تاریخچه و کاربردهای دوربین مدار بسته

مطالب ، تاریخچه و کاربردهای دوربین مداربسته

دوربین مداربسته چیست؟

معنی  آن جعبه جادویی مدار بسته است و به دوربین هایی گفته می شود که در جای خود ثابت اند . دوربین مداربسته به کلیه دوربین هایی گفته می شود که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند. از آنجا که اغلب این دوربین ها در حفاظت ، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت بکار می رود این واژه بیشتر به همین حیطه بر می گردد اما معنی فنی آن حتی دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس را نیز دربر می گیرد.در ادامه با تاریخچه و کاربردهای دوربین مدار بسته بیشتر آشنا میشوید.

تاریخچه:

نخستین سیستم مداربسته در سال ۱۹۴۲ میلادی توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور مشاهده پرتاب موشک های v2 نصب شد. یک مهندس آلمانی بنام “والتر بروچ” مسئول نصب این سیستم بود.
در آمریکا اولین تبلیغ دوربین مداربسته در سال ۱۹۴۹ مربوط به محصولی با نام “وریکون” بود که در تبلیغات گفته میشد به مجوز دولتی نیازی ندارد. از آن پس سیستم های ضبط تصاویر دوربین مداربسته در برخی پایگاه های فضایی بزرگ جهت ضبط تصاویر پرتاب موشک ها بکار گرفته شد و خیلی زود روی موشک ها نصب شد تا جایی که تصاویر را همراه با صدا به زمین ارسال کرد.

اولین رونمایی از دوربین مداربسته در اماکن عمومی آمریکا در سال ۱۹۷۳ بود. زمانی که در میدان تایمز نیویورک اولین دوربین مداربسته به منظور جلوگیری از جرایم در محدوده نصب شد اما نقش چشمگیری در کاهش جرایم ایفا نکرد. تا ایتکه در سال ۱۹۸۰ دوربین های مداربسته در سطح گسترده ای در سراسر آمریکا بخصوص در مراکز عمومی بکار گرفته شد. بنظر می آمد استفاده از دوربین مداربسته راهی ارزان تر در مقایسه با بکارگیری نیروهای پلیس برای شناسایی جرایم باشد.

کاربردهای دوربین مداربسته

کاربرد اصلی و عمده دوربین های مداربسته در سیستم های حفاظتی است اما کاربرد دوربین مدار بسته به سیستم های حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر میرود کاربردهایی از قبیل کاربردهای پلیسی ، نظامی، فضایی، صنعتی ، کنترل ترافیک ، ارتباطات ویدیویی، و تصویر برداری نامحسوس می باشد.

دوربین مدار بسته یک ابزار امنیتی می باشد که جهت اهداف مهمی از قبیل کنترل و نظارت ، افزایش امینیت و ایمنی و حراست ، امور تحقیقاتی و آموزش کاربرد دارد.

یک سیستم کامل دوربین های مدار بسته به لحهظ تجهیزاتی که در آن استفاده می شود شامل دو نوع متعلقات ACTIVE  و PASSIVE  می باشد که تجهیزات پسیو دوربین مدار بسته را می توان انتقال مانند داکت و کابل و … نام برد.

فرق دوربین های مدار بسته در محیط بیرونی و داخلی چیست؟

دوربین مدار بسته جهت نصب در محیط بیرونی و محیط داخلی طراحی می شوند و دوربین های مخصوص محیط های داخلی دارای طراحی بدنه متفاوت از دوربین های خارجی هستند. زیرا در فضای بیرونی وجور گرد و غبار و رطوبت و … عواملی هستند که می توانند به دوربین آسیب برسانند و دوربین های OUTDOOR جوری طراحی شده اند که بتوانند در مقابل این آسیب‌ها ایمن باشند.

۰/۵ (۰ Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

محصولات