دوربین مداربسته

دوربین مداربسته چیست؟

معنی  آن جعبه جادویی مدار بسته است و به دوربین هایی گفته می شود که در جای خود ثابت اند . دوربین مداربسته به کلیه دوربین هایی گفته می شود که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند. از آنجا که اغلب این دوربین ها در حفاظت ، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت بکار می رود این واژه بیشتر به همین حیطه بر می گردد اما معنی فنی آن حتی دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس را نیز دربر می گیرد.در ادامه با تاریخچه و کاربردهای دوربین مدار بسته بیشتر آشنا میشوید.

تاریخچه:

نخستین سیستم مداربسته در سال 1942 میلادی توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور مشاهده پرتاب موشک های v2 نصب شد. یک مهندس آلمانی بنام “والتر بروچ” مسئول نصب این سیستم بود.
در آمریکا اولین تبلیغ دوربین مداربسته در سال 1949 مربوط به محصولی با نام “وریکون” بود. در تبلیغات گفته میشد به مجوز دولتی نیازی ندارد. از آن پس سیستم های ضبط تصاویر دوربین مداربسته در برخی پایگاه های فضایی بزرگ جهت ضبط تصاویر پرتاب موشک ها بکار گرفته شد و خیلی زود روی موشک ها نصب شد تا جایی که تصاویر را همراه با صدا به زمین ارسال کرد.

اولین رونمایی از دوربین مداربسته در اماکن عمومی آمریکا در سال 1973 بود. زمانی که در میدان تایمز نیویورک اولین دوربین مداربسته به منظور جلوگیری از جرایم در محدوده نصب شد اما نقش چشمگیری در کاهش جرایم ایفا نکرد. تا ایتکه در سال 1980 دوربین های مداربسته در سطح گسترده ای در سراسر آمریکا بخصوص در مراکز عمومی بکار گرفته شد. بنظر می آمد استفاده از دوربین مداربسته راهی ارزان تر در مقایسه با بکارگیری نیروهای پلیس برای شناسایی جرایم باشد.

کاربردهای دوربین مداربسته

کاربردهای اصلی و عمده دوربین مداربسته در سیستم های حفاظتی است. اما کاربرد دوربین مدار بسته به سیستم های حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر میرود .کاربردهایی از قبیل کاربردهای پلیسی ، نظامی، فضایی، صنعتی ، کنترل ترافیک ، ارتباطات ویدیویی، و تصویر برداری نامحسوس می باشد.

دوربین مدار بسته یک ابزار امنیتی می باشد که جهت اهداف مهمی از قبیل کنترل و نظارت ، افزایش امینیت و ایمنی و حراست ، امور تحقیقاتی و آموزش کاربرد دارد.

یک سیستم کامل دوربین های مداربسته به لحاظ تجهیزاتی که در آن استفاده می شود شامل دو نوع متعلقات ACTIVE  و PASSIVE  است. تجهیزات پسیو دوربین مداربسته را می توان انتقال مانند داکت و کابل و … نام برد.

 

همچنین مشاهده نمائید :

دوربین مداربسته RDS مدل ACM210-DX ECONOMIC 4IN1

دوربین مداربسته RDS مدل ACP210-DR ECONOMIC 4IN1

فرق دوربین های مداربسته در محیط بیرونی و داخلی چیست؟

دوربین مدار بسته جهت نصب در محیط بیرونی و محیط داخلی طراحی می شوند. دوربین های مخصوص محیط های داخلی دارای طراحی بدنه متفاوت از دوربین های خارجی هستند. زیرا در فضای بیرونی وجور گرد و غبار و رطوبت و … عواملی هستند که می توانند به دوربین آسیب برسانند . دوربین های OUTDOOR جوری طراحی شده اند که بتوانند در مقابل این آسیب‌ها ایمن باشند.