویر

پردازشگرهای سیگنال دیجیتال تصاویر

در اینجا دو فناوری جدید سیگنال دیجیتال ارائه شده توسط دو برندSONY Effio* DSP و PIXIM توسط کارشناسان امن الکترونیک نمایندگی انحصاری و رسمی هایلوک در رشت شرح داده می شود.

EFFIO ساخت SONY

 SONY Effio*DSP آخرین فن آوری پردازش سیگنال دیجیتال ساخت شرکت Sony با پردازش تصویر دقیق و مشخصاتی برتر است که در دوربین های مداربسته CCD رنگی به کار گرفته شده است وضوح بالا سیگنال دیجیتال به نویز (S/N) بالا و تکثیر رنگ بالا مشخصه های قابل توجه این قطعه مجتمع می باشد.

پردازشگر sony effio DSP

این قطعه جهت کوچک سازی و کاهش توان مصرفی به صورت مدار مجتمع ساخته می شود. این PSP هم در سیستم های آنالوگ و هم شبکه به کار گرفته شده است. Effio فرکانس خروجی به مراتب بالایی را فراهم می کند. Effio وضوح تصاویر جدیدی در حد 650 TVL و 700 TVL را برای دوربین های مداربسته بدون استفاده از فن آوری IP یا مگا پیکسلی فراهم می کند.

H 960 آیندۀ پر کیفیت برای دنیای آنالوگ

در سال های گذشته بازار تحت سلطۀ راهکارهای پرکیفیت (دوربین های مداربسته IP و HDL-SDI) قرار داشت و کمتر به افزایش کیفیت دوربین های مداربسته آنالوگ پرداخته می شد. اما امروزه سیستم های آنالوگ پر کیفیت، یا به عبارت دیگر دوربین های مداربسته TVL 960 مطرح می باشند که با جزئیات بیشتری تصویربرداری می کنند. راهکار H 960 توسط Techwell و sony ارائه شده است و اکثر دوربین های مداربسته آنالوگ از تلفیق و ارتباط CCDهای جدید H960 ساخت SONY و DSPهای سری sony Effio استفاده می کنند.

سامسونگ تراشه های SV5 و پاناسونیک تراشه های SD6 را ارائه کرده اند. تولید کنندگان دیگر هم مثل Nextchip، R: chnex و MIKTAM DSPهای H 960 خود را عرضه کرده اند.

تفاوت DVRهای D1 و H960

DVRهای D1، 720 پیکسل افقی 480 پیکسل عمودی را نمایش می دهند که در نهایت توانایی نمایش 345600 پیکسل را دارند. ولی DVRهای H 960 می توانند 960 پیسکل افقی و 582 پیکسل عمودی را نمایش دهند که 552960 پیکسل را می دهد.

برتری های H 960

برتری اصلی H 960 پر کیفیت بودن آن، کارایی مناسب در محیط های کم نور و WDR می باشد. استواری سیستم H 960 همچون سیستم های مرسوم آنالوگ می باشد. سیستم های آنالوگ در طول سالیان متمادی پلایش شده اند و یک سیستم کامل و پایدار می باشد. در عمل هم زمانی و بدون تأخیر بودن آن ثابت شده است در حالی که مسئله هنوز در دوربین های IP مداربسته یک معضل می باشد. از طرف دیگر HDI-SDI می تواند کیفیت عالی را بدون هیچ گونه تأخیری منتقل کند ولی رسانه انتقال گران قیمت و ذخیره سازی آن هنوز مشکل بزرگی است.

همچنین سیستم های شبکه و HDI-SDI از فن آوری CMOS استفاده می کنند که با حسگر CCD برای دریافت تصاویر در شب قابل مقایسه نمی باشند.

قابلیت و برتری دیگر H 960 امکان همکاری و هماهنگی آن با سایر تجهیزات آنالوگ است. دوربین های مداربسته H 960 می توانند با DVRهای معمولی کار کنند و DVRهای H 960 هم می توانند تصاویر دوربین های مداربسته معمولی را نمایش دهند حتی هیچ نیازی به کابل کشی مجدد هم نیست :

آینده H 960

در آینده دوربین های مداربسته با وضوح H 960 به عنوان هدف اصلی بازار تعیین خواهند شد و جایگزین دوربین های مداربسته آنالوگ معمولی در بازار خواهد شد چرا که با وجود قیمت پایین آن (نسبت به دوربین های مداربسته شبکه و HDI-SDI) هنوز امکان کاهش بیشتر قیمت در آینده وجود دارد :

ترکیب عملیات پردازشی مختلف توسط Effio DSP جهت بهبود تصویر خروجی و مقایسه آن با سایر پردازنده های متداول نشان داده شده است که آنچه که به وضوح مشخص است، کیفیت بالاتر Effio می‌باشد.

فن آوری DSP از شرکت PIXIM

محدودۀ دینامیک توسعه یافته و بازخوانی با سرعت بالای سیستم براساس تراشه های مجتمع و با عملکرد پایین توان، از مشخصه های سیستم پیکسلی دیجیتال DSP است که نشانگر پیشرفت اساسی بر روی تصویر موجود گرفته شده و فن آوری های پردازش می باشد. برای تسهیل تصاویر گرفته شده از درخواست های زیاد، DSP مفید می باشد.

DSP  دارای دو مجموعه تراشه یکپارچه می باشد که شامل یک تراشه تصاویر دیجیتال و یک تراشه برای پردازش تصاویر دیجیتال می باشد. ترتیب ارتباطات تراشه به سطح کاربر آسان است. سطح کاربر شامل منوی کاربر سفارشی بر روی صحفه (OSD) می باشد که در هر ترکیبی سوییچ کردن و سنجش پتانسیل را بر عهده دارند.

دوربین های مداربسته با حسگر CCD از نمایش جزئیات نوربالا و سایه در یک سوژۀ یکسان ناتوان هستند. در یک دوربین مداربسته CCD تمامی پیکسل ها در پیکربندی، سرعت شاتر (دیافراگم روکش روزنه) یکسان و تنها یک اندازه دهانه ای که نور از آن عبور کند را دارند. از آنجا که حسگر CCD نوردهی یکسانی در مقابل تمامی آرایه ها دارد، قادر نیست که برای تغییرات در روشنایی تنظیم خود را وفق دهد. در دوربین های مداربسته PIXIM، پیکسل هایی که در ناحیه روشن و درخشان قرار دارند به طور خودکار طوری تنظیم می شوند تا کمبود نور را جبران کنند. به طور خلاصه می توان گفت که این دوربین ها صدها هزار پیکسل دارند که هر یک مثل یک دوربین مداربسته دیجیتال منحصر به فرد عمل می کند .

چند نمونه از تصاویر بهبود یافته با به کارگیری PIXIM.

DPS موارد زیر را ارائه می دهد:

  • کنترل های پرتوگیر قابل برنامه ریزی، کاهش نویز توسط پیکربندی و محدودۀ دینامیک وسیع تر
  • خروجی تصویر دیجیتال و یا خروجی های تصاویر مرکب آنالوگ
  • کاهش مشکلات ناشی از ایجاد اشکال معین که به صورت عادی مربوط به حسگرهای دیگر است.
  • Zoom/ Tilt/ Pan و تنظیم سفیدی پشت تصویر به صورت خودکار و تصحیح رنگ درخصوص سایر قابلیت ها می توان به پردازش سیگنال دیجیتال عرضه شده در تراشۀ پردازندۀ تصویر اشاره کرد.