دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه

دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه، یا در اصطلاح فنی تر دوربین مداربسته چشم ماهی (Fisheye CCTV camera) نوعی از دوربین مداربسته است که با توجه به مشخصات لنز خود امکان دریافت تصویر از تمام بازه زاویه ای ۳۶۰ را دارد.

دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه چطور کار می کند؟

دوربین چشم ماهی در واقع یک دوربین معمولی است، با این تفاوت که فاصله کانونی لنز آن انقدر پایین انتخاب شده که می تواند یک بازه بسیار بزرگ از تصویر (تقریبا ۳۶۰ درجه) را دریافت کند. (در صورتی که می خواهید در مورد فاصله کانونی و لنز اطلاعات بیشتری داشته باشید مطالب سایت امن الکترونیک نمایندگی هایلوک در گیلان و  دوربین مدار بسته در رشت را را مطالعه کنید.)

 

 

ساختار این مکانیزم های بسیار ساده است. آنها تصویر گرد را تحویل می گیرند و با توجه به تغییرات زاویه ای در هر نقطه، تصویر را می کشند یا فشرده می کنند و در نهایت از یک تصویر ۳۶۰ درجه تصویرهای مورد نیاز ما را تولید می کنند. مثلا:

  • یک تصویر کشیده ۳۶۰ درجه
  • دو تصویر کشیده ۱۸۰ درجه
  • چند تصویر عادی از مکانهای مختلف
  • و …

تفاوت دوربین های ۳۶۰ درجه و دوربین های گردان

  • برخلاف دوربین های گردان، دوربین های چشم ماهی می توانند همزمان تمام تصویر را ببینند. پس این امکان وجود دارد که شما از یک تصویر ۳۶۰ درجه چند تصویر در جهت های کاملا متفاوت استخراج کنید.
  • دوربین های گردان معمولا دارای زوم اپتیکال هستند که امکان بزرگنمایی بدون افت کیفیت را فراهم می کند. پس این دوربین ها میتوانند از فاصله ای بسیار دور (مثلا چند صد متر) یک شی را با جزئیات کامل ببنند.
  • دوربین های چشم ماهی تصویر را به صورت یک تصویر یکپارچه ۳۶۰ درجه ضبط می کنند. پس حتی در زمان بازیابی تصاویر ضبط شده هم شما میتوانید تصویر را در جهت های مختلف بگردانید. در مقابل دوربین های گردان تنها تصویر را در جهتی که در زمان ضبط تنظیم شده بودند ضبط می کنند پس نمی توان فیلم ضبط شده را چرخاند.
  • دوربین های گردان برای چرخش از یک مکانیزم مکانیکی استفاده می کنند که نگهداری از آنها را بسیار پرهزینه تر می کند.

 

۰/۵ (۰ Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

محصولات