شبکه مش

شبکه مش

شبکه مش یا در اصطلاح Mesh Network شبکه‌ای از روترهای بهم پیوسته است که گره یا نود نام دارند. این نودها با همکاری هم پوشش اینترنت را در یک محوطه گسترده تامین می کنند. امری که شبکه های خانگی رایج قادر به انجام آن نیستند.

در یک شبکه خانگی معمولی، عموماً یک روتر وجود دارد که پوشش شبکه / اینترنت را با توجه به قدرت خود ارائه می دهد. عبور سیگنال وای فای از دیوارها، خارج از در، بالای پله ها و … صرفا به قدرت روتر شما بستگی دارد. یک شبکه Mesh شامل چند روتر است که هر یک پوششی را ارائه می دهند. اما در عین حال یک شبکه واحد را شکل می دهند زیرا هر روتر با نودهای اطراف خود نیز در ارتباط است.

نتیجه؛ شبکه ای است که پوشش به مراتب بهتری نسبت به یک روتر تنها دارد. یک شبکه Mesh می تواند دسترسی به اینترنت را در هر جایی که node ها قرار داشته باشند ارائه دهد. این یعنی شما می توانید به تمامی نقاط خانه های دوبلکس اینترنت ارائه دهید و حتی در چندین ساختمان از طریق یک شبکه به اینترنت دسترسی داشته باشید.

انواع شبکه های مش

شبکه Mesh خانگی تنها شبکه ای نیست که می توان با توپولوژی مش پیاده سازی کرد. برخی از شبکه های Mesh وایرلس چیزی بیش از دستگاه های خانگی را بهم متصل می کنند و برخی از این شبکه ها کابلی هستند.

شبکه های Mesh بی سیم (یا وایرلس) معمولا در شرایط مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. به چند نوع از این سناریوها توجه کنید:

شبکه های مش Ad-hoc

در شرایطی که زیرساخت های لازم وجود نداشته باشد؛ شبکه های مش Ad-hoc اغلب به عنوان روشی برای ارتباطات بین دستگاه ها با یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

FireChat یک اپلیکیشن موبایل است که از فناوری Bluetooth برای ارسال پیام بین کاربران بدون نیاز به اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد. فناوری مورد استفاده در این اپلیکیشن بر ایجاد شبکه از بلوتوث دستگاه های نزدیک به هم اتکا دارد.

شبکه های مش خانگی

یک شبکه مش خانگی به منظور ارائه وای فای به کاربران خانگی در یک خانه یا دفتر کوچک با استفاده از چند روتر مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم های شبکه خانگی مختلفی در بازار وجود دارد.

 

 

شبکه های مش شهری

شبکه های Mesh شهری کاملا مشابه شبکه های خانگی هستند و تنها تفاوت آنها این است که به جای ارائه شبکه در داخل ساختمان، خدمات شبکه در محوطه ای به مراتب گسترده تر مانند یک محله یا کل شهر ارائه می شود.

 

یک شبکه مش وای فای چگونه کار می کند

شما می توانید شبکه خانگی را به صورت زنجیره ای از لینک ها در نظر بگیرید. هر لینک (یا نود شبکه مش) به دیگری متصل است بنابراین کل زنجیره (شبکه) می تواند به فواصل دورتر برسد – فواصلی به مراتب دورتر از چیزی که یک لینک (Node) به تنهایی توانایی رسیدن به آن را دارد – اما همچنان فارغ از تعدادشان به یکدیگر متصل باشند.

بنابراین، برای تبدیل وای فای استاندارد خود به یک شبکه ؛ باید شبکه را به نحوی پیاده سازی کنید تا بیشتر از یک نود داشته باشد. روش کار این است که Node اصلی را مانند یک روتر معمولی به مودم متصل کنید و سپس نود دیگر را به نود اصلی متصل سازید.

