حقایقی درباره دوربین‌ چشم ماهی

دوربین چشم ماهی یا دوربین مداربسته فیش آی fisheye که گاهی به آن دوربین ۳۶۰ درجه نیز گفته می‌شود، دوربینی است که توانایی ثبت تصاویر با زاویه ۳۶۰ درجه دارد. علت این امر نیز فاصله کانونی بسیار کوتاه در این دوربین‌ است. این فاصله کانونی کم باعث ایجاد زاویه بسیار گسترده حدودا ۳۶۰ درجه در دوربین چشم ماهی می‌شود. دوربین فیش آی fisheye  را می‌توان با زاویه ۳۶۰ درجه روی سقف نصب کرد. و یا با زاویه ۱۸۰ درجه روی دیوار. اکثر برندها از جمله برند هایک ویژن دارای Hikvisikn مدل‌های مختلف دوربین چشم ماهی یا دوربین ۳۶۰ درجه هستند. در زیر نمونه‌ای از تصاویر ۳۶۰ درجه و ۱۸۰ درجه ثبت شده توسط دوربین‌های چشم ماهی را می‌توانید ببینید.

تصویر شماره ۱: دوربین فیش آی fisheye  هایک ویژن با زاویه ۳۶۰ درجه

تصویر شماره ۲: دوربین فیش آی fisheye هایک ویژن با زاویه ۱۸۰ درجه

محتوا:

  • قابلیت های دوربین مداربسته فیش آی یا دوربین ۳۶۰ درجه
  • شیوه‌های نصب دوربین مداربسته فیش آی
  •  موقعیت‌های نصب دوربین مداربسته فیش آی
  • کاربردهای دوربین مداربسته فیش آی

بیایید به قابلیت‌های دوربین چشم ماهی یا دوربین ۳۶۰ درجه نگاهی بیندازیم:

بیشتر کسانیکه در صنعت دوربین‌های نظارت تصویری کار می‌کنند می‌دانند که دوربین‌های نظارت تصویری سنتی یک نقص ذاتی دارند: وجود نقاط کور. برای مثال، اگر یک دوربین با زاویه دید ثابت در سمت چپ نصب شود و یک حادثه در سمت راست رخ دهد، در این صورت دوربین کاملا بی‌استفاده خواهد بود. بنابراین آیا نمی‌توانیم تعداد دوربین‌های مورد استفاده در گوشه گوشه کافه تریا یا پارکینگ به منظور دریافت تمامی زوایا، تا دو یا سه برابر افزایش دهیم؟ مطمئنا می‌توانیم. اما پس از آن کاربران مجبورند هزینه‌های سخت‌افزاری اضافی، هزینه‌های نصب، مجوز نرم‌افزار و هزینه‌های تعمیر و نگهداری اضافی را متحمل شوند.

این راه‌حل با افزایش تقاضا برای امنیت جامع و کامل در حالیکه بودجه‌های مربوطه کاهش می‌یابند و یا نهایتا یکسان باقی می‌مانند، عملی نیست. نگاه کردن به پرسپکتیو تصویر حاصله از دوربین‌ چشم ماهی یا دوربین فیش آی fisheye ممکن است برای شما تازگی داشته باشد، اما زمانیکه بحث تحقیقات حرفه‌ای امنیتی در میان باشد، این تصویر تبدیل به چیزی برای رمزگشایی می‌شود. یک دوربین چشم ماهی امکان اصلاح تصویر همانند یک دوربین نرمال را از طریق فرایندی که به آن دی‌وارپینگ Dewarping یا تخت کردن تصاویر منحنی گفته می‌شود‌ می‌دهد را دارد.

بیایید این موضوع را در بطن بازار مورد بررسی قرار دهیم

در سال‌های گذشته شاهد انفجار تولید لنزهای دوربین چشم ماهی توسط تولیدکنندگان دوربین‌های مداربسته بوده‌ایم. واقعیت این است که بسیاری از این محصولات طبق گفته تولیدکنندگان، برای پر‌کردن شکاف( تکمیل سبد محصولات) در خطوط تولید وارد بازار شدند که اغلب اوقات یک تقلید است تا نوآوری.

