اساساً  برای فروشگاه ها و مغازه ها، دوربین های خاصی پیشنهاد نمی شود ولی با این حال نکات زیادی وجود دارد که اگر مغازه داران و نصابان محترم دوربین، به آن توجه داشته باشند، نتیجه کار برای هر دو طرف مطلوب تر خواهد بود.
1- با توجه به صنف فروشگاه، درجه اهمیت کیفیت تصاویر را مد نظر داشته باشید. به طور مثال در فروشگاه هایی همانند بنگاه املاک، اتوگالری، طلافروشی ها و … اسناد رد و بدل شده، اهمیت زیادی دارند و در چنین اماکنی لازم هست که دوربین های خاصی نصب شود که برخی نقاط خاص همانند دخل، میز فروش و .. را در میدان  دید آن بوده و تصویرش کیفیت لازم را  داشته باشد. این موضوع شاید در فروشگاه لباس اهمیت کمتری داشته باشد.
2- توجه داشته باشید که در بسیاری از موارد، بیرون فروشگاه نیز اهمیت زیادی دارد و ممکن است اتفاقاتی برای فروشگاه بیفتد که برای بررسی آنها، به تصاویر جلوی مغازه نیاز داشته باشیم. در صورت نصب دوربین در خارج از مغازه، توجه داشته باشید که امکان قطع دوربین برای معارض وجود نداشته باشد، همچنین بهتر است، در صورت تاریکی پیاده رو در طول شب، فکری برای روشنایی بشود.
3- در بسیاری از فروشگاه ها، کارکرد دوربین صرفاً امنیتی نیست و ممکن است مدیریت فروشگاه برای بررسی موارد دیگری همچون، بررسی ساعات شلوغی مغازه، قفسه هایی شلوغ تر، رفتار مشتریان و … نیز از تصاویر ضبط شده استفاده کند. فروشگاه های زنجیره ای بهره بیشتری از این موضوع می توانند ببرند.
4-  دستگاه ضبط تصاویر در فروشگاه ها، نباید در دسترس عموم باشد، با توجه به تردد افراد متفرقه در فروشگاه ها، این امر باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
5- در برخی فروشگاه ها، نقاطی همانند اتاق پرو در فروشگاه های لباس وجود دارد که نباید در میدان دید دوربین های مداربسته قرار  داشته باشد.
6- در بسیاری از فروشگاه ها، با جابجایی قفسه ها و کالاها ممکن است، برخی نقاط از پوشش دوربین ها خارج شود، با نصب تعداد کافی دوربین در مکان های مناسب، این نقص را به حداقل می توان رساند.

باید این نکته را در نظر بگیریم که فروشگاه یا مغازه شما محلی است که در آن از سرمایه خود بهره گرفته‌اید تا به اهداف و آرزوهای خود برسید. حال وقت آن رسیده که از سرمایه خود، یعنی ساختمان، انبار، کالاها، کارمندان و از همه مهم‌تر مشتریان خود محافظت کنید.

ممکن است در حال حاضر مغازه یا فروشگاه شما مجهز به دزدگیر باشد، ولی باید به این موضوع توجه کنید که با مجهز کردن فضای کاری خود به دوربین مداربسته، تا چه اندازه سطح امنیت افزایش یافته و در مقابل دزدی و خرابکاری مصون می‌شوید.

مزایای نصب دوربین مدار بسته در فروشگاه ها بزرگ، زنجیره ای ،هایپرمارکت ها و مغازه های خرده فروشی:

دوربین های مدار بسته جدای از دستگیری مجرمین، از چند جهت می‌توانند از کسب و کار شما کمک کنند که در ادامه برخی از این موارد را ارائه می‌دهیم.

با افزایش امنیت محیط کاری، بطور مثال با نصب دوربین های مدار بسته، می‌توانید به جای اینکه درگیر خطرات احتمالی باشید، با آرامش خاطر و تمرکز بیشتر کسب و کار خود را مدیریت کنید.

