روش های جلوگیری از ایجاد نویز در دوربین مداربسته

ایجاد نویز در دوربین مداربسته

ایجاد نویز در وهله ی اول حاصل از اجزای الکتروتیکی تجهیزات دیجیتال است و سازندگان همواره با روشهای مختلف سعی داشته اند که اثرات مخرب و ناخوشایند. این پدیده را بی اثر و یا کاهش دهند و یکی از تفاوتهایی که در تجهیزات حرفه ای گران قیمت نسبت به تجهیزات معمولی مشاهده می شود. کاهش محسوس این مشکلات است. علی رغم تلاش های به عمل آمده، هنوز این اثرات در بسیاری از تصاویر، به خصوص در شرایط تصویربرداری خاصی قابل رویت هستند. به طور مثال در نوردهی های طولانی حساسیت های بالا و عکاسی در تور کم این اثرات بیشتر دیده می شوند.

 بهترین روش، خرید دوربینی است که نویز کمتری داشته باشد اما به طور معمول، دوربین مداربسته بانویز کمتر، قیمت بیشتری نیز دارد. البته عدم تحقیق قبل از خرید دوربین مداربسته و یا رفتن به سراغ دوربین های مداربسته خیلی کوچک و امکانات پردازشی زیاد میتواند علاوه بر قیمت بالا نویز زیادی را هم تحمیل کند. قبل از خرید دوربین مداربسته باید به اندازه حسگر بزرگتر باشد) و نسبت اندازه حسگر به تعداد نقاط آن (بیشتر باشد) و سرعت پردازشی ان (بالاتر باشد) توجه داشت.

می توان با روش هایی نویز دوربین مداربسته خریده شده را نیز کاهش داد. برای مثال، به کارگیری نور مناسب و کافی باعث میشود دوربین مداربسته زمان و حساسیت کمتری برای ثبت تصویر لازم داشته باشد و تویز کمتری ثبت کند. باز بودن شاتر و افزایش حساسیت هر دو باعث ایجاد نویز می شوند و باید بررسی کرد که کدامیک در دوربین مداربسته موجود نویز کمتری ایجاد می کند تا در نور کمتر آن پارامتر را افزایش داد تا نیازی به نور اضافی نباشد. به طور معمول حساسیت های خیلی بالا بیشتر از شاترهای طولانی نویز ایجاد می کنند. بهتر است حد بالایی برای حساسیت دوربین مداربسته به دست آورد و با حساسیت های کمتر از آن اقدام به تصویربرداری نمود.

روش های جلوگیری از ایجاد نویز

برای کاهش نویز باید دیافراگم را در بازترین مقدار ممکن قرار داد و از لنزهای درخشانتر استفاده کرد و اگر نتوان این کار را انجام داد و یا لنز بزرگنمایی اجازه باز شدن بیشتر آن را نداد، باید از فاصله ی کانونی کمتری استفاده نمود و به جای بزرگنمایی، به سوژه نزدیک تر شد زیرا بزرگنمایی بیشتر نور کمتری را به حسگر میرساند و حساسیت بالاتر و شاتر طولانی تری لازم دارد. برای بازدید از نمونه تصاویر دوربین مدار بسته در رشت به نمایشگاه امن الکترونیک نمایندگی رسمی هایک ویژن در رشت مراجعه فرمایید یا با کارشناسان هایلوک در رشت تماس بگیرید.

باید از قراردادن دوربین مداربسته در نور مستقیم آفتاب بدون روپوش خودداری نمود، زیرا گرم شدن دوربین مداربسته علاوه بر افزایش نویز حسگر تغییر در مقاومت و کاهش سرعت پردازشی، باعث نوسان ولتاژ نیز میشود. تغییر در اندازه ی عکس هم در بعضی دوربینها و با توجه به شیوه ی پردازش اطلاعات آنها می تواند مفید باشد. همواره در دوربینها باید از بزرگترین اندازه عکسی که از نظر نویز تفاوتی با عکس کوچکتر خود ندارد استفاده نمود تا با تعداد نقاط بیشتر در مرحله ی پردازش نویز بیشتری را بتوان حذف کرد. آخرین راه، استفاده از عکسهای تاریک تر است که نویز کمتری دارند.