دوربین‌ چشم ماهی

تکنولوژی POC

اگر جزء افرادی هستید که برای اولین بار قصد خرید سیستم امنیتی برای منزل یا محل کار را دارید، به صورت کاملا ساده اگر بخواهیم توضیح دهیم؛ زمانی که یک دوربین مداربسته به سیستم متصل می‌کنید برای کابل کشی از دو کابل استفاده می شود. دوربین از یک کابل (کابل برق)، برق مورد نیاز خود را تامین می‌کند و از طریق کابل دوم ( کابل کواکسیال یا کابل شبکه بسته به تکنولوژی دوربین) تصویر را انتقال می‌دهد. این امر باعث افزایش میزان ‌کابل‌کشی‌ها و در نتیجه افزایش هزینه‌ها و همچنین به‌هم‌ریختگی و شلختگی کابل ها در محل می‌شود. اما با ابداع تکنولوژی‌ POE در دوربین مداربسته دیگر نیازی به کابل مجزا برای تامین برق دوربین مداربسته وجود ندارد و کابل شبکه می‌تواند برق دوربین مداربسته IP را تامین نماید. در دوربین مداربسته آنالوگ این کار از طریق تکنولوژی POC ابداع شرکت هایک ویژن Hikvision در سال ۲۰۱۶ انجام می‌گیرد. POC به کار رفته در دوربین های هایک ویژن تا ۱۲۰۰ متر را پشتبانی می‌کند. این در حالیست که برای سایر برندها این متراژ تا ۵۰۰ متر است. جهت رؤیت دوربین های مدار بسته هایک ویژن در گیلان از مجموعه امن الکترونیک بازدید فرمایید.

بنابراین یکی از بزرگترین انتخاب‌ها در زمان خرید سیستم امنیتی جدید تصمیم‌گیری در خصوص خرید دو تکنولوژی اصلی این سیستم‌هاست، کدام یک برای شما مناسب‌تر است؟ POE یا POC ؟دوربین‌ های مداربسته شرکت هایک ویژن HD-TVI قابلیت نصب آسان Plug&Play را برای شما فراهم می‌کند. همچنین قابلیت سازگاری با بسیاری از سیستم‌های قدیمی را داراست. درمقابل، دوربین مداربسته IP رزولوشن بالاتر را به بازار ارائه کرده‌اند، که البته یکپارچه‌سازی و نصب آن نیاز به دانش شبکه بسیار زیادی دارد. در کنار این پیچیدگی، یکی از بزرگترین مزایای دوربین‌ تحت شبکه که به طور سنتی برای نصب کننده‌ها داشته است، توانایی استفاده از POE است. این به این معنی است که دوربین‌ مداربسته  IP می‌توانند برق مصرفی خود را از طریق کابلی که برای انتقال داده استفاده می‌کنند تامین کنند، بنابراین شما در حالت POE فقط نیاز دارید که تنها یک کابل به دوربین متصل کنید و نیازی به کابل کشی مجزا برای تامین برق ندارید. به دلیل اینکه این کار کابل کشی را راحت‌تر می‌کند، بسیاری از نصب‌کنندگان به جای کابل کشی بیشتر در دوربین‌های HD-TVI ،تجهیزات IP را انتخاب می‌کنند.

معرفی POC یا Power-Over-Coax در مقابل POE یا Power-Over- Ethernet

با معرفی نسل سوم دوربین‌های Turbo HD، هایک ویژن Hikvision تکنولوژی را معرفی کرد که همه‌چیز را تغییر داد. اکنون نسل جدید دوربین‌های HD-TVI دارای قابلیت POC مخفف عبارت Power-Over-Coax هستند. این به این معنی است که این دوربین‌ها تمام برقی که نیاز دارند را از طریق یک کانکتور BNC دو زوجی که برای خروجی ویدئو استفاده می‌شود تامین می‌کنند. از آنجائیکه تکنولوژی POC برای اولین بار باعث شد دوربین‌های آنالوگ Full HD با استفاده از تنها یک کابل نصب شوند، انقلابی در این صنعت به شمار می‌رود. همه کاری که نیاز دارید انجام دهید این است که دوربین‌ها به پشت دستگاه‌های ذخیره‌ساز DVR که قابلیت POC دارند متصل کنید.

