قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته یا Tamper Detection چیست؟

قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته

فیلم‌ها و سریال‌های زیادی ساخته شده‌اند که در آنها افرادی سعی می‌کنند با دستکاری دوربین‌های مداربسته از یک محل سرقت کنند، از محلی مانند زندان فرار کنند یا به طرز هوشمندانه‌ای از قرار گرفتن در مقابل دوربین‌های مداربسته خودداری کنند و همه اینها به نوعی باعث جذاب‌تر شدن فیلم می‌شود. اما آیا واقعا این امکان وجود دارد که به راحتی با پوشاندن دوربین، یا قرار داد یک عکس ثابت از محیط اطراف دوربین را گول زد؟ با وجود Tamper detection  یا قابلیت دستکاری دوربین مداربسته که گاهی به آن فناوری تشخیص دستکاری دوربین مداربسته یا تکنولوژی تشخص دستکاری دوربین مداربسته نیز گفته می شود، بعید به نظر می‌رسد. Tamper Detection یک ویژگی قابل تنظیم در دوربین‌های مداربسته مانند دوربین تحت شبکه مدل …………. و مدل …………… شرکت هایک ویژن می‌باشد که در صورت دستکاری دوربین یک پیام هشدار برای شما ارسال می‌نماید. ( برای اطلاع از سایر مدل‌های مجهز به این قابلیت با نمایندگی دوربین هایک ویژن که شماره‌های تماس آن در انتهای مقاله آورده شده است تماس حاصل نمایید). به محض اینکه یک فعالیت توسط دوربین شناسایی شود، فرقی نمی‌کند که این فعالیت شامل دستکاری دوربین مداربسته توسط یک فرد باشد یا اینکه جلوی دید دوربین به هر نحوی گرفته شود، یک هشدار برای شما ارسال می‌شود که بلافاصله شما را از حادثه‌ای که رخ داده مطلع می‌نماید .

محتوا:

 • Tamper detection یا فناوری تشخیص دستکاری دوربین مداربسته چگونه عمل می‌کند؟
 •  Tamper detection قادر به تشخیص چه مواردی است؟
 • کاربرد Tamper detection

Tamper Detection یا تکنولوژی تشخیص دستکاری دوربین مداربسته چگونه عمل می‌کند؟

تکنولوژی تشخیص دستکاری دوربین مداربسته به دوربین شما اجازه می‌دهد، زمانیکه توانایی دوربین در ضبط تصاویر توسط هر عاملی تحت تاثیر قرار بگیرد، به شما هشدار دهد. Tamper Detection بخصوص در مکان‌هایی که احتمال حمله فیزیکی به دوربین یا ایجاد مانع در مقابل آن وجود دارد، می‌تواند مفید باشد. هشدار اتوماتیک حتی زمانیکه شما در محل حضور ندارید تا شخصا نظارت کنید، ارتباط شما را با سیستم حفظ می‌کند.

شما می‌توانید قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته را طوری تنظیم کنید تا در موارد زیر به شما هشدار دهد:

 • دوربین به صورت فیزیکی جابه‌جا شود یا ضربه‌ای به آن وارد شود.
 • کسی سعی نماید برق دوربین را با بریدن کابل قطع نماید.
 • کسی سعی نماید با اسپری رنگ، لنزها را بپوشاند تا جلوی ضبط تصاویر را بگیرد.
 • یا شخصی به صورت فیزیکی دوربین مداربسته را بپوشاند ( مثلا توسط یک تکه پارچه) یا با ایستادن در مقابل آن، جلوی دید دوربین را بگیرد.
 • فوکوس دوربین از بین برود و تصاویر محو شوند.
 • یا حتی با تغییر جهت دوربین سعی در ممانعت ازضبط تصاویر توسط دوربین شود.

فناوری تشخیص دستکاری دوربین مداربسته همچنین می‌تواند طوری تنظیم شود که بر اساس مدت زمانی که این دستکاری و وقفه اتفاق می‌افتد تنظیم شود. بنابراین بسته شدن دید دوربین برای چند ثانیه مشکلی ایجاد نمی‌کند و هشداری داده نمی‌شود. اما اسپری کردن رنگ روی دوربین هشدار دوربین را فعال می‌کند.

