در این مقاله قصد داریم تا دوربین های مداربسته ضد انفجار هایک ویژن را از منظر عملکرد ضد انفجاری، راحتی نصب و فرایند تولید آن مورد بررسی قرار دهیم. از آنجایی که طراحی دوربین های مداربسته ضد انفجار مشابه هم است، در این مطلب طراحی دوربین ضد انفجار PTZ هایک ویژن را به عنوان مثال مورد معرفی و بررسی قرار می دهیم. در برخی از مشاغل خاص مانند معادن زغال سنگ، سکوهای استخراج نفت، کارخانه های شیمیایی، کارخانه های نساجی و …، امکان وقوع انفجار وجود دارد. کارخانه های تولیدی صنایع فوق به عنوان مکان هایی خطرناک با ریسک بالای وقوع انفجار محسوب می شوند. انفجار در سایت های فوق به دلیل وجود سه عامل زیر اتفاق می افتد:

  • گرما یا حرارت( بر اثر جرقه های الکتریکی یا آتش)
  • انواع سوخت های فسیلی
  • اکسیژن

هنگامی که سه عامل فوق همسو می شوند و مخلوط اکسیژن و سوخت به سطح بالایی می رسد، وقوع انفجار امری حتمی و اجتناب ناپذیر خواهد بود. بنابراین، برای جلوگیری از وقوع انفجار، باید اقدامات لازم برای جلوگیری از این سه عامل صورت گیرد. برای چنین محیط هایی سیستم نظارت تصویری باید مطابق با قوانین و استانداردهای موجود طراحی گردد تا اطمینان حاصل شود که انفجار در آنها رخ نمی دهد. به عنوان مثال برای دوربین های مداربسته ضد انفجار از یک محفظه ضد انفجار استفاده می گردد.

رایج ترین نوع دوربین ضد انفجار نوع ضد حریق آن است. دستگاه های ضد حریق با یک محفظه ضد انفجار تجهیز شده و با علامت “d” بر روی آنها مشخص می گردند. این محفظه می بایست قادر به مقاومت در برابر فشار انفجار بوده و از گسترش انفجار به محیط اطراف جلوگیری نماید. عوامل ایجاد کننده انفجار(اکسیژن، حرارت و …) همراه با ورود و خروج هوا به محفظه دستگاه وارد می شوند. چنانچه دوربین مداربسته ضد انفجار تولید گرما و جرقه های الکتریکی نماید، با مخلوط شدن و برخورد با این عوامل منجر به ایجاد انفجار می گردد. به همین خاطر از محفظه برای آنها استفاده می گردد. از سوی دیگر، محفظه باید کاملا بدون درز باشد تا از نفوذ شعله های آتش نیز جلوگیری شود. بنابراین، محفظه ها از جنسی محکم (مقاوم در برابر انفجار داخلی) و بدون درز (بدون خطر گسترش شعله) ساخته می شوند.

 

کاربرد های دوربین مداربسته ضد انفجار هایک ویژن

دوربین های ضد انفجار هایک ویژن از جنس فولاد ضد زنگ درجه 304 یا 316L ساخته شده اند و بسیار مستحکم و استاندارد هستند. این دوربین ها دارای چندین گواهینامه ضد انفجار معتبر مانند ATEX و IECEx و گواهینامه ضدزنگ و خوردگی C5-M و NEMA 4X هستند. در طول فرآیند تولید محصول، هر مرحله تحت کنترل دقیق است تا حداکثر کیفیت محصول تضمین شود. دوربین های ضد انفجار هایک ویژن به طور گسترده ای در پالایشگاه های نفت، کارخانه های شیمیایی، پمپ های بنزین، ایستگاه های گاز، کارخانه های تولید فولاد و … مورد استفاده قرار می گیرند.

بهره مندی از تکنولوژی Darkfighter

دوربین ضد انفجار هایک ویژن از تکنولوژی Darkfighter هایک ویژن بهره می برد. این دوربین ها می توانند در حداقل نور موجود (برای مثال برابر با 0.005Lux در حالت تصویربرداری رنگی و 0.0005Lux در حالت B/W) تصاویری با وضوح بالا و رنگ های واقعی به نمایش بگذارند. این سری از دوربین ها همچنین مجهز به لنزهای 2 و 4 مگاپیکسلی (چیپ تصویر CMOS progressive scan)، تکنولوژی Triple Stream، فنااوری کاهش نویز 3D DNR و 120dB WDR هستند.

بهره مندی از تکنولوژی H.265+

با توجه به اینکه این دوربین ها از جدیدترین فناوری فشرده سازی تصاویر یعنی H.265+ هایک ویژن پشتیبانی می کنند شاهد کاهش چشمگیری در نرخ بیت ریت و در نتیجه افزایش صرفه جویی در مصرف پهنای باند و هزینه های مربوط به فضای ذخیره سازی خواهیم بود. الگوریتم هوشمند H.265+ هایک ویژن که توسط هایک ویژن طراحی شده است، یک تکنولوژی رمزگذاری پیشرفته است که بر اساس استاندارد H.265 / HEVC (Video Encoding High Efficiency)برای سیستم های مداربسته ساخته شده است.