عکس

ویژگی فوق‌العاده POC این است که نیازی به هیچ‌گونه کابل‌ کشی خاصی ندارد. تمامی کابل‌های کواکسیال استاندارد RG59 می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. این به این معنی است که بسیاری از مشتریانی که دوربین‌های امنیتی CCTV در منازل خود دارند می‌توانند دوربین‌ها و دستگاه‌های DVR خود را بدون نیاز به کابل‌ کشی مجدد در اطراف املاک خود ارتقا دهند. بسیاری از از کابل‌های CCTV به عنوان “Shotgun”  فروخته می‌شوند که کابل برق و RG59 را در کنار یکدیگر قرار می‌دهد( مانند کابل‌های هم محور یا ترکیبی که کابل برق و کابل کواکسیال که وظیفه انتقال تصویر را بر عهده دارد در دو پوشش جداگانه به صورت چسبیده به هم ارائه می‌کند). این کابل نیز با POC کاملا سازگار هستند. این یعنی شما نیازی به قسمت تامین‌کننده برق ندارید و می‌توانید بدون نیاز به هیچ‌گونه ابزار خاصی کابل برق آن را هر زمان که خواستید جدا کرده و کنار بگذارید.

مزیت دیگر POC این است که می‌تواند طول کابل‌ کشی را به میزان قابل‌توجهی برای راه‌اندازی دوربین افزایش دهد. درحالی‌که ما مسافت بیش از ۸۰ متر را برای دوربین‌های TVI با رزولوشن بالا و بدون تجهیزات خاص پیشنهاد نمی‌کنیم، تکنولوژی POC این مسافت را تا ۲۰۰ متر افزایش داده است. این مسئله کابل‌کشی برای بسیاری از دستگاه‌هایی که قبلا مجبور بودیم با کیفیت پایین مورد استفاده قرار دهیم و همچنین ارتباطات بیسیم غیرقابل اعتماد را حل کرد.

آیا می‌توان نتیجه گرفت که این تکنولوژی برای هرکاری مناسب است؟

تقریبا بله، اگرچه موقعیت‌های خاص کمی وجود دارند که تامین برق از طریق کابل مجزا برای آنها بهترین انتخاب است:

 • واضح‌ترین حالت این است که این سیستم به استفاده از دستگاه‌های جدید هایک ویژن Hikvision  که با POC سازگار هستند نیاز دارد. بنابراین اگر شما به دنبال راهی هستید که دوربین جدیدی به دستگاه DVR قدیمی خود متصل کنید، POC انتخاب مناسبی برای شما نخواهد بود.
 • POC به کابل‌ کشی مستقیم دوربین به پشت دستگاه DVR نیاز دارد بنابراین هر سیستم دیگری که از انتقال بدون سیم استفاده کند یا از دوربینی استفاده کند که فقط به نمایشگر متصل می‌شود، همچنان به منبع برق اختصاصی نیاز خواهد داشت.

به جز مواردی که گفته شد تکنولوژی POC در دوربین مداربسته یک سیستم جدید همه کاره است که ابزاری جدید برای نصاب‌ها و کاربران DIY که به دنبال نصب و تنظیمات بدون زحمت و آسان هستند، فراهم می‌کند. نه فقط این، بلکه دوربین‌های جدید HD-TVL رزولوشن ۵ مگاپیکسل ارائه می‌کنند، بنابراین شما می‌توانید مطمئن باشید که هیچ جزئیاتی را از دست نمی‌دهید.

در اینجا چند نمونه از دوربین های مداربسته هایک ویژن که از تکنولوژی POC پشتیبانی می کنند را به شما معرفی می‌کنیم.

دوربین مداربسته تارت هایک ویژن سری H1 با قابلیت POC :

 • مدل DS-2CE56H1T-ITME
 • مدل DS-2CE56H1T-IT1E
 • مدل DS-2CE56H1T-IT3E

دوربین مداربسته بالت هایک ویژن سری H1با قابلیت POC :

 • مدل DS-2CE16H1T-ITE
 • مدل DS-2CE16H1T-IT1E
 • مدل DS-2CE16H1T-IT3E
 • مدل DS-2CE16H1T-IT5E

دوربین مداربسته تارت هایک ویژن سری D8 با قابلیت POC :

 • مدل DS-2CE56D8T-ITME
 • مدل DS-2CE56D8T-IT1E

دوربین مداربسته بالت هایک ویژن سری D8 با قابلیت POC :

 • مدل DS-2CE16D8T-ITE
 • مدل DS-2CE16D8T-IT3E