عوامل ایجاد نویز دوربین مداربسته

عوامل ایجاد نویز دوربین مداربسته

نویز به طور معمول در تصویر وجود دارد به این معنی که هرگز تصویر ثبت شده مانند واقعیت نیست، اما میزان آن میتواند آنقدر کم باشد که بتوان گفت وجود ندارد و یا آنقدر زیاد باشد که نتوان سوژه ی تصویر را تشخیص داد. نویز به دلایل مختلفی ایجاد می شود و می تواند ناشی از یک قسمت و یا مجموع چندین قسمت باشد. طبق نظر تکنسینهای نمایندگی دوربین مدار بسته در رشت علل نویز در زیر بررسی میشود.

  • نوردهی بالا در بخشی ثبت تصویر در دوربین های مداربسته دیجیتال، باز ماندن طولانی شاتر منجر به ایجاد نقاط سفید در بخشی سیاه و برعکسی میشود که ناشی از کاهش جریان دیودهای نوری است.
  • تقویت سیگنال: در حساسیت (ISO)های بالاتر، سیگنال های بدست آمده تقویت می شوند تا نتیجه ای همانند حساسیتهای پایین به دست آید و همین تقویت سیگنالها باعث افزایش نویز میشود. اندازه ی حسگر هم نقشی به سزا در میزان نویز دارد، حسگرهای بزرگتر بخشی بیشتری از نوری که از لنز عبور می کند را استفاده می کنند و حساسیت و سرعت شاتر کمتری لازم خواهند داشت.
  • تأثیر حساسیت (مگاپیکسل): نوری که به هر نقطه (پیکسل) از حسگر می رسد، با حاصل تقسیم مساحت حسگر بر تعداد نقاط آن رابطه ی مستقیم دارد، در نتیجه در دوحسگر با اندازه ی یکسان و با تعداد نقطه های متفاوت، حسگری که نقاط کمتری دارد (مگاپیکسل کمتر)، نور بیشتری برای هر یک از نقطه ها فراهم کرده و نویز کمتری دارد. پس مگاپیکسل بالاتر بر خلاف دید عموم، علاوه بر این که منجر به بهبود کیفیت نمیشود، نور کمتری برای هر نقطه فراهم کرده و میتواند منجر به ایجاد نویز بیشتر می شود. به همین دلیل دوربینهای سریع که برای رخدادهای ورزشی استفاده میشوند. تعداد نقاط کمتری در حسگرهای خود نسبت به دوربین هایی مداربسته که در آتلیه ها استفاده می شوند دارند تا بتوانند در سرعتهای بالاتر نویز کمتری ایجاد کنند.
  • در عملیات فشرده سازی ممکن است نویزهای تصویری تولیدی تشدید شوند.
  • دما: دما نیز میتواند بر میزان نویز حسگر اثر بگذارد، افزایش دما منجر به افزایش نویز می شود. در نتیجه دوربین های مداربسته در تابستان بیشتر از زمستان نویز ثبت می کنند.
  • خطا در تبدیل اطلاعات آنالوگ به دیجیتالی، سرعت پایین پردازش اطلاعات، روشهای تبدیل و ذخیره سازی، پایداری ولتاژ باتریها و غیره نیز میتوانند منجر به ایجاد نویز شوند.
  • پرتوهای کیهانی سیگنال های مخابراتی تابش های رادیواکتیو و بسیاری دیگر نیز توانایی ایجاد نویز در دوربین های مداربسته دیجیتال و آنالوگ را دارند اما معمولاً بسیار ناچیز هستند.

روش پیشنهادی امن الکترونیک نمایندگی انحصاری و رسمی  هایک ویژن در رشت برای جلوگیری از نویز به شرح زیر است :

 نویز در وهله ی اول حاصل از اجزای الکتروتیکی تجهیزات دیجیتال است و سازندگان همواره با روشهای مختلف سعی داشته اند که اثرات مخرب و ناخوشایند. این پدیده را بی اثر و یا کاهش دهند و یکی از تفاوتهایی که در تجهیزات حرفه ای گران قیمت نسبت به تجهیزات معمولی مشاهده می شود. کاهش محسوس این مشکلات است. علی رغم تلاش های به عمل آمده، هنوز این اثرات در بسیاری از تصاویر، به خصوص در شرایط تصویربرداری خاصی قابل رویت هستند. به طور مثال در نوردهی های طولانی حساسیت های بالا و عکاسی در تور کم این اثرات بیشتر دیده می شوند.

 بهترین روش، خرید دوربینی است که نویز کمتری داشته باشد اما به طور معمول، دوربین مداربسته بانویز کمتر، قیمت بیشتری نیز دارد. البته عدم تحقیق قبل از خرید دوربین مداربسته و یا رفتن به سراغ دوربین های مداربسته خیلی کوچک و امکانات پردازشی زیاد میتواند علاوه بر قیمت بالا نویز زیادی را هم تحمیل کند. قبل از خرید دوربین مداربسته باید به اندازه حسگر بزرگتر باشد) و نسبت اندازه حسگر به تعداد نقاط آن (بیشتر باشد) و سرعت پردازشی ان (بالاتر باشد) توجه داشت.

می توان با روش هایی نویز دوربین مداربسته خریده شده را نیز کاهش داد. برای مثال، به کارگیری نور مناسب و کافی باعث میشود دوربین مداربسته زمان و حساسیت کمتری برای ثبت تصویر لازم داشته باشد و تویز کمتری ثبت کند. باز بودن شاتر و افزایش حساسیت هر دو باعث ایجاد نویز می شوند و باید بررسی کرد که کدامیک در دوربین مداربسته موجود نویز کمتری ایجاد می کند تا در نور کمتر آن پارامتر را افزایش داد تا نیازی به نور اضافی نباشد. به طور معمول حساسیت های خیلی بالا بیشتر از شاترهای طولانی نویز ایجاد می کنند. بهتر است حد بالایی برای حساسیت دوربین مداربسته به دست آورد و با حساسیت های کمتر از آن اقدام به تصویربرداری نمود.

برای کاهش نویز باید دیافراگم را در بازترین مقدار ممکن قرار داد و از لنزهای درخشانتر استفاده کرد و اگر نتوان این کار را انجام داد و یا لنز بزرگنمایی اجازه باز شدن بیشتر آن را نداد، باید از فاصله ی کانونی کمتری استفاده نمود و به جای بزرگنمایی، به سوژه نزدیک تر شد زیرا بزرگنمایی بیشتر نور کمتری را به حسگر میرساند و حساسیت بالاتر و شاتر طولانی تری لازم دارد.

باید از قراردادن دوربین مداربسته در نور مستقیم آفتاب بدون روپوش خودداری نمود، زیرا گرم شدن دوربین مداربسته علاوه بر افزایش نویز حسگر تغییر در مقاومت و کاهش سرعت پردازشی، باعث نوسان ولتاژ نیز میشود. تغییر در اندازه ی عکس هم در بعضی دوربینها و با توجه به شیوه ی پردازش اطلاعات آنها می تواند مفید باشد. همواره در دوربینها باید از بزرگترین اندازه عکسی که از نظر نویز تفاوتی با عکس کوچکتر خود ندارد استفاده نمود تا با تعداد نقاط بیشتر در مرحله ی پردازش نویز بیشتری را بتوان حذف کرد. آخرین راه، استفاده از عکسهای تاریک تر است که نویز کمتری دارند.