استحکام بالا

جنس محفظه از استیل یا فولاد ضد زنگ است و در ابعاد 304/316L بدون وجود هیچ گونه درزی ساخته شده است. ضخامت فولاد دیواره محفظه بیش از 3.5 میلی متر است. مقاومت محفظه در برابر فشار 1.5 برابر حداکثر فشار انفجاری داخلی است به همین سبب در صورت وقوع انفجار شاهد هیچگونه دفرمه شدن و تغییر شکلی نخواهید بود. شکل ظاهری محفظه را می توانید در شکل زیر ببینید.

طراحی بی نظیر

با توجه به محدودیت های موجود در ساخت، نصب، نگهداری و … محفظه ها تنها از فولاد ضد زنگ ساخته نشده اند، بلکه شامل عناصر تشکیل دهنده دیگر نیز می باشند. باید به این نکته توجه داشته باشید که درزهای موجود بین صفحات به طور بالقوه می توانند مسیری برای نفوذ آتش به بیرون از محفظه باشند. به صفحاتی که به وسیله مفصل ها به هم متصل می شوند صفحات مجاور گفته می شود و اتصالات بین این صفحات را  اصطلاحا گپ می نامند. صفحات مجاور متصل شونده در محصولات ضد انفجار کنونی های ویژن از نوع سیلندری است. و جنس مفصل های اتصال دهنده انها نیز از جنس نوعی ماده سیمانی است تا به اندازه کافی مقاوم در برابر شعله باشد.

 

طراحی این محفظه کاملا بنا بر استانداردهای زیر است:

  • استاندارد IEC 60079-0: 2011 Explosive atmospheres –Part 0: حفاظت از تجهیزات-موارد عمومی
  • استاندارد IEC 60079-1: 2014 Explosive+atmospheres- Part 1: حفاظت از تجهیزات توسط محفظه ضد حریق “d”
  • استاندارد IEC 60079-31: 2013 Explosive atmospheres –Part 31: حفاظت از تجهیزات توسط محفظه ضد گرد و غبار “t”
  • استاندارد EN 60079-0: 2012 Explosive atmospheres –Part 0: حفاظت از تجهیزات-موارد عمومی
  • استاندارد EN 60079-1: 2014 Explosive + atmospheres- Part 1: حفاظت از تجهیزات توسط محفظه ضد حریق “d”
  • استاندارد EN 60079-31: 2014 Explosive atmospheres –Part 31: حفاظت از تجهیزات توسط محفظه ضد گرد و غبار “t”

اتصال کابلی مناسب و نصب آسان

سیم کشی یکپارچه مطابق با استاندارد IEC 60079-0: 2011 EN 60079-0: 2012، IEC 60079-1: 2014 EN 60079-1: 2014 و IEC 60079-31: 2013 EN 60079-31: 2014 است. در مقایسه با سایر محصولات مشابه، این نحوه سیم کشی داخلی کار نصب را راحت تر کرده است زیرا کاربران مجبور نیستند داخل لوله را با گچ ضد حریق پر کنند و مستقیما کابل ها را از داخل لوله رد کرده و جعبه برق یا لوله فولادی گالوانیزه متصل می کنند مراحل کار در شکل زیر نشان داده شده است.

 

 

براکت نصب

براکت مخصوص نصب از فولاد ضد زنگ با ابعاد 304 / 316L  ساخته شده است و تا پنج برابر وزن دوربین را تحمل می کند. کاربران می توانند ابتدا بر روی زمین براکت را به دوربین متصل کرده و سپس هر دوی آنها را به پایه که قبلا بر روی دیوار نصب شده است، متصل کنند. این طراحی باعث می شود کار نصب راحت تر باشد و یک نفر نیز به تنهایی قادر به انجام کل کار باشد. تصویر زیر را مراحل نصب را نشان می دهد. نصب را می توان در سه مرحله تکمیل کرد.

 

 

استفاده از طناب برای ایمنی بیشتر

طناب ایمنی از براکت به دوربین وصل می شود و می تواند مانع از افتادن دوربین در شرایط پیش بینی نشده شود.

فرآیند تولید و طراحی

از انتخاب مواد تا مراحل اسمبلینگ و  مونتاژ، 6 روش اصلی در طول فرآیند تولید وجود دارد:

1. انتخاب مواد: فقط از فولاد ضد زنگ یا استیل که در آزمون کیفیت موفق بوده و مطابق با آن است

2. قالب گیری: برش و قالب گیری دقیق

3. جوشکاری: فن آوری جوشکاری مبتنی بر اتوماسیون کیفیت جوشکاری و ثبات بالای محصول را تضمین می کند.

4. پرداخت: با استفاده از گرما و حرارت برآمدگی های حاصل از جوشکاری را از بین می برد.

5. تراشکاری: صیقل دادن قطعات با تراش CNC

6. بازرسی کیفی محصولات: کیفیت محصولات پرداخت شده برای بهبود عملکرد محصول بررسی می شود.

6. بازرسی کیفی محصولات: کیفیت محصولات پرداخت شده برای بهبود عملکرد محصول بررسی می شود.

6. بازرسی کیفی محصولات: کیفیت محصولات پرداخت شده برای بهبود عملکرد محصول بررسی می شود.