آیریس ( IRIS ) چیست و چه نقشی در کیفیت تصویر دوربین مدار بسته دارد؟

معرفی تکنولوژی آیریس ( IRIS )و نقش آن در کیفیت تصویر دوربین مدار بسته؟

آیریس دریچه ای است که بر روی لنز دوربین مدار بسته قرار دارد و اجازه می دهد تا نور مورد نیاز دوربین بر روی سنسور تصویر تابیده و دوربین مدار بسته تصویر شفاف و با کیفیتی ارائه کند . عملکرد آیریس مانند عنبیه چشم انسان است ، زمانی که شدت نور محیط افزایش پیدا می کند ، دریچه آیریس بسته تر می شود و هنگامی که شدت نور کاهش پیدا می کند ، دریچه آیریس بازتر می شود تا نور مناسب به سنسور تصویر بتابد.
 این عملکرد باعث می شود تا دوربین همواره نور مناسب را برای ارائه تصویر مناسب در اختیار داشته باشد . اندازه آیریس را بر اساس فاکتور F-Stop بیان می کنند ( بطور مثال F-22 ، F-2.8  )
هر چقدر عدد F-Stop بزرگتر باشد ، دریچه آیریس کوچک تر خواهد بود. بعبارت دیگر باید از دوربین و لنز مورد نظر در محیط های پر نور تر استفاده کرد . و بالعکس از F-Stop های کوچک تر برای تصویر برداری در محیط هایی با شدت نور کمتر استفاده کرد .
 آیریس دوربین مدار بسته دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه مشاهده می کنید.
آیریس ثابت ( FIXED IRIS )
دریچه آیریس همانطور که از نامش مشخص است ثابت است و شدت نور عبوری از آن قابل کنترل نیست . از این لنز ها در محیط هایی که میزان نور آنها همواره ثابت است استفاده می شود.
آیریس دستی ( MANUAL IRIS )
تنظیم دریچه آیریس در لنز های با آیریس دستی ، هنگام تنظیم دوربین و توسط کاربر انجام می شود و پس از نصب دوربین نمی توان، آن را تغییر داد . از این لنز ها برای تصویر برداری در محیط هایی که همواره دارای میزان نور خاصی هستند ( میزان نور زیاد یا کم ) استفاده می شود.
آیریس اتوماتیک ( AUTO IRIS )
شدت نور عبوری از دریچه آیریس در این لنز ها با تغییر نور محیط بصورت اتوماتیک انجام می شود. از این دوربین ها می توان در محیط هایی که شدت نور متغیری دارند استفاده کرد.
آیریس خودکار به دو نوع DC Iris و Video Iris تقسیم می شود .
شدت عبور نور در DC Iris از طریق یک مدار داخلی توسط دوربین کنترل می شود .
شدت عبور نور در Video Iris از طریق میزان کیفیت ویدیو تصویر دوربین توسط دوربین کنترل می شود .
P-IRIS
P-Iris را می توان نسخه بهبود یافته آیریس های اتوماتیک معرفی کرد. کنترل نور عبوری از دریچه آیریس توسط موتور های دقیق و بسیار حساس به شدت نور انجام می شود از این رو تصویر این نوع از دوربین ها نسبت به بقیه دوربین ها از وضوح و کیفیت بالاتری برخوردار است .
پیش از انتخاب هر دوربین باید به محل نصب ، شرایط محیطی ، شدت نور و بسیاری از موارد دیگر توجه کنیم. استفاده از مشاور و کارشناس با تجربه می تواند کمک زیادی به انتخاب مناسب ترین دوربین و مقرون به صرفه ترین راه حل کند. کارشناسان ما در شرکت امن الکترونیک آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره ای رایگان ، شما را در انتخاب بهترین سیستم دوربین مدار بسته یاری کنند .