مراحل نصب دوربین مدار بسته و نکاتی که باید به آن‌ها توجه کنید

بعد از خرید دوربین مداربسته ممکن است به این موضوع فکر کنید که چه کسی باید عملیات نصب دوربین مدار بسته را انجام دهد؟ اگر قرار باشد خود شما این کار را انجام دهید باید به چه نکاتی توجه کنید؟ اگر کمی دست پاچه شدید، جای نگرانی نیست. کافی است مراحل زیر را مرحله به مرحله دنبال کنید.این مطلب تمامی نکات مربوط به نصب دوربین مدار بسته را به شما آموزش می‌دهد. توجه به این نکات به ظاهر ساده، شما را در نصب دوربین مداربسته حرفه‌ای‌تر می‌کند. در این مقاله ما سعی کرده‌ایم نکاتی را جهت آموزش نصب دوربین مداربسته به شما کاربران عزیز ارائه نماییم.

افراد مبتدی، مالکان، مستاجران و صاحبان کسب‌وکارهای تجاری کوچک بسیاری به دنبال آموزش نصب دوربین مداربسته هستند تا خود اقدام به نصب سیستم‌های امنیتی نمایند و از هزینه‌های مربوط به قیمت نصب دوربین مدار بسته اجتناب کنند. این روند طی سال‌های اخیر رشد بسیاری داشته است. الزامات نصب با پیچیدگی سیستم، از پلاگین‌های مستقل و دوربین‌های امنیتی بیسیم، تا سیستم‌های امنیتی چند دوربینی متفاوت است. تیم ما که از متخصصان فنی و کارشناسان حرفه‌ای تشکیل شده‌اند به شما کمک خواهند کرد تا چگونگی نصب دوربین مدار بسته را ( چه از لحاظ موقعیت دوربین و چه نکات کلی نصب و راه‌اندازی) فرا بگیرید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • مرحله اول: مرحله آماده سازی نصب دوربین مدار بسته
 • مرحله دوم: چطور سیستم ها و دوربین‌های امنیتی را خودمان نصب کنیم
 • مرحله سوم: نتیجه‌گیری نصب دوربین مداربسته فضای داخلی / خارجی و تنظیمات آن‌ها
 • نکاتی در خصوص آموزش نصب دوربین مدار بسته در فضای خارجی
 • پرسش رایج نصب دوربین مداربسته – آیا دوربین می تواند قابل مشاهده باشد؟
 • نکاتی در خصوص نصب دوربین مدار بسته
 • جمع بندی

مرحله اول: مرحله آماده سازی نصب دوربین مدار بسته

قبل از اینکه پروژه نصب دوربین مداربسته را شروع کنید، چندین مورد وجود دارند که باید آماده و برای آن برنامه‌ریزی نمایید.

اولین نکته قابل توجه قبل از آموزش نصب دوربین مدار بسته خصوصا مسائل فنی، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی تنها در مورد آسانتر کردن نصب نیست. بلکه برای اطمینان از هماهنگی و تناسب سیستم امنیتی شما با نیازهای امنیتی ملکتان است. بسیاری از مردم پس از اینکه یک سیستم امنیتی را خریداری می‌کنند، برنامه‌ریزی برای آن را آغاز می‌کنند، که چندان کارآمد نیست. اما در عوض با در اختیار داشتن یک چک لیست امنیتی می‌توانید ارزیابی وضعیت ایمنی فعلی خود را شروع کنید. هدف از این فرایند تعیین نقاط ضعف امنیتی و شناسایی نقاط دسترسی کلیدی است.

چک لیست نصب دوربین مداربسته

از این اطلاعات برای مشخص کردن نوع و اندازه سیستم امنیتی که به نیازهای شما پاسخ می‌دهد، استفاده کنید. در نظر گرفتن یک عامل مهم دیگر در طول مرحله برنامه‌ریزی، نیاز به زمان کافی برای فکر کردن در مورد نوع دوربین است که نیاز دارید. گزینه‌های زیادی از دوربین‌های مخصوص فضای داخلی و فضای خارجی از جمله دوربین‌های مداربسته سیمی و بیسیم، برای انتخاب کردن وجود دارند. قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته سعی کنید دوربین را انتخاب کنید که نیازهای امنیتی را شما برآورده نماید.

