نکاتی در مورد دوربین مداربسته مخفی

قبل از عنوان هر مطلبی به توصیه کارشناسان حقوقی امن الکترونیک نمایندگی رسمی هایک ویژن در رشت در مورد دوربین مدار بسته مخفی توجه بفرمایید :

باید بگوییم که اصولا دوربین مخفی جرم محسوب میشود و از نظر قانونی ممنوع است .

برای همین موضوع هم در همه جا که دوربین مداربسته نصب و تجهیز میشود ، با نصب تابلو و برچسب روی دیوار ها، افراد را از وجود دوربین مداربسته در آن محیط مطلع میکنند.

اما در مواقعی خاص ، به عنوان مثال : زمانی که شما مالکیت یه ساختمان و یا محلی را دارید که عمومی نیست و در آنجا اتفاقاتی میوفتد که اگر دوربین مداربسته در آنجا به شکل آشکار نصب شود ، پیدا کردن عوامل و مسببین آن اتفاقات ، دشوار شده و یا غیر ممکن میشود ، با صلاح دید خودتان و پذیرفتن مسئولیت عواقب ناشی از نصب دوربین مداربسته به صورت مخفی و غیر آشکار میتوانید این کار را انجام دهید.

حالا میخواهیم در این قسمت به دوربین مداربسته مخفی بپردازیم و بدانیم که این سیستم باید دارای چه خواصی باشد.

در ابتدا :

چه نوع دوربینی برای مخفی بودن مناسب است؟

اصلا چند نوع دوربین برای اینکار وجود دارد؟

خب ، پاسخ این دو سوال ارتباط مستقیم با نیاز شما دارد.

به عنوان مثال شما برای نصب دوربین مداربسته مخفی خودتان ، محدودیت در سیم کشی دارید، و یا میخواهید مثلا دوربین به لباس شما یا فرد دیگری وصل شود که بتوان آن را جابجا کرد و در عین حال عمل ضبط تصاویر هم امکان پذیر باشد.

همچنین ممکن است برای تغذیه برق مصرفی دوربین مخفی خودتان ، مشکل داشته باشید که دوربینی با قابلیت اتصال به باطری نیاز می باشد.

با وجود این تفاسیر، انتخاب شکل و نوع دوربین مداربسته مخفی رابطه مستقیم با نیاز و شرایط ما دارد.

این توضیح صرفا برای رفع ابهام دوستانی بود که گمان می کنند دوربین مخفی صرفا برای مخفی کار گذاشتن استفاده می شود. اما این باور اشتباه است.

چه دوربینی را می توان به شکل مخفی کار گذاشت؟

تقریبا حدود ۱۴ سال پیش تا به امروز دوربین هایی علاوه بر دوربین های رایج بازار از جمله: دام و بولت و صنعتی و …. بودند، که به آنها پین هول یا همان سوزنی با لنزهای مختلف می گویند. که در انواع آن مدل هایی با لامپ مادون قرمز دید در شب هم عرضه می شوند.

از این نوع دوربین ها می توان به شکلی استفاده کرد که فقط لنز آن قابل رویت باشد و مابقی جسم دوربین پشت یک تخته یا صفحه زیرین ساعت دیواری و خیلی از نقاط دیگر که دارای پشت باشند و بتوان این نوع دوربین را در آن کار گذاشت، استفاده خواهند شد.

نوع دیگری از دوربین ها هستند که مانند یک شیلنگ نازک می باشند که اندازه ظاهری لنز آن هم به اندازه نوک یک خودکار معمولی بوده و در بعضی مدل ها با اضافه کردن لامپ مادون قرمز به آن ، امکان دید در شب را نیزدر آن فراهم کرده اند. انواع دیگری از این نوع دوربین ها نیز وجود دارند که به شکل شیلنگ یا لوله ای نازک و قابل انعطاف می باشند و مصارف جاسوسی و استراقی دارند که برای استفاده از آن ها باید مجوز مربوطه آن را از مراجع مربوطه اخذ کرد.

در همه مدل های این دوربین ها که می توان آنها را به شکل مخفی نصب کرد، دو موضوع مهم وجود دارد که در اکثر اوقات باعث دردسر می شود.

اول: تامین برق مصرفی این دوربین ها  می باشد
دوم: موضوع چگونگی ضبط تصاویر آنهاست.

در رابطه با موضوع اول باید بگوییم اگر برای زمان کوتاه دوربین شما مورد استفاده قرار می گیرد، می توانید از باطری برای تامین برق مصرفی آن استفاده کنید.

درغیر این صورت مجبور به سیم کشی هستید و در رابطه با موضوع دوم هم باید گفت که اگر شما سیم کشی برق را انجام می هید، بهتر است سیم تصویر آن را هم برای رساندن به دستگاه ضبط خود بکشید. دوربین هایی هستند که به شکل بی سم (وای فای) می باشند. که می توان برای انتقال تصویر آن به دستگاه خودتان تا حداکثر ۱۵ متر سیم کشی را حذف کنید. همچنین برای تامین برق مصرفی دوربین هم اگر از باطری استفاده نمی کنید،  می توانید از نزدیکترین پریز برق موجود به دوربین استفاده کنید. دوربین های دیگری هم به شکل خودکار و روان نویس وجود دارند که داخل جیب کت یا پیراهن قرار می گیرند و آن قسمت که گیره خودکار است یک دوربین کوچک دارد که خود آن هم باطری دارد و هم کارت حافظه دارد که تصاویر را برای مدتی محدود ذخیره می کنند.

راهکار آخر که برای ضبط تصاویر دوربین مداربسته مخفی وجود دارد، استفاده از کارت حافظه است و البته دوربین شما باید چنین قابلیتی داشته باشد که حافظه میکرو SD (رم) که با ظرفیت های مختلف وجود دارد را پشتیبانی کند.

در انتها چند نمونه ار دوربین های مداربسته مخفی را نام میبریم :

 • دوربین مخفی به شکل پیچ

   

 • دوربین مخفی به شکل دکمه لباس

 

 

 • دوربین مخفی پین هول

 

 • دوربین مخفی پین هول با لامپ دید در شب

 

 • دوربین مخفی پین هول با لامپ دید در شب با امکان بیسیم به همراه دستگاه گیرنده و فرستنده

 

 • دوربین مخفی سوزنی

 

 • دوربین مخفی به شکل سنسور اطفاء حریق

 

 • دوربین مخفی به شکل خود نویس

 

      دوربین مخفی کار شده در کیف

 

 • دوربین مخفی کار شده در عروسک (چشم عروسک)

 

 • دوربین مخفی کارگذاشته شده در ساعت دیواری

 

 • دوربین مخفی کار گذاشته شده در قاب عکس

 

 • دوربین مخفی به شکل چشمی دزدگیر

 

 • دوربین مخفی به شکل فلش

اکثر این نوع دوربین ها دارای قابلیت پشتیبانی از کارت حافظه را دارند.

به عنوان سخن آخر باید بگوییم نصب دوربین مداربسته به صورت مخفی، به هر عنوان و یا هر دلیل خلاف قانون است و جدای از آن، از نظر اخلاقی موضوع پسندیده ای نیست و از انسانیت به دور است. در شرایطی خاص و با پذیرفتن عواقب ناشی از نصب دوربین به این شکل، تمامی مسئولیت های به وجود آمده به عهده آن شخص می باشد.

۰/۵ (۰ Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

محصولات