بعد از این مرحله شما می توانید نود سوم یا چهارم و یا حتی بیشتر داشته باشید. این نودها باید به همدیگر متصل باشند تا بتوانند با ارتباط با نودهای نزدیک به خود؛ پوشش Wi-Fi را به محلی دورتر و دورتر از مودم شما منتقل کنند.

سیستم شبکه Mesh

سیستم های شبکه مش (Mesh Network) به صورت اختصاصی به منظور ایجاد زنجیره ای از روترها ساخته شده اند. این دستگاه ها به صورت پیش فرض به صورت به هم پیوسته کار می کنند. بنابراین شما به دانش خاصی برای پیکربندی روترها جهت کار کردن به صورت شبکه نیاز نخواهید داشت.

به عنوان مثال، یک شبکه خانگی را در نظر بگیرید که اتصال اینترنت آن از طریق طبقه همکف ارائه شده است. خط ارائه شده از طرف ISP به یک مودم متصل می شود، و یک نود از سیستم مش به مودم متصل می شود. نود دیگر می تواند در دومین اتاق نصب شود تا سیگنال وای فای را در هر دو اتاق ارائه دهد.

همچنان امکان اضافه کردن یک Node دیگر در راه پله نصب کرد تا در دسترس دو Node دیگر باشد که در نهایت پوشش وایرلس در طبقه دوم نیز تامین شود.

مزایا و معایب شبکه های مش خانگی

یک شبکه Mesh مزایا و معایبی نیز دارد. نهایتا، اگر قیمت فاکتور چندان مهمی در انتخاب شما نیست و می خواهید شبکه وای فای در سراسر خانه شما در دسترسی باشد، یک شبکه مش ایده خوبی است.

 

مزایا:

 • امکان پوشش هر یک از اتاق ها با سیگنال Wi-Fi قدرتمند به منظور حل قطعی اتصال وای فای
 • ارائه اینترنت در نقاطی که اتصال اترنت وجود ندارد، یا محلی که از روتر اصلی بسیار فاصله دارد.
 • اگر یک node از کار بیفتد یا تداخل آن را مسدود کند، شبکه تا زمانی که node نزدیک دیگر فعال باشد، کار خواهد کرد.
 • همه عملیات ها در شبکه داخلی روان تر خواهند بود. زیرا نودها به جای ارتباط با روتر مرکزی، می توانند با همدیگر در ارتباط باشند.
 • راه اندازی و مدیریت بسیاری از شبکه های Mesh بسیار آسان است زیرا اکثر آنها با یک اپلیکیشن موبایل قابل کنترل هستند.
 • توسعه شبکه با node های بیشتر کار ساده ای است فقط باید نود ها را به برق متصل کرده و اپلیکیشن را بروزرسانی کنید.
 • نصب و راه اندازی آن نسبت به شبکه های رایج هزینه کمتری دارد (حذف نیاز به کابل کشی).
 • ظاهر بیشتر نودهای شبکه های مش زیباست و ابعاد کوچکی دارند و معمولا آنتن خارجی ندارند.

معایب:

 • قیمت یک سیستم شبکه معمولاً بیشتر از یک روتر رایج در بازار است.
 • برای پیاده سازی شبکه Mesh باید چند نود در محل نصب کنید.
 • اگر خانه شما کمتر از 150 متر مساحت دارد، احتمالا یک شبکه Mesh فراتر از نیاز شما خواهد بود.

شبکه مش وای فای چه چیزی نیست

به نظر واضح است که اگر چند نود در خانه نصب کنید، هر یک می توانند با نهایت سرعت کار کنند. به عبارت دیگر، اگر شما یک اینترنت 30Mbps از ISP خود خریداری کنید و سه node داشته باشید؛ یکی از نودها می تواند با حداکثر سرعت کار کند و در هر ثانیه 30 مگابیت در ثانیه مصرف کند، و دو نود دیگر نیز قادر به انجام همین کار خواهند بود.