بنابراین نکته دوم، انتخاب بین دوربین مداربسته سیمی و دوربین مداربسته بیسیم یا به اصطلاح وایرلس است. کدام یک بهتر است؟ پاسخ ساده است. بستگی به نیازهای خاص امنیتی شما دارد. انتخاب دوربین مداربسته وایرلس به شما انعطاف پذیری بیشتری می‌دهد. در مقابل دوربین مداربسته سیمی مجهز به تکنولوژی POEسیگنال‌های با ثبات‌تری برای شما به ارمغان می‌آورد. نکته بعدی اینکه در صورت انتخاب دوربین مداربسته بیسیم، شما را از کابل کشی‌های طاقت فرسا  که باعث شلوغی فضا نیز می شود، بی نیاز می‌کند. شما می‌توانید دوربین مداربسته بیسیم خود را در هرکجایی که تمایل داشته باشید قرار دهید. فضای داخلی و فضای خارجی، روی قفسه، میز یا حتی به دیوار نصب کنید بدون اینکه نیازی به کابل کشی داشته باشید.

نکته بعدی، تصمیم گیری درباره مکان نصب دوربین مدار بسته است. اطلاع داشتن درباره محل قرارگیری و نصب دوربین مداربسته حداکثر کارایی را برای سیتم امنیتی شما فراهم می‌کند. عموما درهای جلویی، درهای پشتی و پنجره‌های روبه خیابان مکان‌هایی هستند که توسط متخصصان پیشنهاد می‌شوند.

البته بهترین تنظیمات دوربین مداربسته به خواست شما بستگی دارد.با این حال، برخی نکات عمومی وجود دارد که همه باید از آن پیروی کنند. هرچه باشد اگر دوربین مداربسته مورد نظر در ناحیه‌ای اشتباه نصب شده باشد، می توان عملکرد آن را نسبتا بی‌فایده قلمداد نمود.

تفاوتی ندارد که نصب دوربین مدار بسته خود در داخل یا خارج از منزل انجام دهید، نکته اصلی تمرکز بر روی حوزه‌های خاص می‌باشد. بنابراین به ارزیابی امنیتی خود فکر کنید. یعنی مسیری که به درهای جلو و پشت ساختمان( خانه یا کسب‌وکارتان) منتهی می‌شوند، راه‌های مختلفی که افراد به ساختمان دسترسی دارند مانند پنجره‌ها و هرنقطه کور دیگر. در برخی موارد، ممکن است به چند دوربین برای ایجاد امنیت مناطق خاص نیاز داشته باشید. قائده کلی نصب دوربین مدار بسته در یک زاویه رو به پایین ، برای امکان تشخیص دقیق حرکت است. مهم است که توجه داشته باشید، این کار همیشه ضروری نخواهد بود. به خصوص اگر از یک دوربین دام با زوایه واید استفاده می کنید.

برای حداقل آشکارسازی، به دوربینی نیاز دارید که درب جلویی و درب پشتی منزل یا محل کارتان را پوشش دهد. چون این موارد اغلب نقاط اصلی ورود به یک مکان هسند. پنجره‌های با دسترسی به کف زمین نیز نقاط کلیدی آسیب پذیری هستند؛ و می‌توانند با دوربین، سنسورهای پنجره یا هردو تحت نظارت قرار بگیرند. به خاطر داشته باشید که گیت یا ورودی پارکینگ( اگر از آنها استفاده می‌کنید) نیز نقاط دسترسی اولیه به یک خانه یا محل کسب‌وکار هستند و باید تحت نظارت دقیق قرار بگیرند. پوشش امنیتی تمام نقاط دسترسی باید حفظ شود، تا اگر کسی به منزل‌تان وارد شود، هشداری دریافت نمایید.

