حقایقی درباره دوربین‌ چشم ماهی یا دوربین مداربسته fisheye

دوربین مداربسته چشم ماهی یا دوربین فیش ای fisheye که گاهی به اون دوربین ۳۶۰ درجه هم گفته میشه، یکی از انواع دوربین های مداربسته است که توانایی ثبت تصاویر با زاویه ۳۶۰ درجه رو داره. علت این امر هم فاصله کانونی بسیار کوتاه بین لنز دوربین مداربسته و سنسور تصویر تو این دوربینه. این فاصله کانونی کم باعث ایجاد زاویه بسیار گسترده حدودا ۳۶۰ درجه در دوربین چشم ماهی میشه. دوربین مداربسته فیش ای fisheye  رو میشه با زاویه ۳۶۰ درجه روی سقف نصب کرد. و یا با زاویه ۱۸۰ درجه روی دیوار. اکثر برندها از جمله برند هایک ویژن دارای مدل‌های مختلف دوربین چشم ماهی یا دوربین ۳۶۰ درجه هستن. نمونه تصاویر دوربین فیش ای به صورت ۱۸۰ درجه و ۳۶۰ درجه رو میتونین تو این قسمت با هم مقایسه کنین. بهترین نوع این دوربین در کارایی و کیفیت را میتوانید در نمایندگی انحصاری هایک ویژن در رشت مشاهده کنید و برای بازدید از نمایشگاه دائمی دوربین مدار بسته در رشت با ما تماس بگیرید.

اونچه تو این مقاله میخونیم:

  • قابلیت های دوربین ۳۶۰ درجه یا دوربین مداربسته fisheye
  • شیوه‌های نصب دوربین مداربسته فیش ای
  •  موقعیت‌های نصب دوربین مداربسته چشم ماهی
  • کاربردهای دوربین مداربسته فیش ای

بیایید به قابلیت‌های دوربین چشم ماهی یا دوربین ۳۶۰ درجه نگاهی بیندازیم:

بیشتر کسانیکه در صنعت دوربین‌های نظارت تصویری کار میکنن میدونن که دوربین‌های نظارت تصویری سنتی یه نقص ذاتی دارن: وجود نقاط کور.

مثلا، اگه یه دوربین با زاویه دید ثابت در سمت چپ نصب بشه و یه اتفاق در سمت راست رخ بده، در این صورت دوربین کاملا بی‌استفاده میشه. خوب برای رفع این مشکل باید چیکار کنیم؟  یه راهش اینه که تعداد دوربین‌های مورد استفاده در گوشه گوشه کافه تریا یا پارکینگ به منظور دریافت تمامی زوایا، تا دو یا سه برابر افزایش بدیم. اما عواقبشو هم باید بپذریم. هزینه‌های سخت‌افزاری اضافی، هزینه‌های نصب، مجوز نرم‌افزار و هزینه‌های تعمیر و نگهداری اضافی دیگه. بنابراین این راه‌حل با افزایش تقاضا برای امنیت جامع و کامل در حالیکه بودجه‌ها محدود هستن، عملی نیست. اینجاست که راه حلی مثل استفاده از دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه که بتونه مناطق زیادی رو تحت پوشش قرار بده، منطقی به نظر میرسه.

البته نگاه کردن به پرسپکتیو تصویر حاصله از دوربین‌ چشم ماهی یا دوربین فیش ای fisheye ممکنه برای شما تازگی داشته باشه، اما زمانیکه بحث تحقیقات حرفه‌ای امنیتی در میون باشه، این تصویر تبدیل به چیزی برای رمزگشایی میشه. یه دوربین چشم ماهی امکان اصلاح تصویر همانند یک دوربین نرمال رو از طریق فرایندی که به اون دی‌وارپینگ Dewarping یا تخت کردن تصاویر منحنی گفته میشه، رو داره.

دوربین مداربسته چشم ماهی

بیایید این موضوع را در بطن بازار مورد بررسی قرار بدیم

در سال‌های گذشته شاهد انفجار تولید لنزهای دوربین چشم ماهی توسط تولیدکنندگان دوربین‌های مداربسته بودیم. واقعیت اینه که بسیاری از این محصولات طبق گفته تولیدکنندگان، برای پر‌کردن شکاف (تکمیل سبد محصولات) در خطوط تولید وارد بازار شدن که اغلب اوقات یه تقلیده تا نوآوری.