در محیط کاری امن‌تر، کمیت و کیفیت عملکرد کارکنان نیز افزایش می‌یابد. مهم‌تر از همه وجود سیستم امنیتی نظارت تصویری باعث افزایش آرامش خاطر کارکنان بخش صندوق (که به تبادل پول نقد با مشتریان مشغولند) می‌شود. هنگام بروز مشکل به راحتی می‌توان با چک تصاویر ضبط شده، موضوع را بررسی کرد.

افزایش امنیت محیط کار با نصب سیستم های حفاظتی هوشمند

حضور دوربین‌های مداربسته در محیط، اهرم بازدارنده موثری در مقابل خشونت و وقوع جرم می‌باشد. آمارها و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند افراد زیادی هنگام کار قربانی خشونت شده‌اند و مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

سیستم نظارت تصویری مانع وقوع چنین مواردی می‌شود. جدای از این در صورت وقوع نیز می‌توان از تصاویر ضبط شده به عنوان مدرک در دادگاه استفاده کرد.

بهبود روال‌های کاری

نظارت تصویری به وسیله دوربین های مدار بسته می‌توان نقص‌های موجود در روال کاری را نمایان کند.

کنترل و مدیریت بهتر کارکنان

یکی دیگر از مزایای نظارت تصویری، مدیریت بهتر کارکنان می‌باشد. با بازبینی تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مدار بسته می‌توانید روابط کاری را کنترل کرده و در صورت بروز هرگونه نزاع و اختلاف میان کارکنان، بهترین تصمیم‌گیری را داشته باشید.

سیستم نظارتی همچنین می‌تواند موارد زیر را در مورد کارکنان به شما گزارش دهد:

استراحت بیش از حد در ساعت کاری
انجام کارهای شخصی و یا نامربوط در ساعت کاری
عدم انجام درست وظایف و شانه خالی کردن از انجام مسئولیت
ارائه مزایای خاص به آشنایان
و…
این موارد ممکن است ربطی به امنیت نداشته باشند، ولی کمک شایانی به مدیریت بهتر کسب و کار می‌کنند.

کنترل سرقت

اکثر افراد با در نظر داشتن این مورد اقدام به نصب دوربین مداربسته و سیستم امنیتی می‌کنند.

دوربین‌های مداربسته‌ای که در دید مشتریان نصب می‌شوند، عامل بازدارنده مهمی در مقابله با سرقت هستند.

اگر فردی اقدام به سرقت از فروشگاه شما کند، می‌توانید با بازبینی تصاویر ضبط شده، اقدام به شناسایی و دستگیری فرد مضنون کنید. البته تنها فروشگاه‌ها قربانی سرقت نیستند، بلکه شرکت‌ها و هر مرکز دیگری می‌تواند هدف سارقین قرار گیرند.

با ریسک‌های ناشی از عدم نصب دوربین مداربسته آشنا هستید؟

سرقت کالا، ادعای دروغین کارکنان نسبت به مجروح شدن در محل کار، خسارت ناشی از اعمال خرابکاران و عدم امنیت کارکنان در محل کار، تمام این‌ها گرچه کم و کوچک، می‌توانند خسارات جدی به کسب و کار شما وارد کنند.

طبق گزارش‌های اعلام شده، در سال 2016 تعداد 3.2 میلیون سرقت گزارش‌شده در ایالات متحده رخ داده است.

همانطور که مطرح شد، تنها صرف نصب دوربین مداربسته در دید افراد، عامل بازدارنده موثری در مقابل سرقت و خرابکاری می‌باشد. بدون دوربین مداربسته و سیستم امنیتی نظارت تصویری، هنگام بروز مشکل، نه تنها یافتن منشاء و ریشه مشکل سخت و یا غیر ممکن است، بلکه بدلیل عدم حل مشکل، امکان وقوع مجدد نیز وجود خواهد داشت.