آخرین نکته در این بخش، تهیه تمامی ابزارهایی است که برای نصب دوربین مداربسته به آن نیاز دارید. معمولا ابزارهای مورد نیاز شامل پیچ ها ، لنگرها ، کابل ها ، آداپتور برق یا گیرنده ، یک دریل برقی و … هستند.

مرحله دوم: چطور سیستم‌ها و دوربین‌های امنیتی را خودمان نصب کنیم

نصب دوربین مداربسته برای منزل به آن پیچیدگی که تصور می‌کنید نیست. حتی اگر برای اولین بار اقدام به نصب دوربین مدار بسته می‌نمایید، می‌توانید با یک آموزش نصب دوربین مداربسته بسیار ابتدایی ، با دنبال کردن ۵ مرحله زیر که به منظور آموزش نصب دوربین مدار بسته توسط هلدینگ آسان تجارت برای شما کاربران عزیز تهیه شده است، ، می‌توانید این کار را به سادگی انجام دهید.

۱- محل‌هایی که دوربین مداربسته می‌تواند بهترین زاویه دید را داشته باشد و در عین حال به منبع برق دسترسی داشته باشد را تعیین کنید

 • دوربین خود را در ارتفاعی نصب کنید که مطمئن شوید دوربین زاویه گسترده و در عین حال دید واضحی داشته باشد. برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها سعی کنید موقعیتی را انتخاب کنید که بیشترین تعداد ورودی را پوشش دهد و نیاز شما به تعداد دوربین بیشتر را از بین ببرد.
 • دوربین را در محلی نصب نمایید که از دسترس سارقان و کودکان دور نگاه دارد.
 • از قرار دادن دوربین در مقابل یک منبع نور خوداری کنید تا به نوعی از گرفتن فیلم ها و تصاویر امنیتی ضعیف جلوگیری نمایید.
 • دوربین مداربسته را در نزدیکی یک منبع برق نصب کنید. حتی یک دوربین مداربسته وایرلس نیز به تغذیه کننده برق احتیاج دارد.
 • سعی کنید دوربین مداربسته‌ای را که در فضای خارجی نصب می‌کنید، زیر یک سایه‌بان باشد تا در مقابل آب‌وهوای شدید محافظت شود.

۲- دوربین را بر روی محل مورد نظر نصب نمایید

روزنه‌هایی در دیوار، سقف یا هر محل دیگری که از قبل تعیین کرده‌اید تا دوربین را نصب کنید، ایجاد کنید و پایه دوربین را به آن پیچ کنید. سپس برای زاویه دید بهتر جهت و موقعیت دوربین خود را تنظیم نمایید. در نصب دوربین مدار بسته همیشه به خاطر داشته باشید، دوربین را در محلی نصب کنید که ویژگی تشخیص حرکت، بالاترین کارایی را داشته باشد. اگر اقدام به نصب دوربین مداربسته PTZ می‌کنید، مرحله کلیدی دیگری که باید انجام دهید نصب Bracket عمودی است.

۳- کابل ها و سیم ها را سازماندهی کنید

در کل فرآیند نصب دوربین مدار بسته، کابل کشی سخت ترین مرحله است. قبل از اینکه شروع کنید باید مسیر کابل کشی را از قبل تعیین کنید. بخصوص زمانیکه می‌خواهید در چندین نقطه دوربین مداربسته نصب کنید مانند راهروها، زیرزمین، پارکینگ و… .این مسئله هنگام نصب دوربین مداربسته در پروژه های بزرگ نظیر کارخانه‌ها ، هتل‌ها و … دارای پیچیدگی‌های خاصی است و به اندازه نصب دوربین مدار بسته در منازل مسکونی ساده نیست.

