یکی از جدیدترین تکنولوژی هایی که برخی از کمپانی های تولید کننده دوربین مداربسته برای عملکرد بهتر دوربین در محیط های تاریک بکار بسته اند تکنولوژی استارلایت StarLight)) است.

دوربین های Starlight برای تصویربرداری در محیط های کم نور و تاریک بهینه شده اند. در شرایط محیطی با نور کم ، درحدود ۰٫۰۰۵Lux/F1.65  ، میباشد.

دنیای امروزی با سرعتی فراتر از آن چه هرکسی پیش بینی می کرد در حال پیشرفت است. آن چه که در فیلم های علمی تخیلی 20 سال پیش می دیدیم هم اکنون بخشی از زندگی ما شده اند. نمونه هایی از این تکنولوژی ها را می توان هم چون خودروهای بدون سرنشین و هوش مصنوعی مثال زد. صنعت دوربین مداربسته نیز، از این پیشرفت ها جدا نبوده و تکنولوژی های مورد استفاده در آن همواره با سرعت بالایی در حال پیشرفت است.

گشادگی دیافراگم این دوربین ها F/1.65 می باشد که بیشترین میزان در مقایسه با دوربین های مشابه بوده و باعث می گردد نور بیشتری از طریق لنز به سنسور برسد. این موضوع باعث شده تا دوربین های این سری در نور بسیار ضعیف با حدود لوکس 0.005  قادر به ضبط تصویر باشند.

بعضی از دوربین های Starlight از سنسور ۲ مگاپیکسلی1/1.9  اینچ CMOS استفاده کرده اند که امکان ضبط فیلم های Full HD با نرخ ۵۰ و ۶۰ را فراهم می کند.

بسیاری از دانشمندان معتقدند که بهترین نرخ فریم برای چشم انسان، نرخ ۶۰ فریم در ثانیه است.

بر همین اساس دوربین های نظارتی که با رزولوشن Full HD و نرخ ۶۰ فریم فیلمبرداری می کنند، زنده ترین و واقعی ترین تصاویر را در اختیار کاربران قرار می دهند.در عین حال این میزان رزولوشن، هزینه هایی مورد نیاز برای تامین پهنای باند تصاویر را متعادل نگه می دارند.

برخلاف ادعای برخی فروشندگان که این دوربین ها درتاریکی مطلق تصویر رنگی می دهد، اینطور نیست و باید حداقل نوری در محیط بسته به مقدار لوکس دوربین باشد تا امکان تشکیل تصویر باشد.

این تکنولوژی بیشترین کاربرد خود را در دوربین های IP با تکنولوژی فشرده سازی H.265 نشان می دهد.

یکی از جدیدترین تکنولوژی های معرفی شده در دنیای مداربسته، تکنولوژی Starlight می باشد. این تکنولوژی قابلیتی ارایه می دهد که تا به اکنون هرگز در دوربین های مداربسته مورد استفاده نبوده است.

تکنولوژی استارلایت در دوربین های مداربسته جدید با رزولوشن بالا معرفی شده است. این تکنولوژی قابلیت ارایه تصاویر رنگی و با کیفیت را در نور بسیار کم بدون استفاده از مادون قرمز و دید در شب ارایه می کند. از نقاط ضعف سیستم های قدیمی وضوح نسبتا پایین تصاویر در حالت دید در شب بوده است. اما با ورود دوربین های 5 مگاپیکسل به بالا در بازار و معرفی تکنولوژی Starlight، افق جدیدی در این عرصه به وجود آمده است.

در دوربین‌های استارلایت، سنسور مخصوصی جهت  ارایه تصاویر با کیفیت در شب تعبیه شده است. نکته جالب در خصوص این تکنولوژی، نمایش تصاویری است که با چشم ممکن است قابل دیدن نباشد! چشم انسان در Lux زیر 20 به سختی توانایی تشخیص محیط را دارد در حالی که دوربین های استارلایت بدون نیاز به نور زیاد یا مادون قرمز در Lux خیلی پایین نیز توانایی ارایه تصاویر رنگی و نسبتا شفافی را دارند.