سنسور تشخیص حرکت PIR

در تمامی سیستم های مداربسته و نظارتی تکنولوژی های مختلفی برای تشخیص ورود افراد به مناطق خاص محافظت شده وجود دارد. از جمله می توان به انواع مختلفی از توابع پردازش تصویر مانند تشخیص حرکت هایک ویژن(Motion Detection)،عبور از خط هایک ویژن(Line Crossing)، تشخیص نفوذ هایک ویژن(Intrusion Detection) و … اشاره نمود. اما یک روش یا فناوری جدیدی که بسیار مقرون به صرفه بوده و تا حد زیادی قابل اطمینان است، آشکارساز یا سنسور PIR در دوربین مداربسته است. این تکنولوژی دارای کارایی بسیار بالا و کم هزینه ای است که برای تشخیص ورود غیرمجاز افراد از طریق تغییرات الگوهای گرمایی اشعه مادون قرمز در محیط مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

Passive Infrared Sensor یا به اختصار PIR یک سنسور الکترونیکی است که نور مادون قرمز (IR) منتشر شده از افراد یا اجسام مختلف را در میدان دید خود اندازه گیری می کند. این سنسور ها در سیستم های ضد سرقت داخلی بسیار رایج و مفید هستند. قرار گرفتن واژه passive که به معنی غیرفعال است، بدین معنی است که این سنسور از خود هیچ گونه اشعه ای منتشر نکرده و تنها از طریق جذب اشعه کار می کند. هنگامی که یک فرد (مانند یک سارق) وارد اتاق می شود، سنسورهای PIR تغییر دما را تشخیص می دهند و با به صدا درآوردن زنگ آلارم و یا شروع ضبط تصاویر هشدارهای لازم را می دهند.

لازم به ذکر است که هر جسمی که دمای صفر نداشته باشد مقادیری از اشعه مادون قرمز را از خود ساتع می کند که بوسیله چشم انسان قابل دیدن نیست و فقط  به صورت انرژی گرمایی حس می گردد. اما دوربین های مجهز به سنسور پیر می توانند این اشعه را اندازه گیری نمایند. هنگامی که فردی وارد منطقه مورد نظر می گردد، سنسور PIR متوجه تغییرات تابشی ایجاد شده در میدان دید خود می گردد. و سپس تغییرات انرژی مادون قرمز را در وضعیت قبلی نسبت به حالت جدید مقایسه کرده، و پس از انجام محاسبات لازم منجر به شروع عملیات ضبط و یا فعال نمودن آلارم ها می کند. این تغییر وضعیت در واقع بر اثر دو عامل است:

1. بدن فرد انرژي مادون قرمز از خود منتشر می کند كه منجر به افزايش ميزان اين اشعه در اتاق می شود.

2. صرف نظر از تغییر ایجاد شده بر اثر اشعه مادون قرمز، الگوی تغییرات مادون قرمز موجود در محیط در وضعیت قبلی نیز بر اثر ورود فرد تغییر می کند.

اجزای تشکیل دهنده سنسور PIR

1. يك سنسور كه نور مادون قرمز را دریافت نموده و آن را به ميكرو ولت تبديل مي‌كند.

2. يك لنز كه این وظیفه را دارد که تشخیص دهد نور مادون قرمز از مناطق مجزايي كه فواصل معینی از هم دارند و از میان آن‌ها نوري دريافت نمي‌شود گرفته می شود.

3. يك مدار الكترونيكي كه تغييرات ولتاژ ناشي از انرژي مادون قرمز كه به دليل حركت جسم اتفاق می افتد را در يك بازه زمانی معين اندازه گیری می کند و نسبت به آن عكس‌العمل نشان مي‌دهد.

توصیه می شود که دوربین مجهز به سنسور PIR را در موقعیتی بدون مانع و با دید باز قرار دهید. برای مثال سقف و یا دیوار های بزرگ موارد مناسبی می توانند باشند. این نوع از دوربین ها را نباید در نزدیکی سیستم های تهویه هوا که هوای داغ یا سرد تولید می کنند قرار داد. زیرا دمای محیط را تغییر داده و منجر به اختلال در عملکرد سنسور می گردد که دائما باعث ایجاد هشدارهای کاذب می گردد. لازم به ذکر است که سنسورهای مادون قرمز در دوربین های مدار بسته تنها نسبت به دمای بدن انسان و یا حیوان ها حساس هستند.