در محل‌های مورد نظر با مته روزنه‌هایی ایجاد کنید تا سیم‌ها و کابل‌ها از طریق این روزنه‌ها وارد ساختمان شوند. از این طریق می‌توانید از کابل‌ها در مقابل قطع شدن توسط مجرمین جلوگیری کنید. اگر نصب دوربین مداربسته را در یک ساختمان چند طبقه انجام می‌دهید، کوتاه ترین مسیرها را انتخاب کنید. برای آگاهی از ایمن کردن سیستم کابل کشی خود می توانید مقاله Vandal proofرا مطالعه نمایید.

به هر دوربین دو کابل متصل می‌شود. یکی برای دریافت برق مورد نیاز و دیگری برای ارسال سیگنال به دستگاه DVR یا NVR جهت ضبط ویدئوها. می‌توانید هر یک از دوربین را به منبع تغذیه متفاوت وصل کنید و یا همه دوربین را به یک منبع تغذیه واحد متصل نمایید.

برای اکثر سیستم‌های دوربین مداربسته سیمی، کابل کشی کردن ضروری است. با این حال، طول کابل کشی مورد نیاز می‌تواند بر نوع سیستم امنیتی که نصب می‌کنید تاثیر بگذارد. برای سیستم‌های DVR استاندارد، شما به کابل‌های کواکسیال نیاز خواهید داشت؛ که می‌تواند در بعضی از سیستم‌ها منجر به کاهش کیفیت تصویر بعد از حدود ۳۰۰ فوت/ ۹۰ متر شود. سیستم‌های NVR به کابل‌های اترنت یا شبکه مانند Cat5e ، Cat6 نیاز دارند. کابل‌های اترنت انعطاف پذیری بیشتری دارند. چون سوئیچ‌های شبکه می‌تواند برای گسترش طول کابل بدون تاثیر بر کیفیت تصویر، مورد استفاده قرار گیرد.

دقت کنید، که از کابل‌های با کیفیت بالا استفاده کنید. چون می‌تواند بر فاصله‌ای که یک دوربین را نصب می‌کنید تاثیر بگذارد. به خاطر داشته باشید که سیستم های DVR معمولا به زمان نصب بیشتری نسبت به سیستم‌های NVR نیاز دارند. که این موضوع ناشی از نیاز به کابلی بزرگ‌تر است. آیا از چرایی و چگونگی تفاوت بین NVR و DVR در طول برنامه‌ریزی آموزش نصب دوربین مدار بسته استفاده کنید. با استفاده از تکنولوژی‌ POC در سیستم‌های آنالوگ و POE در سیستم‌های تحت شبکه می‌توانید هزینه‌های کابل‌کشی‌های خود را کاهش دهید.

پیشنهاد ما این است که اگر می خواهید دوربین مداربسته سیمی خریداری نماید، حتما از نوع POE خریداری نمایید. یک کابل شبکه POE می‌تواند برق و تصویر را توسط یک کابل انتقال دهد که باعث آسان‌تر شدن کابل‌کشی می شود.

۴- دوربین مداربسته را متصل کنید و روشن نمایید

بعداز فرایند سیم‌کشی، گام بعدی در نصب دوربین مدار بسته این است که دوربین مداربسته خود متصل کنید و بررسی کنید که آیا به درستی برق را دریافت می‌نماید.

 • در شکل زیر دیاگرام اتصال دوربین امنیتی را برای آموزش نصب دوربین مداربسته می‌بینید.
 • دیاگرام اتصال دوربین تحت شبکه وایرلس جهت آموزش نصب دوربین مدار بسته

۵- بعد از نصب دوربین مداربسته‌ای که خودتان انجام داده اید، تنظیمات آن را نیز انجام دهید

تنظیمات دوربین مداربسته آخرین مرحله‌ای است که باید در نصب دوربین مداربسته انجام دهید. شما احتمالا تمایل دارید که به تصاویر دوربین‌های خود از طریق گوشی‌های هوشمند خود، کامپیوتر و لپ تاپ  دسترسی داشته باشید. بعضی از شرکت‌های تولید کننده دوربین مداربسته اپلیکشین و نرم افزارهای کامپیوتری برای دسترسی از هر نقطه‌ای که حضور دارید، ارائه می‌نمایند. ویژگی‌هایی نظیر نمایش زنده، تشخیص حرکت، ضبط ویدئو، زوم و… را روی اپلیکیشن یا نرم افزارهای خود تنظیم نمایید.