بسیاری از افراد حاضر در واحدهای تولید دوربین ۳۶۰ درجه عقیده دارن که تمام کاری که باید انجام بدن اینه که لنز ۳۶۰ درجه دوربین چشم ماهی رو روی دوربین‌های IP نصب کنن و تو این حالت یه پوشش کامل داشته باشن. این اتفاق نمیفته اگه که شما در مرحله اول توانایی دی‌وارپینگ و سپس گردش افقی و عمودی و زوم کردن در حالت زنده و ضبط شده تصاویر ۳۶۰ درجه چشم ماهی رو نداشته باشید. بدون قابلیت دی‌وارپینگ تصویر حاصله تصویریه که ممکنه  موجب گمراهی کاربر نهایی بشه.

اکثر تازه واردان به بازار دوربین چشم ماهی امکان دی‌وارپینگ را از طریق چیپ‌های DSP شرکت آمبرلا ایجاد میکنن. اما یه نکته وجود داره، کاربر باید جریان داخل دوربین fisheye که به VMS وارد میشه رو دی‌وارپ کنه که معمولا بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از کل تصاویر هست و ۷۰-۸۰ درصد به صورت ضبط نشده رها میشه. برای کاهش نقاط کور کاربر میتونه این فرآیند رو تکرار کنه که با اضافه کردن چندین جریان دی‌وارپ شده از دوربین در زوایای مختلف همراه خواهد بود. اما این کار در بعضی از موارد پهنای‌باند و فضای‌ذخیره‌سازی مورد نیاز را افزایش میده و یا مجوزهای نرم‌افزاری رو اضافه میکنه و همینطور میزان برق مصرفی دوربین رو بالا میبره.

در طول فرایند، توانایی PTZ (گردش افقی، عمودی و زوم) در تک جریان‌های دی‌وارپ شده در ویدئوهای ضبط شده حذف میشه، چیزی که در واقع هدف اصلی از انتخاب این تکنولوژی بوده .

مطالب زیر به کاربران کمک میکنه تا با بهترین شیوه‌ها، موقعیت‌ها و برنامه‌های کاربردی این تکنولوژی برای گرفتن حداکثر اطلاعات با کمترین دوربین‌ها (سنسورها) از یک نقطه منحصر به فرد آشنا بشن:

الف) شیوه‌ها: نصب بر روی سقف با تکنولوژی دوربین ۳۶۰ درجه یا دوربین چشم ماهی

دوربین چشم ماهی قابلیت تصویربرداری در تمام جهات شرق، غرب، شمال و جنوب و هرآنچه بین این چهار جهت قرار میگیره رو داره. دوربین‌ ۳۶۰ درجه چشم ماهی طوری طراحی شده‌ تا یک دایره کامل رو ضبط کنه و روی سقف نصب بشه و به طور مستقیم پایین رو ببینه. بنابراین میتونه تصاویری زنده یا ضبط شده تو یه فرمت با قابلیت چرخش افقی، عمودی و زوم اصلاح شده به لحاظ پرسپکتیو، دریافت، ضبط یا باز تولید کنه.

تکنولوژی بهینه‌سازی دی‌وارپینگ (یا همون مسطح کردن تصاویر منحنی دوربین فیش‌ ای  fisheye یا دوربین چشم ماهی ) تعداد دوربین‌های مداربسته دارای زاویه دید ثابتی که برای پوشش مناطق پرترافیک یا فضاهای دارای محوطه‌های گسترده مثل مدارس، بانک‌ها، خرده‌فروشی‌ها، خطوط مونتاژ در واحدهای تولید، اتوبوس‌ها، قطارها، فرودگاهها و … مورد نیاز هستن رو کاهش میده.

کارهایی که باید در نصب دوربین چشم ماهی انجام بدیم:

۱- دوربین چشم ماهی رو روی سقف کاذب با استفاده از یه پایه کوچک گنبدی شکل نصب کنین.

۲- درباره کیفیت تصویر مورد نیاز خودتون تصمیم واضحی بگیرین. به تفاوت بین تشخیص و شناسایی توجه کنین. نتایج، بسته به ارتفاعی که دوربین رو نصب میکنین و اینکه سوژه مورد نظر چقدر از دوربین فاصله داره متفاوت خواهد بود.

۳- برای تمامی منابع نوری موجود برنامه داشته باشین. اگه بخشی از محیط به اندازه کافی روشن نباشه روی تصویر اثر میذاره.

کارهایی که نباید در نصب دوربین چشم ماهی انجام بدیم:

۱- دوربین ۳۶۰ درجه چشم ماهی رو تو گوشه‌ها نصب نکنین. این کار روی پوشش موثر اون تاثیر منفی میذاره. مطمئن بشین که دوربین در تقاطع‌ها یا جاهای پرترافیک در فضاهای گسترده نصب شده باشه.

