زمان زیادی از روزهایی که سیم های بلندی کف زمین پخش بوده یا از دیوار آویزان بودند می گذرد. بسیاری از دوربین های امروز از نوع دوربین مداربسته وایرلس wireless camera یا به عبارتی دوربین مدار بسته بیسیم هستند و جهت برقراری ارتباط با کنترل پنل یا یک دستگاه هوشمند از تکنولوژی پهن باند یا کوتاه برد استفاده می کنند.

نصب دوربین بیسیم (wireless camera) راحت تر از دوربین مداربسته سیمی است و شما برای نصب آن ازادی عمل بیشتری دارید.

دوربین مدار بسته بیسیم در مقابل دوربین مداربسته سیمی

هنگامی که دوربین های مداربسته برای اولین بار وارد بازار شدند، حتما باید به یک منبع برق وصل می شدند. برخی از دوربین ها هنوز با این روش کار می کنند. دوربین های سیمی برای انتقال سیگنال های ویدئویی به مانیتور کامپیوتر یا تلویزیون باید حتما از کابل استفاده می کردند.

با استفاده از دوربین مدار بسته بیسیم، سیگنال ویدئویی و گاهی صوتی از طریق اینترنت یا یک شبکه بیسیم به گیرنده ی صفحه نمایش منتقل می شوند. بسیاری از افراد برای ذخیره فیلم از کامپیوتر یا ذخیره سازی ابری استفاده می کنند.

عکس (نمونه ای از  Wireless camera)

مزایای دوربین مداربسته بیسیم

همانطور که ذکر شد، دوربین مداربسته وایرلس نسبت به مشابه سیمی راحت تر نصب می شود. به علت اینکه دوربین های سیمی باید به سیستم برق منزل متصل شوند، برای نصب به متخصص نیاز دارند. در صورتیکه دوربین بیسیم به WiFi یا شبکه های ارتباطی دیگر متکی است و اگر دستورالعمل را دنبال کنید می توانید در زمان کوتاهی دوربین را نصب کنید.

این دوربین ها اغلب برای مستاجرها یا افرادی که به تازگی وارد خانه شده‌اند و به دنبال یک دوربین مقرون‌به ‌صرفه می‌گردند مناسب است.

دوربین مدار بسته وایرلس نه تنها ارزانتر از انواع سیمی است بلکه جابه‌جایی و انتقال آن نیز آسان‌تر است. فقط کافی است آنها را از برق جدا کنید.

دوربین های مدار بسته بیسیم چه محدودیت‌هایی دارند؟

باید به این نکته توجه کنید که این نوع دوربین ها محدودیت هایی نیز دارد. به عنوان مثال دوربین مدار بسته وایرلس برای ضبط فیلم حتما باید سیگنال را به صفحه نمایش ارسال کند. یعنی اگر به هر دلیلی اتصال با صفحه نمایش قطعش شود، دوربین مداربسته وایرلس نمی تواند فیلم را به صفحه نمایش ارسال کند. علاوه بر این، اگر دوربین مداربسته کاملا بیسیم باشد، نیاز به باتری دارد و باید قبل از تمام شدن عمر باتری آن را تعویض کنید.

دوربین مداربسته وایرلس به طور کلی نمی تواند خیلی از دستگاه اصلی فاصله داشته باشد. دامنه ی یک دوربین بیسیم با خط دید مستقیم ممکن است به ۵۰۰ فوت یا بیشتر برسد. در صورتیکه در فضای درون یک خانه، محدوده پایین تر و حدود ۱۵۰ فوت است.

دامنه ی سیگنال به عوامل مختلفی از جمله مصالح ساختمانی به کار رفته در ساختمان، سایر دستگاههای بیسیم موجود ، دیوار و یا هر سطحی که سیگنال باید از آن عبور کند، بستگی دارد. پنجره های شیشه ای ممکن است بر قدرت سیگنال این نوع دوربین ها بی تاثیر باشند در صورتیکه آجر و کف بتونی معمولا اثر گذارند و چنانچه بین دوربین و گیرنده، دیوارهای آجری، کف بتونی و درختان بزرگی وجود داشته باشد، احتمالا قدرت سیگنال شما تضعیف خواهد شد.

عکس ( امکان دسترسی ۲۴ ساعته به منزل با نصب دوربین مداربسته بیسیم

دوربین مدار بسته وایرلس به نوعی تکمیل کننده ی سیستم امنیتی منزل است. به طوری که حتی وقتی در نقطه ی دیگری از دنیا قرار دارید به شما امکان دسترسی ۲۴ ساعته به منزلتان را می دهد. اکنون بهترین دوربین مداربسته بیسیم خانگی موجود در بازار را کشف کنید و ببینید کدام یک می تواند سیستم امنیتی منزل شما را کامل کند.