فناوری نقشه گرمایی یا Heat map در دوربین مداربسته

یا نقشه گرمایی که به آن نقشه حرارتی نیز گفته می‌شود یکی از فناوریهای هوشمند در دوربین مداربسته است که می‌تواند کاربردهای متنوعی داشته باشد. از Heat map  جمله کاربرد دوربین مداربسته فروشگاه .نقشه گرمایی توسط نرم افزارهایی که تصاویر ویدئویی را آنالیز می‌کنند تا مسیر حرکت تارگت ها را تعیین کنند و مشخص کنند که آنها از کجا وارد میدان دید دوربین مداربسته شده‌اند و چه مسیری را طی کرده‌اند، خلق می‌شود. این فناوری هوشمند در بعضی از مدل‌های دوربین مداربسته هایک ویژن Hikvision به کار رفته است که می توانید در خصوص موجودی این مدل‌ها با هلدینگ آسان تجارت نمایندگی هایک ویژن در تهران تماس حاصل نمایید.

با مرور فعالیت‌ها در یک زمان طولانی مدت، نرم‌افزار می‌تواند یک پوشش رنگی به تصویر اضافه نماید که میزان فعالیت و پاخور را در هر لحظه مشخص کند. سابق بر این شرکت‌ها مجبور بودند بر روی بسته‌های نرم‌افزاری بسیار گران قیمت سرمایه‌گذاری کنند تا بتوانند این نوع از اطلاعات را به دست آورند و آنها را با سیستم‌های مداربسته خود یکپارچه نمایند.

کاربرد فناوری نقشه گرمایی در دوربین مداربسته فروشگاه به خرده‌فروشان ( منظور فروشگاههای زنجیره‌ای است) کمک می‌کند مدت زمانی که خریداران در بخش‌های مختلف فروشگاه می‌گذرانند را شناسایی کنند. شناسایی محدوده‌های پرتردد و کم تردد. Heat map به شما امکان می‌دهد گزارش‌هایی را تهیه کنید که در آن یک پوشش رنگی در بالای تصویر ترافیک انسانی در هر مکان نشان داده شود. این پوشش رنگی از قرمز به معنی ترافیک بالا تا رنگ آبی بیان‌کننده ترافیک کم را پوشش می‌دهد. داده‌ها درباره محل مراجعه افراد در یک مدت زمان طولانی مانند یک ماه، می‌تواند به یک خروده‌فروش کمک کند تا بتواند از این داده‌ها برای برنامه‌ریزی چیدمان فروشگاه خود اعم از اینکه محصولات کلیدی خود را در کجا جایگذاری کند تا محل‌های کم تردد تقویت شوند مورد استفاده قرار گیرد.

داشتن اطلاعات اینچنینی در گرفتن تصمیمات مهم در مدیریت یک فروشگاه بسیار مفید خواهد بود. از نحوه قرار‌گیری محصولات در قفسه‌ها برای ایجاد بیشترین گردش در فروشگاه گرفته تا تعیین زمان‌هایی که بیشترین تعداد کارمند در سطح فروشگاه مورد نیاز است.

خرده فروشان به صورت سنتی از دوربین های مداربسته فروشگاه برای جلوگیری از ضرر و زیان و فراهم سازی مدارک در موارد سرقت از فروشگاه استفاده می کردند، اما فناوری جدید Heat map بعد دیگری به سیستم‌های نظارتی افزوده است. نقشه گرمایی با ارائه راه‌حل‌های جدید برای نظارت و دنبال کردن رفتارهای مشتری راه خود را به بخش خرده‌فروشی باز کرده است. البته کاربرد Heat map فقط به فروشگاه‌ها محدود نمی‌شود.

مطمئنا شما می‌دانید برای فروش، داشتن اطلاعات درباره مشتری چقدر مهم است. مگر اینکه بدانید مردم چه چیزی می‌خرند، چقدر تمایل دارند پرداخت کنند، و چه پارامترهایی بر انتخاب آنها تاثیر می‌گذارد. ایجاد استراتژی بازاریابی موفق بسیار سخت است.

در مقایسه با آنالیزهای داخلی فروشگاه، تجزیه‌وتحلیل اطلاعات مشتری آنلاین آسان‌تر است. دنبال کردن تعداد کلیک‌ها در کمپین‌های مختلف نشان می‌دهد که چه تاکتیک‌هایی باعث بیشترین افزایش ترافیک سایت می‌شود، اطلاعات سفارش می‌تواند به ایده‌هایی در خصوص محبوب‌ترین محصولات منجر شود و تعداد بازدید از صفحه تعداد مشخص مشتریان علاقه‌مند را نشان می‌دهد.