عکس تنظیمات نرم افزار دوربین مداربسته هایک ویژن

آخرین نکته قبل از اتمام نهایی پروژه نصب دوربین مدار بسته، این است که پیشنهاد می‌کنیم حتما تصویر هر دوربین را دوباره چک کنید. چک کنید که آیا دوربین‌ها تصویر برداری می‌کنند؟ آیا ضبط تصاویر به درستی صورت می گیرد؟ همچنین بررسی کنید که دوربین‌ها تا چه مسافتی را پوشش می‌دهند.

مرحله سوم: نتیجه‌گیری نصب دوربین مدار بسته فضای داخلی / خارجی و تنظیمات آن‌ها

نصب دوربین مداربسته امنیتی تجربه آسان و در عین حال جالبی است. همیشه به یاد داشته باشید که سیستم‌های مداربسته مختلفی وجود دارند که می‌توانید از بین آنها مناسب‌ترین را انتخاب نمایید و همینطور فروشگاه‌ها و مراکز مختلف آنلاین و آفلاینی که می‌توانید از آنها خرید نمایید. اما توجه داشته باشید که بهترین سیستم برای شما، کاملا بستگی به کاربری مد نظر شما دارد.

نکاتی در خصوص آموزش نصب دوربین مداربسته در فضای خارجی

قرار دادن و نصب دوربین مدار بسته در فضای باز دارای چند نکته اضافی و منحصر به فرد:

– از نور پس زمینه و روشنایی لنز اجتناب کنید

 • نورپردازی پس‌زمینه زمانی رخ می‌دهد که نور بسیار زیادی وجود دارد؛ که کیفیت فیلم را از بین برده و منجر به ایجاد یک تصویر بسیار رنگ پریده و تقریبا سفید می‌شود.
 • نور پس‌زمینه می‌تواند توسط هر نور روشن مثل خورشید، نور امنیتی و یا نور خیابان ایجاد شود.
 • بازتاب نور خورشید یا یک نور دیگر می‌تواند باعث ایجاد روشنایی بیش از حد لنز شود. که این موضوع منجر به ایجاد دایره یا نقطه بر روی صفحه امنیتی‌تان خواهد شد.
 • دقت کنید که از نصب دوربین مداربسته به طور مستقیم در مقابل نور خورشید نیز اجتناب کنید. تا به نوعی از گرفتن فیلم ها و تصاویر امنیتی ضعیف جلوگیری نمایید.

– نصب دوربین مدار بسته خارج از دسترس

 • دقت کنید که نصب دوربین مدار بسته باید با دسترسی سخت به آن صورت پذیرد. دسترسی آسان به دوربین مدار بسته شکستن یا خلع سلاح آن، توسط یه شخص مزاحم را به همراه خواهد داشت.
 • با این حال، مراقب باشید که دوربین را بیش از حد بالا نبرید. چون این موضوع می‌تواند توانایی شما برای شناسایی تصاویر افراد دریافت شده، توسط دوربین را مهار کند.

– قدرت اتصال Wi-Fi را بررسی کنید

 • نصب دوربین مدار بسته دورتر از روتر، دریافت سیگنال کافی را دشوارتر می‌کند. به این ترتیب، قدرت سیگنال خود را در هر مکان برای نصب دوربین مداربسته بررسی کنید. اگر سیگنال ضعیف باشد و یا حذف شود، می توانید یک سرویس Wi-Fi نصب کنید.

نکته: این کار تنها برای دوربین های متصل Wi-Fi اعمال می‌شود.

