دوربین‌ مداربسته دید در شب

دوربین‌‌های مداربسته عموما با قابلیت دید در شب ارائه می‌شوند. که به شما این امکان را می‌دهند تا در تاریکی شب اشیا را ببینید. اما چگونه این اتفاق می‌افتد؟ اگر نمی‌دانید درباره چه چیزی صحبت می‌کنیم، احتمالا برنامه‌های تلویزیونی سرگرم کننده شکار ارواح در تاریکی شب را دیده‌اید. ویدئوهای سیاه و سفید یا سیاه و سبزی که در این برنامه‌ها به نمایش در می‌آیند، احتمالا برای شما بسیار آشنا هستند. دوربین مداربسته دارای تکنولوژی مشابه است. این تکنولوژی امکان تصویر برداری در تاریکی شب را به دوربین مداربسته می‌دهد. چند نوع دید در شب وجود دارد: دید در شبی که در دوربین مداربسته با قابلیت دید در شب به کار می‌رود و دیگری که در عینک‌های آفتابی کاربرد دارد. یکی از رایج‌ترین انواعی که در دوربین‌ مداربسته به کار می‌رود دید در شب مادون قرمز IR هستند که با استفاده از نور مادون قرمز کار می کنند.

تکنولوژی های بکار رفته در دوربین های دید در شب

یکی از مواردی که باعث تفاوت در کارایی دوربین مداربسته می‌شود، قابلیت دید در شب است. دوربین‌های مداربسته این قابلیت را از طریق دو تکنولوژی متفاوت ارائه می‌کنند. یکی تکنولوژی مادون قرمز IR سنتی و دیگری تکنولوژی مادون قرمز EXIR که ابداع شرکت هایک ویژن بوده و در سری محصولات دوربین دید در شب هایک ویژن Hikvision و سری محصولات جدید این شرکت یعنی دوربین هایلوک(های لوک)، برند دوم این شرکت به کار می‌رود.

نحوه کار دوربین دید در شب

اگر از روبه‌رو به یک دوربین مداربسته نگاه کرده باشید. حتما متوجه شده‌اید که با تعدادی حباب‌های لامپ پوشیده شده است. به همین خاطر گاهی افراد به این نوع از دوربین‌ها دوربین مداربسته لامپی میگویند. این همان نور مادون قرمز است. زمانی که هوا تاریک می‌شود این LED ها روشن می شوند و به عنوان یک منبع نوری، میدان دید دوربین را روشن می‌کنند.

نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که نور مادون قرمز برای چشم انسان قابل مشاهده نیست. بنابراین شبیه منبع نوری که فضایی را روشن می‌کند نیست. چشمان شما نمی‌توانند نور مادون قرمز را ببینند. برای بازدید از دوربینهای مدار بسته دید در شب به امن الکترونیک  نمایندگی انحصاری هایک ویژن در گیلان مراجعه کنید تا از مشاوره کارشناسان این مجموعه بهره‌مند شوید.

تصاویر و ویدئوهای دریافتی از دوربین‌های امنیتی همیشه سیاه و سفید هستند( البته تکنولوژی Darkfighter و Color Vu در دوربین دید در شب هایک ویژن امکان ارائه تصاویر رنگی در شب را امکان پذیر نموده است). به این دلیل که چشمان انسان طیف بین سیاه و سفید را نسبت به طیف بین قرمز و آبی را بهتر می‌تواند تشخیص دهد. به همین علت، اکثر دوربین‌های دید در شب به یک فیلتر تک رنگ تبدیل می‌شوند تا تصاویر را برای ما قابل مشاهده‌تر نمایند.

بیشتر دوربین‌های مداربسته مادون قرمز، دارای یک فیلترIR Cut هستند. این فیلتر به صورت اتوماتیک نور روز را تشخیص می‌دهد. و یک فیلتر برای جلوگیری از ورود نور مادون قرمز موجود در نور آفتاب به منظورهرچه دقیقتر به نظر رسیدن رنگ‌ها اعمال می‌کند. زمانی که تاریک می‌شود فیلتر به صورت اتوماتیک کنار می‌رود و اجازه می‌دهد نور بیشتری به دوربین مداربسته با قابلیت دید در شب وارد شود که شامل نور مادون قرمزی که توسط دوربین می‌شود، نیز هست.

