مشخصه های دوربین مدار بسته

مشخصه های دوربین مدار بسته

دوربین های به کار رفته در سیستم تلویزیون مدار بسته (cctv camera)با توجه به نوع عملکرد و کاربردی که دارند دارای مشخصه های مختلفی می باشند، برای شناخت کامل تمام این دوربین ها باید با مشخصه های دوربین مدار بسته یک دوربین آشنا شویم که عبارتند از :

 • وضوح (Resolution )
 • حساسیت(sensi tivity)
 • سیستم رنگ (color system)
 • Mount

وضوح ( Resolution )

همان طوری که در مبحث دوربین دیجیتال گفته شده رزلوشن عبارت بود از تعداد نقاط تشکیل دهنده تصویر که به آن پیکسل می گفتیم و هر چقدر تعداد این پیکسل ها بیشتر بود وضوح تصویر نیز بیشتر می شد. دوربین در مد مدار بسته نیز دقیقا از همین قاعده پیروی می کند اما با این تفاوت که در اینجا آن را با نام(TV Line)می شناسیم

شاید شما برای خرید دوربین به بازار مراجعه کرده باشید و در آنجا با دوربین هایی برخورد کرده اید که با شرایط یکسان قیمت بیشتری داشته باشند. علت این موضوع وجود(TV Line)می باشد. همان طور که از اسم آن مشخص است. تی وی لاین عبارتست از تعداد خطوطی که برای نمایش تصویر به کار برده می شود. بدیهی است که مانند دوربین های دیجیتال هر چقدر تعداد(TV line)بیشتر باشد کیفیت وضوح تصویر نیز بهتر است. تی وی لاین را با اعداد استانداردی که وجود دارد نمایش می دهند. به طور مثال وضوح تصویر در یک دوربین مدار بسته عبارتست از :

TV line(320)= کیفیت بد نیست

TV line(480)= کیفیت آن بهتر است

TV line(520)= کیفیت خیلی بهتر است

البته باید به این نکته نیز اشاره نمود که دوربین با تی وی لاین 520 دارای قیمت بسیار بیشتری نسبت به دوربین های با تی وی لاین های دیگر است. برای همین باید با توجه به نوع عملکرد دوربین مقدار تی وی لاین مورد نظر را محاسبه نماییم. به طور مثال برای خواندن پلاک خودرو هایی که با سرعت بالا در حال حرکت هستند، به یک دوربین با وضوح بالا نیازمند هستیم که مقدار تی وی لاین آن بالا باشد و مطمئنا نخواهید توانست با یک دوربین که تی وی لاین آن(380)می باشد پلاک خودرو های مورد نظر را ثبت نمایید.

حساسیت ( sensitive )

به مقدار وضوح تصویر در نورهای مختلف حساسیت دوربین می گویند. در محیطی که دوربین نصب می شود اگر نور به اندازه کافی باشد، وضوح تصویر نیز خوب است اما اگر نور محیط کم باشد، وضوح تصویر نمی تواند مناسب باشد بنابراین باید دوربینی را برای محیط های کم نور انتخاب کنیم که در نور کم یک تصویر واضح و روشن را تهیه کند. برای درک بهتر موضوع در ادامه با کارشناسان امن الکترونیک نمایندگی دوربین مدار بسته در رشت همراه باشید.

حداقل روشنایی لازم برای عملکرد دوربین را معمولا با واحد لوکس(LUX)بیان می کنند. لوکس واحد روشنایی است. روشنایی یک لوکس میزان نوری است که از یک شمع در فاصله یک متری دیده می شود. برای درک بهتر این موضوع به میزان نور برخی از محیط ها با واحد لوکس اشاره می نماییم.

   • نور کامل خورشید در تابستان : 500000 لوکس
   • با هوای ابری : 10000 لوکس
   • سپیده دم و یا غروب : 10 لوکس
   • نور استاندارد برای محیط : 500 لوکس

در دوربین های پین هول مقدار حساسیت(1/0)لوکس ذکر شده است. بنابراین باید بتواند در نور مهتاب حداقل وضوح تصویر را تهیه نماید. اما برای یک تصویر واضح تر، مسلم است که این مقدار کافی نیست.

فرمت تصویر ( Image formatting )

سنسور یا حسگر درون دوربین cctv  قرار دارد به طوری که اگر کاور روی آن را باز کنیم قابل مشاهده است. هر سنسور دارای یک اندازه است. هر سنسور دارای یک اندازه است که بر حسب اینچ بیان می شود. به این اندازه فرمت تصویر می گویند. معمولی ترین اندازه فرمت تصویر 3/1. 4/1 می باشد

بنا بر نظر تخصصی تکنسینهای نمایندگی هایک ویژن در رشت نکته ای که حائز اهمیت است هماهنگی فرمت سنسور یک دوربین با لنز آن است. بدین معنی که اگر فرمت سنسور به طور مثال 3/1 بود باید لنز هم 3/1 باشد.

سیستم رنگ ( color system )

یکی از فاکتورهای مهم در دوربین های cctv  سیستم رنگ اصلی وجود دارد که در جهان مورد استفاده قرار می گیرد :

   • PAL : کشورهای آسیایی – اروپای غربی – چین
   • SECAM : کشورهای فرانسه – روسیه – کشورهای اروپای شرقی – آفریقا
   • NTSC : کشورهای آمریکا – کانادا – ژاپن – کره و تایوان

هر کدام از این سیستم ها دارای مشخصات مربوط به خود هستند. یکی از مشخصات ابعاد تصویر است. این فاکتور در سیستم های PAL  و NTSEC  عبارتند از :

PAL = 704 * 576

NTSEC = 704 * 480

با توجه به ابعاد کیفیت تصویر به نظر می آید که سیستم پال دارای مقدار بالاتری می باشد. فاکتور دیگر Frame rate  تصویر می باشد که با واحد FPS  بیان می شود. این گزینه در سیستم PAL  و NTSC  :

PAL = 25 f.s

NTSC = 30 f.s

در این فاکتور مقدار سیستم NTSEC  بیشتر است

نتیجه گیری :

در مجموع سیسم پال و NTSEC  با هم فرقی ندارند. اما نکته مه اینجاست که اگر دوربین در سیستم پال باشد باید نمایشگر را روی سیستم پال تنظیم نماییم و اگر دوربین در حالت NTSEC  باشد باید نمایشگر را روی NTSEC  تنظیم کنیم

Mount دوربین

Mount  به معنای برآمدگی می باشد. دوربین cctv  از نظر Mount  به دو دسته کلی تقسیم می شوند :

C- Mount

CS – mount

اگر فاصله لنز تا سنسور یا عنصر تصویر برداری 12.5 mm باشد دوربین C-mount  گویند و اگر فاصله لنز تا عنصر تصویر برداری 17.5 mm  باشد دوربین را CS- Mount   می گویند

برای نصب لنز بر روی دوربین باید حتما بدانیم که دوربین کدام یک از این دو استاندارد را دارد در غیر این صورت در خرید لنز دچار اشتباه می شویم و تصویر به درستی نشان داده نمی شود.