پارامترهای مهم در انتخاب لنزها

پارامترهای مهم در انتخاب لنزها

چشم انسان ابزار بینایی با قابلیتی فوق العاده برای تطابق با محیط است. چشم می تواند در حالی که به منظره ای در دور دست خیره شده است، به سرعت به تصویری در نزدیکی تمرکز کند. چشم می تواند تصاویر را در یک بازه بسیار وسیع ببیند. به صورت خودکار خود را با شرایط نوری محیط هماهنگ کند. چشم می تواند در یک محل پر نور تصویری نسبتا مناسب از یک گوشه تاریک را هم بدهد و در نور بسیار کم به طور خودکار به حالت تک رنگ تعدیل پیدا کند. چشم همچنین با دریافت اطلاعات از مغز در رابطه با تصاویر توانایی فوق العاده ای در انتخاب بهترین تصویر و مناسب ترین تمرکز دارد. در مقابل چشم انسان، لنزهای ساده دوربین مداربسته ابزارهایی کاملا خشن به نظر می رسند. لنز یک المان نوری است که از شیشه، پلاستیک با کیفیت بالا یا سرامیک ساخته می شود که نور را جذب و روی یک نقطه کانونی جمع می کند.

این لنزها تنها توانایی تمرکز بر روی یک سطح را دارند و هر چیزی قبل و بعد از آن را تار می دهند. زاویه دید آنها محدود به جایی است که از قبل برای آن تعیین شده اند. میزان باز شدن دریچه دیافراگم دوربین مداربسته است و باید با توجه به محیط قرار گرفته شده تنظیم شود. حتی در لنزهای دیافراگم خودکار هم لنز تنها می تواند به تغییرات نور در طول شبانه روز حساس باشد و حساسیت خوبی برای تصاویری که از ترکیب های کم نور و پر نور تشکیل شده ندارد. به عنوان نمونه زمانی که درون کادر دوربین مداربسته یک وجود داشته باشد، با آمدن نور صبح تمامی مناظر اطراف پنجره (که از نور کمتری برخوردارند) کاملا سیاه دیده می شوند.

فاصله کانونی

مشخصه اصلی لنزها، فاصله کانونی آن هاست. فاصله کانونی یک لنز فاصله ای بین مرکز نوری و حسگر دوربین مداربسته است زمانی که لنز روی بی نهایت فوکوس کرده است. مرکز نوری یک لنز، نقطه ای درون لنز است که در آن فرض می شود دو پرتو نور که از منابع مختلف داخل لنز آمده اند (دو خط آبی رنگ در عکس فوق) با هم برخورد می کنند. فاصله های کانونی کوتاه تر میدان دید عریض تری فراهم خواهند کرد ولی توانایی بزرگنمایی را کاهش می دهند و بر عکس، فاصله های کانونی بلندتر میدان دید کوتاه تر و بزرگنمایی بیشتر خواهند شد.

 زاویه دید لنز

حداکثر زاویه ای را که می توان با دوربین مداربسته از فضای مقابل آن تحت نظارت داشت به دو عامل بستگی دارد: اندازه حسگر دوربین مداربسته که تصویر از لنز بر روی آن می افتد و همچنین فاصله کانونی لنز دوربین، در جدول1 زاویه دید بر حسب اندازه حسگر دوربین مداربسته و فاصله کانونی گردآوری شده است. فاصله کانونی بر حسب میلی متر است و معرف زاویه دید لنز است.

جدول 1 که توسط کارشناسان دوربین مدار بسته در رشت و امن الکترونیک نمایندگی رسمی هایک ویژن در رشت تهیه شده ،  زاویه دید بر حسب اندازه حسگر و فاصله کانونی را نشان میدهد.

CCDاندازه حسگر
“1
° 95.8 : °111.8
° 76.9 : ° 93.2
° 61.5 : ° 76.9
° 43.3 : ° 55.8
° 33.2 : ° 43.3

در دوربین های مداربسته مختلف که فاصله کانونی لنز آنها نیز برابر باشد در صورتی که اندازه حسگرهای آنها متفاوت باشد زاویه دید دوربین ها ی مداربسته با یکدیگر متفاوت خواهد بود. ابعاد حسگرهای موجود در بازار به صورت 4/1، 3/1، 2/1 و 3/2 اینچ وجود دارد که این ابعاد معرف اندازه قطر آنها است. در واقع می توان گفت حسگرها با ابعاد متفاوت از نظر کیفیت ارائه داده تفاوتی با هم ندارند، اما آنچه با تغییر اندازه حسگرها در دوربین های مداربسته ایجاد می شود زاویه دید دوربین مداربسته است که هر چه ابعاد حسگر بزرگ تر انتخاب شود زاویه دید دوربین مداربسته نیز افزایش می یابد.

همان طور که از جدول 1 مشخص است، افزایش فاصله کانونی برای یک حسگر مشخص، باعث کاهش زاویه دید شده است. همچنین افزایش اندازه حسگر برای یک فاصله کانونی ثابت، باعث افزایش زاویه دید شده است.

با توجه به مستطیل بودن نمایشگرها، زاویه دید افقی دوربین مداربسته با زاویه عمودی آن متفاوت است. زاویه عمودی دید دوربین مداربسته معمولا از زاویه افقی دید کمتر است

عمق دید

گستردگی محدوده ای که جلوتر یا عقب تر از سوژه ی اصلی، متمرکز (فوکوس) هستند عمق دید گویند و مقدار معینی از میدان دید لنز است که در آن تصاویر به صورت کاملا واضح ثبت می شوند شکل زیر عملیات فوکوس یا تنظیم فاصله کانونی عدسی دوربین مداربسته بر اساس فاصله جسم تا دوربین مداربسته و برای داشتن یک تصویر شفاف و واضح صورت می گیرد و همانند عقب یا جلو بردن ذره بین، در یک نقطه تصویر در بهترین حالت وضوح قرار می گیرد.

 

یکی از عوامل جلوه سازی و ایجاد انفراد سوژه در کادر، عمق میدان وضوح است. این عمل گاهی با افزایش و گاهی با کاهش ع مق میدان به دست می آید. کنترل عمق میدان وضوح به عوامل زیر بستگی دارد:

فاصله سوژه تا دوربین: هر چه فاصله سوژه از دوربین مداربسته افزایش یابد، عمق میدان نیز افزایش خواهد یافت. این کار، بدون در نظر گرفتن نوع لنز و درجه دیافراگم انجام می گیرد. افزایش عمق میدان به تناسب، در لنز زاویه باز (واید) و درجه های بسته دیافراگم بیشتر، و بالعکس در لنز زاویه بسته (تله) و درجه های بازتر دیافراگم، کمتر خواهد بود.

دیافراگم: با بستن دیافراگم (انتخاب اعداد بزرگ­تر) می­توان به عمق میدان وضوح بیشتری دست یافت که این افزایش، تابع فاصله کانونی لنز نیز است.

فاصله کانونی لنز: لنزهای زاویه باز از نظر عمق میدان وضوح بی­نظیر هستند.