دوربین‌های مداربسته مادون قرمز این قابلیت را دارند که در نور بسیار کم یا بدون نور (۰ لوکس) تصویر برداری نمایند. دوربین‌های مادون قرمز IR . دوربین‌های مادون قرمز همانطور که گفتیم دارای LED هایی هستند که در لبه بیرونی دروبین و در اطراف لنز قرار گرفته‌اند که باعث ایجاد توانایی دید در شب دوربین می‌شوند. در بعضی از مدل ها خاموش یا روشن شدن نور مادون قرمز در طول روز و شب توسط سنسور کوچکی که در زیر لنز قرار دارد کنترل می‌شود. دوربین‌های مادون قرمز می‌توانند در تاریکی مطلق تصاویری ثبت نمایند و در نور بسیار کم تصاویری با کیفیت بالا ایجاد نمایند. این قابلیت در دوربین‌هایی با اشکال مختلف مانند دام و بالت وجود دارد. مخصوصا در دوربین دید در شب پلاک خوان بسیار کاربردی است.

اما ممکن است با دوربین‌های تحت شبکه و HD-TVI هایی برخورد کرده باشید که در مشخصات خود دارای نور مادون قرمزEXIR هستند. دوربین‌های مادون قرمز سنتی IR که در بالا توضیح دادیم، از ردیفی از LED های تکی استفاده می‌کنند که متناسب با الگوی لنز طراحی نشده است. این باعث می‌شود تصویر ثبت شده دارای یک الگوی نوردهی دایره‌ای شکل باشد به این صورت که در مرکز تصویر روشن‌تر و هرچه به سمت حاشیه تصویر پیش می‌روید.

 

در نتیجه شرکت هایک ویژن سیستم‌های EXIR را توسعه داد که از یک پیکره‌بندی متفاوت لنز استفاده می‌کند تا یک الگوی روشنایی مربع شکل ایجاد کند و نور به صورت یکنواخت در تمامی سطوح تصویر پراکنده شود. سیستم‌های دید در شب EXIR در رنجی از محصولات دوربین‌های تحت شبکه و دوربین‌های TVI هایک ویژن مورد استفاده قرار می‌گیرد.این مسئله می‌تواند روی قیمت دوربین دید در شب تاثیر گذار باشد. هایک ویژن این تکنولوژی را در سری جدید دوربین‌های خود یعنی دوربین های لوک (هایلوک) نیز به کار برده است. انواع دوربینهای هایلوک و هایک ویژن در امن الکترونیک نمایندگی انحصاری و رسمی هایک ویژن و هایلوک در رشت موجود میباشند.

سه دلیل برای اینکه چرا باید تکنولوژی EXIR را انتخاب کنیم:

۱- تکنولوژی EXIR منبع نوری قویتری نسبت به دوربین مادون قرمز سنتی ارائه می‌نماید. این تکنولوژی ابداعی شرکت هایک ویژن تا ۳۰درصد کارایی نوردهی را افزایش می‌دهد. در مقایسه با سیستم‌های سنتی با ۷۵۰ mV شدت انتشار نور، سیستم های EXIR می‌توانند ۱۰۵۰mV نوردهی داشته باشند. این قدرت بالای نوردهی برای استفاده در فواصل طولانی مناسب است.

۲- لنزهای مستطیل شکل با هدف استفاده بهینه از نورپردازی . چراغ LED در محصولات EXIR هایک ویژن به شکل مستطیل هستند تا با سایز نرمال صفحه که معمولا ۴:۳ یا ۱۶:۹ هستند، هماهنگ باشند. این ویژگی باعث می شود که از نوردهی LED ها بهتر و کارآمدتر استفاده نماییم و همچنین باعث کاهش آلودگی نوری در تصویر می شود.

۳- اشیا به صورت یکنواخت نور را دریافت می کنند بنابراین می‌تواند از نقص سیستم‌های سنتی نورپردازی که باعث می‌شود میزان تابش نور شدید در مرکز، جزئیات تصویر را از بین ببرد و تابش کمتر در حاشیه‌های تصویر، تاریک شدن این نواحی را به دنبال داشته باشد، جلوگیری کرد.