بسیاری از افراد حاضر در واحدهای تولید دوربین ۳۶۰ درجه عقیده دارند که تمام کاری که باید انجام دهند این است که لنز ۳۶۰ درجه دوربین چشم ماهی را روی دوربین‌های IP نصب نمایند و در این حالت یک پوشش کامل خواهند داشت. این اتفاق نخواهد افتاد اگر که شما در مرحله اول توانایی دی‌وارپینگ کردن و سپس گردش افقی و عمودی و زوم کردن در حالت زنده و ضبط شده تصاویر ۳۶۰ درجه چشم ماهی را نداشته باشید. بدون قابلیت دی‌وارپینگ تصویر حاصله محصولی است که ممکن است موجب گمراهی کاربر نهایی شود.

اکثر تازه واردان به بازار دوربین چشم ماهی امکان دی‌وارپینگ را از طریق چیپ‌های DSP شرکت آمبرلا ایجاد می‌کنند. اما یک نکته وجود دارد، کاربر باید جریان داخل دوربین fisheye  fisheye که به VMS وارد می شود را دی‌وارپ نماید که معمولا بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از کل فیش‌آی است و ۷۰-۸۰ درصد به صورت ضبط نشده رها می‌شود. برای کاهش نقاط کور کاربر می‌تواند این فرآیند را تکرار نماید که با اضافه کردن چندین جریان دی‌وارپ شده از دوربین در زوایای مختلف همراه خواهد بود. اما این کار در بعضی از موارد پهنای‌باند و فضای‌ذخیره سازی مورد نیاز را افزایش می‌دهد و یا مجوزهای نرم‌افزاری را اضافه می‌نماید و همینطور میزان برق مصرفی دوربین را بالا ببرد.

در طول فرایند، توانایی PTZ (گردش افقی، عمودی و زوم)  در تک جریان‌های دی‌وارپ شده در ویدئوهای ضبط شده حذف می‌شود، چیزی که در واقع هدف اصلی از انتخاب این تکنولوژی بوده است.

مطالب زیر به کاربران کمک خواهد کرد تا با بهترین شیوه‌ها، موقعیت‌ها و برنامه‌های کاربردی این تکنولوژی آشنا شوند : برای گرفتن حداکثر اطلاعات با کمترین دوربین‌ها (سنسورها) از یک نقطه منحصر به فرد

 شیوه‌ها: نصب بر روی سقف با تکنولوژی دوربین ۳۶۰ درجه یا دوربین چشم ماهی

دوربین چشم ماهی قابلیت تصویربرداری در تمام جهات شرق، غرب، شمال و جنوب و هرآنچه بین این چهار جهت قرار می‌گیرد را دارد. دوربین‌ ۳۶۰ درجه چشم ماهی طوری طراحی شده‌ تا یک دایره کامل راضبط کند و روی سقف نصب شود و به طور مستقیم پایین را ببیند. بنابراین می‌تواند تصاویری زنده یا ضبط شده در یک فرمت با قابلیت چرخش افقی، عمودی و زوم اصلاح شده به لحاظ پرسپکتیو، دریافت، ضبط یا باز تولید کند.

تکنولوژی بهینه سازی دی‌وارپینگ ( یا همان مسطح کردن تصاویر منحنی دوربین فیش‌آی fisheye یا دوربین چشم ماهی) تعداد دوربین‌های مداربسته دارای زاویه دید ثابتی که برای پوشش مناطق پرترافیک یا فضاهای دارای محوطه‌های گسترده مانند مدارس، بانک‌ها، خرده‌فروشی‌ها، خطوط مونتاژ در واحدهای تولید، اتوبوس‌ها، قطارها، فرودگاهها و … مورد نیاز هستند را کاهش می‌دهد.

کارهایی که باید در نصب دوربین چشم ماهی انجام دهیم:

۱- دوربین چشم ماهی را روی سقف کاذب با استفاده از یک پایه کوچک گنبدی شکل نصب کنید.

۲- درباره کیفیت تصویر مورد نیاز خود تصمیم واضحی بگیرید. به تفاوت بین تشخیص و شناسایی توجه کنید. نتایج بسته به ارتفاعی که دوربین را نصب می‌کنید و اینکه سوژه مورد نظر چقدر از دوربین فاصله دارد متفاوت خواهند بود.

۳- برای تمامی منابع نوری موجود برنامه داشته باشید. اگر بخشی از محیط به اندازه کافی روشن نباشد روی تصویر اثر خواهد گذاشت.

کارهایی که نباید در نصب دوربین چشم ماهی انجام دهیم:

۱- دوربین ۳۶۰ درجه چشم ماهی را در گوشه‌ها نصب نکنید. این کار روی پوشش موثر آن تاثیر می‌گذارد. مطمئن شوید که دوربین در تقاطع‌ها یا جاهای پرترافیک در فضاهای گسترده نصب شده است.