قبل از ابداع نقشه گرمایی گرفتن اطلاعات مشابه از ترافیک داخلی یک فروشگاه فیزیکی، یک فرایند دشوار بود که نیاز به ساعت‌ها نظارت و بررسی تعداد زیادی کارمند داشت. با تشکر از نقشه گرمایی، اطلاعاتی مشابه با آنچه در حالت آنلاین به دست  می‌آورید، می‌توانید در اختیار داشته باشید.

Heat map  چگونه کار می‌کند:

شبیه به دوربین مداربسته مادون قرمز، دوربین مداربسته فروشگاه مجهز به Heat map حرکات مشتریان در داخل فروشگاه را دنبال کرده و اطلاعات را به صورت نقاط گرم و سرد بر روی نقشه نشان می‌دهد. نواحی که با قرمز ، نارنجی و صورتی نمایش داده می‌شوند نشان دهنده ترافیک بالا و نقاط آبی و سبز نشان دهنده فضاهایی هستند که مشتریان مدت زمان کمتری را در آنجا صرف کرده‌اند. این رنگ‌ها ناشی از گرمای بدن‌های باقی‌مانده و انباشته شده هستند و کاملا دقیق هستند. این امکان وجود دارد که دقیقا بگویید کدام آیتم‌ها یا محصولات در قفسه‌ها یا روی میز، محبوب‌ترین‌ها هستند.

نرم‌افزارهای نقشه حرارتی و یا سیستم‌های امنیتی و دوربین‌های مداربسته CCTV برای ارائه همراه با جزئیات این اطلاعات یکپارچه شده‌اند. هر چقدر این نرم افزارها قدرتمند‌تر و حساستر باشند، تصویر واضحتری از اینکه کدام ایتم‌ها بیشترین توجه را به خود جلب نموده است. ایتم‌هایی که مشتریان با آنها اغلب تعامل برقرار کرده‌اند و نواحی که میزان فعالیت در آنجا کم بوده است ارائه خواهند شد.

مزایای استفاده از این فناوری در تحلیل رفتارهای مشتری

اگر شما در نقطه‌ای بنشینید و مردم را در حال خرید کردن ببیند، فرض بر اینکه هیچ الگویی وجود ندارد آسان خواهد بود. مگر اینکه به تازگی یک محصول جدید معرفی شده باشد یا فروشگاه یک آیتم یا کالای خاص در یکی از بخش‌های خود قرار داده باشد. در غیر این صورت جابه جایی مشتریان کاملا اتفاقی و حتی بی نظم به نظر می‌رسد.

خرده فروشان برای پیدا کردن روشی برای استخراج اطلاعات از این آشفتگی از طریق استخدام کارکنانی برای نظارت و نکته‌برداری و گزارش‌نویسی تلاش کرده اند، اعتماد کردن به اطلاعاتی که از این روش به دست می‌آیند به چند دلیل خطرناک است:

در کمترین حالت مشتریانی که متوجه می‌شوند مورد نظارت و ارزیابی قرار گرفته‌اند، نوعی رفتار بالقوه بیگانگی از خود نشان می‌دهد( در این حالت رفتار شباهتی به رفتار واقعی ندارد). دوم اینکه حتی کارکنان باهوش هم قادر به در کنار هم قرار دادن اطلاعات و ایجاد تصویری جامع مشابه آنچه Heat map  به دست می دهد، نیستند. و در آخر انجام این فرآیند سخت و طولانی باعث می‌شود شما نتوانید تغییرات لازم را به سرعت اعمال کنید و از نتایج حاصله سود ببرید.

نقشه حرارتی فاکتور ” کارمند ترسناک” ( که در حالت قبل به تماشای مشتریان و یادداشت‌برداری می‌پرداخت) را حذف و مقدار جزئیاتی که شما می‌توانید درباره مشتریان خود جمع آوری نمایید را افزایش می‌دهد.

زمانیکه می‌بینید کدام آیتم‌ها و کدام مدل به نمایش‌گذاری این آیتم‌ها بیشترین توجه را جلب می‌کند، در کجاها مشتریان بدون خرید چیزی متوقف می‌شوند و جریان حرکت مشتری در داخل فروشگاه چگونه است( مشتری چه مسیری را برای گردش در فروشگاه انتخاب می‌کند)، امکان تغییرات سریع برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان امکان پذیر خواهد بود.

البته همانطور که گفتیم کاربردهای نقشه گرمایی تنها به فروشگاهها محدود نمی‌شود و این تنها یک مثال بود. شما می‌توانید در جاهای مختلفی که اطلاع داشتن از مسیر تردد و توقف‌ها اهمیت بسیاری دارند از این قابلیت استفاده نمایید. مانند موزه ها، مراکز خرید تجاری و … .