 • از مفاهیم حریم خصوصی آگاه باشید. دقت کنید نظارت در کشور، ایالت و کشور خود را بشناسید. به طور مثال ایالات متحده امریکا هیچ قانون خاصی پیرامون نظارت و نصب دوربین مدار بسته ندارند. اما اطمینان حاصل می کنند؛ که دوربین‌های امنیتی مذکور داخل ملک همسایگانشان را کنترل نمی‌کند. چرا که این موضوع یک نوع تهاجم به حریم خصوصی دیگران است.

پرسش رایج نصب دوربین مدار بسته – آیا دوربین می‌تواند قابل مشاهده باشد؟

اگرچه این موضوع اغلب برای نصب دوربین مداربسته امنیتی در فضای باز پرسیده می‌شود، اما می‌تواند به قسمت‌های داخلی ساختمان‌ها نیز مربوط باشد. یک مطالعه صورت گرفته از پرسش‌های مطرح شده از سارقان مجرم با این مضمون که صاحب‌خانه‌ها چه کاری می‌توانند انجام دهند، تا سرقت و تمرکز برخانه یا محیط کارشان حذف شود؟ و یکی از نکات جالب در پاسخها این بود که اطمینان حاصل کنند، که دوربین مداربسته آنان قابل رویت باشد.

نکاتی در خصوص نصب دوربین مدار بسته

 • دسترسی به خروجی‌های برق( که برای دوربین‌های امنیتی بدون سیم قابل استفاده نیستند) را بررسی کنید.
 • قبل از نهایی کردن مکان نصب دوربین مداربسته ، دوربین را به ضبط کننده وصل کنید، تا مطمئن شوید همه چیز درست کار می کند.
 • زمانی که یک دوربین امنیتی را در موقعیت خود سوار می‌کنید، دوبار قبل از سوراخ کردن دیوار یا سقف اندازه‌گیری‌های لازم را انجام دهید.
 • بررسی زاویه دوربین و فیلم امنیتی در طول فرآیند نصب

– باید مطمئن شوید که آیا دوربین امنیتی واقعا در مناسب‌ترین مکان قرار دارد یا خیر. و اینکه هیچ نقطه کوری باقی نمی‌گذارد. به عنوان مثال، ممکن است به نظر برسد که دوربین با جهت درست روبه رو است، اما ممکن است تا زمانی که به نمای دوربین به طور واقعی نگاه کنید، موانع یا مشکلات خاصی را نبینید.

-بسیاری از شرکت‌ها خدمات نصب را به طور کامل ارائه می‌کنند یا افراد حرفه‌ای را برای این کار توصیه می‌کنند. برخی از شرکت‌ها نیز به برگزاری دوره‌ها و ورک شاپ‌های آموزش نصب دوربین مداربسته اقدام می‌کنند که البته هزینه‌هایی در بر دارد و مناسب افرادی است که می‌خواهند به این مقوله به عنوان یک شغل دائمی نگاه کنند.  شرکت هایک ویژن نیز برای علاقه‌مندان به محصولات این شرکت دوره‌هایی به صورت آنلاین برگزار می‌کند. علاقه‌مندان به شرکت در این دوره‌ها می‌توانند به وب سایتHikvision.com مراجعه کنند.

جمع بندی

 1. بر روی مناطق خاص تمرکز کنید.
 2. کنترل ورودی و خروجی را در نظر بگیرید. از جمله گیت یا پارکینگ در صورت امکان درب های عقب و جلو مهم‌ترین درب‌ها هستند.
 3. زاویه نصب دوربین مدار بسته را رو به پایین قرار دهید.
 4. از چند دوربین برای پوشش دادن نقاط کور استفاده کنید.
 5. دوربین مداربسته را از دسترس دور کنید.
 6. موضوعات نورپردازی را حتما بررسی کنید که ممکن است کیفیت تصویر را تحت تاثیر قرار دهند.

مهمترین چیزی که باید در هنگام نصب سیستم امنیتی خود به یاد داشته باشید این است؛ که زمان خود را در نظر بگیرید، برنامه‌ریزی داشته باشید و از کمک گرفتن نترسید.h