۲- انتظار نداشته باشید که تصاویر دی‌وارپ شده دارای رزولوشن یکسان با خود دوربین باشند. یک چشم‌انداز دیوارپ شده می‌تواند بسته به رزولوشن اصلی دوربین، VGA یا کمتر، بر اساس میزان زوم دیجیتالی که کاربر به کار می‌گیرد، باشد.

موقعیت‌ها: نصب روی دیوار با تکنولوژی۱۸۰ درجه چشم ماهی

نصب دوربین فیش آی fisheye  بر روی دیوار برای زاویه دید ۱۸۰ درجه() شرق به غرب) کاربرد دارد. در مقایسه با سوئیچ کردن بین چندین سنسور، برای این نوع کاربرد، تصاویر فیش‌آی در چشم‌انداز پانورامیک کامل بر روی VMS شما به نمایش در می‌آید. سپس کاربران می‌توانند برای جزئیات پرسپکتیو بیشتر روی مناطق مختلف پانورامیک به صورت دیجیتالی زوم کنند.

بخاطر استفاده از دوربین‌ فیش‌آی و حداقل کردن میزان انحراف، بهترین بخش‌های تصویر به صورت بخش‌های مجزا شده برای نمایش مشخص شده‌اند و بخش‌های غیر مهم را حذف می‌کند مانند آسمان. چشم‌انداز پانورامیک شبیه به یک تصویر کلی دیده می‌شود و با نصب تنها در یک نقطه به کاربران در کاهش تعداد دوربین‌های نصب شده کمک می‌کند. کاربردهای این نوع نصب شامل دیواره‌های ساختمان‌ها و پارکینگ‌ها، کانترهای خروجی در خرده‌فروشی‌ها، راپله‌ها، راهروهای T شکل و سکوهای ایستگاه قطار برای کار مناسب هستند.

کارهایی که باید در نصب دوربین چشم ماهی انجام دهیم:

۱- مطمئن شوید که دوربین با زاویه ۱۸۰ درجه در وسط دیواری که می‌خواهید نصب کنید قرار گیرد( در جهت شرقی – غربی). مرکزیت دادن به چشم‌انداز دوربین باعث می‌شود که کیفیت تصویر به طور مساوی در کل تصویر پانورامیک توزیع شود.

۲- در مورد ارتفاعی که می‌خواهید دوربین چشم ماهی را نصب نمایید تصمیم جدی بگیرید چرا که این مسئله روی تراکم کلی تصویر تاثیر می‌گذارد.

۳برای نصب در ارتفاع بالاتر مطمئن شوید که دوربین با زاویه ۱۸۰ درجه توانایی تصویر برداری متمایل به پایین را – داشته باشد. تا ازضبط کردن اطلاعات غیرضروری مانند ابرها یا سقف جلوگیری کنید.

کارهایی که نباید در نصب دوربین چشم ماهی انجام دهیم:

۱- دوربین را در جایی نصب نکنید که موانعی باعث ایجاد نقاط کور شوند

۲- از این دوربین‌ها به عنوان جایگزینی برای دوربین‌های گردان دارای زوم اپتیکال برای گرفتن تصاویر پلاک خودروها استفاده نکنید. دوربین‌های دارای زاویه ۱۸۰ درجه با دید پانورامیک برای دریافت یک صحنه کلی طراحی شده‌اند.

کاربردها: میز، کانتر، سقف و وسائل حمل‌و‌نقل با تکنولوژی دوربین ۳۶۰ درجه

زمانی که دوربین چشم ماهی را روی یک سطح، میز، کانتر یا کف نصب می‌کنید که نگاه به سمت بالاست، پرسپکتیو تغییر می‌کند. برای، مثال، در یک اتاق کنفرانس می‌توانید به هنگام صحبت کردن با اتصال از راه‌دور به اسپیکر یا ارائه دهنده و ارتباط با دیگران در اتاق جلسه حرکت کنید. در یک خرده فروش یا استفاده در صندوق پرداخت یا نصب و جاسازی دوربین در شمارنده، کاربران می توانند یک پرسپکتیو ارتباطی بیشتر و نزدیکتر داشته باشند. این دوربین حتی در میزهای بازی برای Blackjack یا پوکر جهت داشتن یک پرسپکتیو همسطح با میز و ثبت تمامی ارتباطات بین بازیکنان و دلالان به کار می‌رود.