نرم افزار تشخیص پلاک خودرو در دوربین مداربسته هایک ویژن چیست؟

نرم افزار تشخیص پلاک خودرو

دوربین های مداربسته با قابلیت پلاک خوانی، دوربین های تخصصی می باشند که دارای یک نرم افزار داخلی برای تشخیص و ضبط پلاک خودرو ها حتی در هنگام حرکت هستند. تجهیز سیستم های ترافیکی توسط دوربین های تشخیص پلاک، امکان تجزیه و تحلیل و ضبط پلاک وسایل نقلیه را در هر شرایط چالش برانگیزی اعم از آب و هوای بد، سرعت بالا و مشکلات مربوط به تداخل نور چراغ ماشین ها میسر می سازد.

طراحی بسترهای نظارتی مداربسته که با استفاده از این نوع از دوربین مداربسته هایک ویژن انجام می شود، بسیار پیچیده تر و تخصصی تر از نصب دوربین های معمولی است. تفاوت این دوربین ها با دوربین های معمولی در این است که دوربین های پلاک خوان می توانند حرکت خودروها را از مسافت های دور حتی در سرعت های بالا و نور آزاردهنده چراغ خودروها تشخیص داده و ثبت کنند. تمامی اطلاعات ضبط شده از خودروها به وسیله این دوربین ها، به همراه جزئیات زمانی و اطلاعات پلاک در نرم افزار تشخیص پلاک خودرو قابل جستجو هستند.

ویژگی های دوربین مداربسته پلاک خوان هایک ویژن

1. رزولوشن تصویر: نخستین خصوصیت مهم در این دوربین ها روزولوشن و یا کیفیت تصویر بالای آنهاست. همانطور که می دانید هر چه رزولوشن تصویر شما بالاتر باشد، امکان خوانش پلاک نیز برای برد بیشتری فراهم خواهد بود.

2. مکانیزم WDR: دیگر ویژگی مهم دوربین های پلاک خوان، قابلیت WDR هایک ویژن روی دوربین است. این مکانیزم تاثیر بسزایی در جلوگیری از تاثیرات منفی نور در دوربین دارد. از آنجایی که معمولا دوربین های پلاک خوان در معرض نور شدید خودروها هستند استفاده از دوربین با چنین قابلیتی بسیار مهم است.

3. دید در شب IR: امکان دید در شب نیز از خصوصیات مهم این نوع از دوربین هاست که باید به آن توجه کرد. برد دید در شب دوربین باید به اندازه ای باشد که در حد برد پلاک خوانی دوربین باشد.

پلاک خوانی در دوربین های آنالوگ

 

اگر از دوربین آنالوگ هایک ویژن برای پلاک خوانی استفاده می کنید امکان دسترسی به رزولوشن بیش از 720TVL برای شما وجود نخواهد داشت. رزولوشن 720TVL تقریبا برابر با 0.5 مگاپیکسل در سیستم اندازگیری دیجیتال است که رزولوشن واقعا پایینی خواهد بود.

با این حال دوربین های آنالوگ با کیفیت در زاویه دید 75 درجه (با استفاده از لنز رایج 3.6mm) تا فاصله 3 متری امکان تشخیص پلاک را دارند. جهت افزایش برد پلاک خوانی در دوربین های آنالوگ می توان از لنزهایی با فاصله کانونی بالاتر استفاده کرد. به این صورت زاویه دید شما کاهش یافته و در عوض عمق دید بیشتری خواهید داشت. برای مثال یک لنز 12 میلی متری، زاویه دید 25 درجه ای به دست می دهد اما امکان پلاک خوانی تا برد 10 متر را برای شما فراهم می کند.

پلاک خوانی در دوربین های مداربسته دیجیتال یا شبکه

پلاک خوانی در دوربین های شبکه با توجه رزولوشن بالاتر آنها به مراتب آسان تر است. این دوربین ها برد به مراتب بهتری برای شما ایجاد می کنند. پس استفاده از این دوربین ها برای پلاک خوانی توصیه می شود. البته باید توجه داشته باشید که دوربین های مداربسته دیجیتال هزینه بیشتری نسبت به دوربین های آنالوگ دارند.

کاربرد های دوربین پلاک خوان

  • بوسیله دوربین های مداربسته پلاک خوان می توان پارکینگ های عمومی را به نحوی مدیریت نمود که  پرداخت وجه، و یا ورود و خروج خودرو ها تسهیل و یا حتی به صورت خودکار انجام شود.
  • مورد استفاده در مدیریت ترافیک فرودگاهها، برای اطمینان از اینکه تنها وسایل نقلیه مجاز می توانند به خطوط تاکسی و یا خطوط حمل و نقل عمومی راه یابند.
  • کنترل دسترسی، در مکان هایی که درب های ورودی تنها برای وسایل نقلیه مجاز باز شده و پلاک همه خودروهای بازدید کننده به طور خودکار ثبت شوند.
  • این دوربین ها می توانند عملکرد هشداری داشته و در هنگام ورود وسیله نقلیه غیر مجاز هشدارهای لازم را بدهند.

آیا دستگاه ضبط کننده هم در تشخیص پلاک اهمیت دارد؟

دوربین پلاک خوان هایک ویژن

بله. بخصوص در سیستم های آنالوگ، دستگاه ضبط کننده DVR و رزولوشن ضبط آن تاثیر زیادی در پلاک خوانی خواهد داشت. بهتر است سعی کنید از DVR ای استفاده کنید که تصاویر را در حالت D1 یا WD1 و 25 فریم در ثانیه ضبط میکند. در صورتی که دستگاه ضبط کننده شما از کیفیت خوبی برخوردار نباشد کیفیت ضبط شما پایین آمده و در واقع هزینه انجام شده در انتخاب دوربین با کیفیت به هدر خواهد رفت.

مشخصات دوربین پلاک خوان مدل DS-2CD4A26FWD-IZSP هایک ویژن:

دوربین DS-2CD4A26FWD-IZSP هایک ویژن از سری دوربین های Darkfighter هایک ویژن است که قابلیت های ویژه ای در تصویربرداری بالاخص در هنگام شب دارند بنابراین دوربین DS-2CD4A26FWD-IZSP یک دوربین قدرتمند و حرفه ای محسوب می شود. این دوربین قادر به ارائه تصاویری Full HD  است. از جمله ویژگی های تخصصی این دوربین می توان به قابلیت WDR، POE، ویژگی ضد گرد و غبار و مه (Defog)، قابلیت 3D DNR و … اشاره نمود.

برای خرید دوربین مدار بسته در رشت یا بازدید از دوربینهای پلاک خوان هایک ویژن به نمایشگاه دائمی امن الکترونیک نمایندگی هایک ویژن در گیلان و هایلوک در رشت مراجعه فرمایید

ویژگی های هوشمند دوربین DS-2CD4A26FWD-IZSP هایک ویژن:

  • قدرت تجزیه و تحلیل تصاویر شامل عملکردهای تشخیص، شناسایی، شمارش و …
  • ضبط هوشمند پشتیبانی از ضبط EDGE و DUAL VCA
  • کدگذاری هوشمند با نرخ بیت پایین
  • استفاده از لنزهای پیشرفته AF

دوربین پلاک خوان هایک ویژن مدل DS-2CD4A26FWD-IZSP توانایی خواندن پلاک های فارسی را نیز دارد.