منظور از پچ پنل ( Patch Panel ) چیست ؟

اغلب پیریزهای دیواری به منظور استفاده برای آینده نصب و کابل کشی گردیده و سر دیگر کابل این پیریزها در جعبه سیم به جایی مانند ( هاب یا سوئیچ ) متصل نمی باشد . مابقی این پریزها از یک سمت به ایستگاه فعال متصلند و از سمت دیگر باید به پورت خاصی از یک سوئیچ یا هاب متصل شوند . انتظار نمی رود که کابلهای ایستگاه های فعال به شکل مستقیم به سوئیچ یا هاب متصل و کابل پریزهای غیر فعال به امان خدا رها گردند ! در سیستم کابل کشی ساختار یافته سر دوم کابل متصل به پریزهای دیواری ( فعال و غیر فعال ) ، در یک روال منظم و بر چسب دار به تابلویی به نام Patch Panel متصل هستند . اتصال بین پریزهای فعال و پورت مورد نظر از هاب یا سوئیچ توسط یک کابل رابط انجام می شود . به ازای تک تک پریزهای دیواری ، یک پورت متناظر بر روی تابلوی پچ پنل وجود دارد که به اصطلاح تکنسین ها تمام کابل ها ترمینه Tarminate گردیده اند . جهت اینکه بتوان به راحتی سر دوم کابل متصل به هر پریزی را بر روی این تابلو پیدا نمود در بالای هر پورت فضایی برای درج برچسب و کدهای راهنما در نظر گرفته می شود .

بین هر پورت ، ارتباط از پچ پنل و پورت متناظر در یک سوئیچ یا هاپ ، از طریق یک قطعه کابل رابط که به کابل اتصال ضربدری Cross Connect Cable معروف است برقرار می گردد . طول این کابل رابط حداکثر ۶ متر می باشد .

 

پچ پنل در اندازه و ابعاد گوناگون و چگالی پورت متفاوت به بازار عرضه می گردد . دقت کنید که پچ پنل را باید مناسب کابل بکار رفته در سیستم انتخاب نمایید به طور مثال اگر کابل شما Cat 6 است حتما باید Patch Panel و کابلهای رابط مناسب با همین کابل تهیه شود ، در صورت عدم تطابق سیگنال حامل داده را تضعیف می کند .

 

نکته ۱ : مجموع سه قطعه که از کارت شبکه ایستگاه کاربر شروع و به سوئیچ و هاپ ختم می گردد ، جمعا طول آن ۹۹ درصد خواهد بود . این اندازه دقیقا مناسب با محدودیت کابل کشی در شبکه اینترنت سریع و گیگابیت می باشد .

نکته ۲ :پچ پنل صرفا منحصر به سیمهای مسی نمی باشد بلکه برای فیبرهای نوری هم انواع پچ پنل به همراه کانکتورهای مختلف مانند ST , SC یا MRTJ عرضه گردیده اند اما از آنجایی که در اغلب اوقات کابل کشی افقی را با سیم های مسی کاملا کافی می باشد و می شود با آنها پهنای باند GHz را برای دستگاه ها آماده کرد ، بنابراین از انواع پچ پنل برای کابل کشی افقی در حال حاضر کاربرد کمی دارد .

نکته ۳ : امروزه بعضی از شرکت ها اقدام به تولید پچ پنل های هوشمند کرده که فراتر از یک مجموعه کانکتور عمل می نماید و دارای نمایشگرهای فعال و سیستم مانیتورینگ راه دور برای پورتها هستند ، با رفع اشکال و مدیریت آن ساده است  . این نوع پچ پنل نیاز به منبع تغذیه داشته و قیمت بسیار بالایی دارد .

 

 

اگر پچ پنل نداشته باشید ، چه اتفاقاتی ممکن است رخ دهد :

 

  • اگر بخواهید سروری را از روی یک سوئیچ به سوئیچ دیگر متصل نمایید ، می بایست از پشت رک سرور این کار را انجام دهید .
  • هنگامیکه بخواهید کلاینت را به دلیل خاصی بطور مستقیم به یکی از Device های اتاق سرور متصل نمایید ، می بایست یک کابل مجزا کشیده یا اینکه یک Tester ، سر کابل را مشخص نمایید .
  • اگر بخواهید فیزیکی کابل یکی از کلاینت ها رو از سوئیچ کشیده و یا ترتیب اتصال سرورها و سوئیچ ها را تعویض نمایید هم به مشکل برخواهد خورد .

 

 

استفاده از پچ پنل :

در اتاق سرور و در برابر چشمان شما و بدون نیاز به بیرون رفتن و حتی جابجایی در اتاق را نخواهید داشت برای اینکه تمام شبکه در دسترس شماست و این یعنی خیلی عالی !

و عدم استفاده از آن هنگامیکه تعداد گره های شبکه افزایش می یابد یعنی حماقت که به محض پیش آمدن نخستین مشکل و جابجا شدن تصادفی کابلها یعنی به هدر رفتن یک روز کاری به خاطر سهل انگاری .

در اکثر شبکه ها استفاده از آن بیشتر برای جلوگیری از بار هزینه های ناگهانی است تا استفاده مداوم و مستمر .

۰/۵ (۰ Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

محصولات