۲- انتظار نداشته باشین که تصاویر دی‌وارپ شده دارای رزولوشن یکسان با خود دوربین باشن. یه چشم‌انداز دیوارپ شده میتونه بسته به رزولوشن اصلی دوربین، VGA یا کمتر، بر اساس میزان زوم دیجیتالی که کاربر به کار میگیره، باشه.

ب) موقعیت‌ها: نصب روی دیوار با تکنولوژی ۱۸۰ درجه چشم ماهی

نصب دوربین فیش ای fisheye  بر روی دیوار برای زاویه دید ۱۸۰ درجه (شرق به غرب) کاربرد داره. در مقایسه با سوئیچ کردن بین چندین سنسور، برای این نوع کاربرد، تصاویر فیش‌ ای در چشم‌انداز پانورامیک کامل بر روی VMS شما به نمایش در میان. سپس کاربران میتونن برای جزئیات پرسپکتیو بیشتر روی مناطق مختلف پانورامیک به صورت دیجیتالی زوم کنن.

بخاطر استفاده از دوربین‌ فیش‌ ای و حداقل کردن میزان انحراف، بهترین بخش‌های تصویر به صورت بخش‌های مجزا شده برای نمایش مشخص میشن و بخش‌های غیر مهم رو حذف میکنه مثل آسمان. چشم‌انداز پانورامیک شبیه به یک تصویر کلی دیده میشه و با نصب تنها در یه نقطه به کاربران در کاهش تعداد دوربین‌های نصب شده کمک میکنه. کاربردهای این نوع نصب شامل دیواره‌های ساختمان‌ها و پارکینگ‌ها، کانترهای خروجی در خرده‌فروشی‌ها، راپله‌ها، راهروهای T شکل و سکوهای ایستگاه قطار برای کار مناسب هستن.

کارهایی که باید در نصب دوربین چشم ماهی انجام بدیم:

۱- مطمئن بشین که دوربین با زاویه ۱۸۰ درجه در وسط دیواری که میخواین نصب کنین قرار بگیره (در جهت شرقی – غربی). مرکزیت دادن به چشم‌انداز دوربین باعث میشه که کیفیت تصویر به طور مساوی در کل تصویر پانورامیک توزیع بشه.

۲- در مورد ارتفاعی که میخواین دوربین چشم ماهی رو نصب کنین تصمیم جدی بگیرین. چرا که این مسئله روی تراکم کلی تصویر تاثیر میذاره.

۳برای نصب در ارتفاع بالاتر مطمئن بشین که دوربین با زاویه ۱۸۰ درجه توانایی تصویر برداری متمایل به پایین رو داشته باشه. تا از ضبط کردن اطلاعات غیرضروری مثل ابرها یا سقف جلوگیری کنین.

کارهایی که نباید در نصب دوربین چشم ماهی انجام بدیم:

۱- دوربین رو در جایی نصب نکنین که موانعی باعث ایجاد نقاط کور بشن.

۲- از این دوربین‌ها به عنوان جایگزینی برای دوربین‌های گردان دارای زوم اپتیکال برای گرفتن تصاویر پلاک خودروها استفاده نکنین. دوربین‌های دارای زاویه ۱۸۰ درجه با دید پانورامیک برای دریافت یه صحنه کلی طراحی شدن.

ج) کاربردها: میز، کانتر، سقف و وسائل حمل‌و‌نقل با تکنولوژی دوربین ۳۶۰ درجه

زمانی که دوربین چشم ماهی رو روی یک سطح، میز، کانتر یا کف نصب میکنین که نگاه به سمت بالاست، پرسپکتیو تغییر میکنه. برای، مثال، در یک اتاق کنفرانس میتونین به هنگام صحبت کردن با اتصال از راه‌دور به اسپیکر یا ارائه دهنده و ارتباط با دیگران در اتاق جلسه حرکت کنین. تو یه خرده فروشی یا استفاده در صندوق پرداخت یا نصب و جاسازی دوربین در شمارنده، کاربران میتونن یه پرسپکتیو ارتباطی بیشتر و نزدیکتر داشته باشن. این دوربین حتی در میزهای بازی برای Blackjack یا پوکر جهت داشتن یک پرسپکتیو همسطح با میز و ثبت تمامی ارتباطات بین بازیکنان و دلالان به کار میره.

در صورت داشتن هرگونه سوال میتونین با کارشناسان فروش امن الکترونیک نمایندگی انحصاری و رسمی هایک ویژن در رشت تماس بگیرین.

تلفن تماس امن الکترونیک

۰۱۳-۳۳۲۶۳۳۳۰

۰/۵ (۰ Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

محصولات