به خاطر بسپارید که گاهی اوقات یک دوربین می‌تواند با هدفی غیر از امور غیرقانونی و مجرمانه ضربه بخورد یا جلوی تصویربرداری آن گرفته شود که ربطی به دستکاری دوربین مداربسته به صورت عمدی ندارد اما Tamper Detection حتی در اینگونه موارد نیز می تواند مفید باشد.

مثلا یک شاخه درخت که از درخت جدا شده ممکن است به دوربین ضربه بزند، یک تکه پارچه معلق در باد ممکن است به دور دوربین پیچیده شود و یا لامپ‌هایی که ناگهان خاموش می‌شوند ممکن است به حدی تصویر را تاریک نماید که باعث ارسال هشدار شوند. این موارد گرچه اعمال مجرمانه نیستند اما هشدارهای ناشی از این اتفاقات می‌توانند در اطلاع‌رسانی به شما و اقدام برای تعمیر دوربین یا رفع موانع اقدامات لازم را انجام دهید.

قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته چگونه می‌تواند به شما کمک کند؟

اگر امکان نظارت شبانه‌روزی در هفت روز هفته برای شما وجود ندارد، قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته با ارسال هشدارهای لازم می‌تواند به شما کمک نماید. زمانیکه از کنترل از راه دور استفاده می‌نمایید، این امکان را خواهید داشت که از هر مکانی به تصاویر دوربین‌ خود توسط گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و کامپیوتر خود دسترسی داشته باشید.

تکنولوژی تشخیص دستکاری دوربین مداربسته برای صنایع و محل‌های مختلف مفید بوده و مورد استفاده قرار گرفته است مانند:

 • مسئولین امنیتی می‌توانند خیلی سریع نسبت به دوربین‌های آسیب دیده در مناطقی که نرخ ارتکاب جرم و جنایت در آنها بالاست، یا جائیکه پتانسیل زیادی برای از بین بردن دید دوربین‌ها توسط مجرمین وجود دارد، آگاه شده و سریعا اقدام به اصلاح آنها نمایند.
 • هشدار به مسئولین مدارس زمانیکه توپ بسکتبال یا دیگر ابزارهای بازی به یک دوربین در فضای خارجی که وظیفه‌اش نظارت بر زمین‌های بازی است آسیب وارد نماید.
 • یا حتی در شرایطی که شاخ و برگهای شکسته توسط طوفان به دوربین شما صدمه‌ای وارد نمایند، شما به راحتی متوجه آن خواهید شد.

زمانیکه tamper detection  یا قابلیت تشخیص دستکاری دوربین مداربسته را بر روی دوربین تحت‌ شبکه خود تنظیم می‌نمایید، بهتر است، میزان هماهنگی بین هشدارها را با تنظیمات کلی دوربین خود مورد ملاحظه قرار دهید.

 • آیا شما با تشخیص دستکاری و حرکت  هشدار دریافت خواهید کرد؟ این دو ویژگی ویدئو‌ها را برای اقدامات بسیار متفاوتی تحلیل می‌کنند.
 • آیا این هشدارها برای چندین نفر ارسال می‌شود تا سیستم مطمئن شود که هشدار توسط یکی از افراد مسئول دریافت شده و فرد وارد سیستم شده تا بررسی نماید که چه حادثه‌ای رخ داده است یا خیر؟.
 • اگر شما یک نیروی امنیتی در اختیار داشته باشید که تصاویر ویدئوها را به صورت زنده نظارت می‌کند، آیا باز هم این هشدارها به صورت پیام متنی برای مواقعی که وی برای نظارت بر نگهبان‌ها، باز کردن در، یا بررسی یک مشکل امنیتی در جای دیگر در همان ساختمان پست خود را ترک می‌نماید، ارسال می‌شوند؟.

به طور کلی این قابلیت نوعی هوشمندی برای سیستم‌های نظارتی شما ایجاد می‌نماید که نیاز به کنترل‌های ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته توسط نیروی انسانی را کاهش می‌دهد.