متاسفانه، شبکه Mesh اینگونه عمل نمی کنند. تمامی سه node موجود در این مثال؛ اگر با حداکثر سرعت کار کنند، باید 30Mbps اختصاص یافته به خانه شما را تقسیم کنند و در نتیجه هر یک قادر به دانلود با سرعت 10Mbps خواهند بود.

پهنای باند ورودی به خانه شما در حد مشخصی تنظیم شده است و به شبکه داخلی شما بستگی ندارد. شما می توانید یک روتر، یک شبکه مش با 4 نود، یا حتی 15 نود داشته باشید که در سراسر محوطه توزیع شده باشند و از طریق مودم اینترنت بگیرند. تمامی شبکه داخلی حداکثر به پهنای باندی دسترسی خواهد داشت که شما از ISP خریداری کرده اید.

 

آیا باید از شبکه مش استفاده کنم؟

برای تصمیم به استفاده از شبکه Mesh ، باید به چند سوال پاسخ دهید:

آیا تلاش کرده اید سیگنال وای فای فعلی را تقویت کنید؟

استفاده از شبکه Mesh با توجه به مزایای فوق العاده آن می تواند وسوسه انگیز باشد. اما ممکن است شما به چنین سیستم پیشرفته ای نیاز نداشته باشید و بتوانید شبکه وایرلس فعلی خود را با حداقل هزینه تقویت کنید. به عنوان مثال، اگر بتوانید روتر خود را محلی در مرکز خانه منتقل کنید، احتمالاً در تمامی اتاق ها سیگنال Wi-Fi بهتری خواهید داشت. اگر روتر شما قدیمی شده است، می توانید یک روتر جدید بخرید. اگر فکر می کنید آنتن دهی روتر شما ضعیف است می توانید آنتن آن را ارتقا دهید.

اگر استفاده از Range Extender را مد نظر قرار نداده اید، بهتر است در محاسباتتان تجدید نظر کنید. زیرا یک رنج اکستندر معمولاً قیمت کمتری از سیستم شبکه خانگی دارد.

 

آیا خانه شما به اندازه ای بزرگ است که نیاز به شبکه مش دارد؟

خانه هایی با چندین اتاق و خصوصا منازل با طبقات متعدد می توانند بیشترین بهره را از شبکه ببرند. اگر نودهای شبکه Mesh را به صورت استراتژیک نصب کنید می‌توانید تمامی نقاط مورد‌نیاز را تحت پوشش Wi-Fi قرار دهید.

هر چند، اگر در آپارتمان‌های یک یا دو خوابه هستید، استفاده از یک روتر معمولی برای شما کفایت خواهد کرد.

 

آیا اشیا اتصال وای فای شما را مسدود می کنند؟

تداخل Wi-Fi مسئله مهمی است. اگر دیوارهای بتنی، وسایل الکترونیکی بزرگ یا سایر اشیای با ابعاد بزرگ سیگنال وایرلس را در خانه شما مسدود می‌کنند. شبکه Mesh راه چاره شماست. شما می‌توانید نودهای شبکه را در محل‌هایی قرار دهید که بتوانید فارغ از موانع، سیگنال وای‌فای قدرتمند داشته باشید.

 

با راه اندازی شبکه Mesh چقدر آشنایی دارید؟

یکی دیگر از روش هایی که می توانید بفهمید که شبکه Mesh راهکار مورد نظر شماست یا نه؛ توجه به میزان تسلط تان بر تکنولوژی است. راه اندازی یک شبکه وای فای فوق العاده آسان است. این روند معمولاً به کمک یک اپلیکیشن موبایل انجام می شود و بیشتر از چند دقیقه طول نمی کشد.

در واقع شما زمان بیشتری را به انتخاب محل نصب نودها اختصاص خواهید داد! زیرا پیکربندی و مدیریت بسیار آسان شده است.

 

هم اکنون میتوانید انواع روتر و مودم را در فروشگاه امن الکترونیک مشاهده نمائید.