تفاوت شناسایی چهره با تشخیص چهره در دوربین مداربسته

تفاوت شناسایی چهره با تشخیص چهره در دوربین مداربسته

در صنعت دوربین مداربسته و به طور کلی سیستم‌های نظارت تصویری گاهی اوقات قابلیت شناسایی چهره یا face recognition با قابلیت تشخیص چهره یا Face Detection به جای هم به کار برده می‌شوند. اما در واقع یک سری تفاوت‌های خیلی کلیدی وجود دارند. برای روشن شدن موضوع بیایید نگاهی به تفاوت شناسایی چهره با تشخیص چهره بیندازیم. شاید در ابتدا فکر کنید که این قابلیت‌ها بسیار خاص و امنیتی هستند و در مکان‌های فوق امنیتی کاربرد دارند اما واقعیت این است این قابلیت‌ها در زندگی روزمره کاربردهای بسیار زیادی دارند. در ادامه امن الکتزونیک ارائه دهنده بهترین دوربین مداربسته در رشت در مورد کاربرد این قابلیت‌ها صحبت خواهیم کرد.

تشخیص چهره

این قابلیت در دوربین مداربسته به تکنولوژی‌ای گفته می‌شود که حضور چهره افراد توسط دوربین‌های دیجیتال تشخیص داده می‌شود. برای انجام این کار این قابلیت از یادگیری ماشین و فرمول‌هایی که به عنوان الگوریتمی برای تشخیص‌چهره انسان در تصاویر بزرگ شناخته شده است، استفاده می‌نماید. این تصاویر بزرگ ممکن است اشیای بسیار زیادی باشند که چهره نیستند مانند مناظر، ساختمان‌ها و سایر اجزای بدن انسان‌ها (پاها، شانه‌ها و بازوها). این قابلیت می‌تواند تصاویر ثبت شده را با تصاویر موجود در پایگاه داده خود مقایسه نموده و اجازه ورود یا دسترسی به یک محل را در اختیار یک فرد بگذارد.

شناسایی چهره

قابلیت شناسایی چهره اصطلاحی است به مراتب گسترده‌تر. تشخیص چهره فقط به این معنی است که سیستم قادر به تشخیص حضور انسان در یک تصویر یا ویدئو است و می تواند آن را با پایگاه داده خود مقایسه نماید. دوربین مداربسته با قابلیت شناسایی چهره چندین کارکرد دارد که تشخیص‌چهره تنها یکی از آنهاست. شناسایی چهره می‌تواند در دوربین‌های فوکوس اتوماتیک به کار می‌رود. همچنین می‌توان از آن برای شمارش تعداد افرادی که وارد یک محدوده مشخص شده‌اند استفاده کرد. حتی برای اهداف بازاریابی هم می‌توان از آن استفاده نمود. برای مثال، تبلیغات زمانی به نمایش در‌آید که یک چهره شناسایی شود. این قابلیت می‌تواند گزارشات بسیار دقیقی در مورد فعالیت های یک فرد همراه با زمان و تاریخ دقیق ارائه نماید.

تفاوت شناسایی چهره با تشخیص چهره در دوربین مداربسته چیست؟

شناسایی چهره در واقع یک تکنولوژی بیومتریک را توصیف می‌کند که فراتر از تشخیص حضور یک فرد است. دوربین دارای قابلیت شناسایی چهره تلاش می‌کند که تشخیص دهد چهره متعلق به چه کسی است. این فرآیند با استفاده از یک برنامه کامپیوتری، یک تصویر دیجیتال از چهره شخص ثبت می‌کند. گاهی تصویر از یک ویدئو گرفته می‌شود. و سپس آن را با تصاویری که از قبل در مرکز داده ذخیره شده مقایسه می‌کند. با اینکه شناسایی چهره  صد درصد دقیق نیست. اما زمانیکه یک امکان قوی برای تطابق چهره یک شخص یا چهره‌ای که از قبل در مرکز داده وجود داشته باشد، می‌تواند به صورت خیلی دقیق این کار را انجام دهد.

کارکردهای زیادی برای Face Recognition وجود دارد. این قابلیت در حال حاضر برای قفل کردن تلفن‌ها و اپلیکیشن‌های خاص مورد استفاده قرار گرفته است.بانک‌ها، خرده‌فروشی‌ها، استادیوم‌ها، فرودگاهها و امکانات دیگر از شناسایی چهره برای کاهش جرم و جلوگیری از خشونت استفاده می‌کنند.

هرکدام از این قابلیت‌ها کارکردهای خاص خود را دارند که باید متناسب با انتظاراتی که شما از دوربین مداربسته خود دارید به کار برده شوند .

شناسایی چهره چگونه کار می‌کند؟

حال که تا حدودی با تفاوت شناسایی چهره با تشخیص چهره آشنا شدید نوبت به بررسی نحوه کار قابلیت شناسایی چهره می‌رسد. در‌حالی‌که این فرایند تا حدی پیچیده است؛ الگوریتم‌های این قابلیت اغلب با جستجوی چشمان انسان آغاز می‌شوند. چشم‌ها منطقه‌ای تشکیل می‌دهند که به منطقه  Valley region شناخته می‌شود و یکی از آسان‌ترین ویژگی‌ها برای شناسایی است. به محض اینکه چشم‌ها شناسایی شوند، سپس الگوریتم ممکن است تلاش کند تا سایر اجزای چهره را شناسایی کند. شامل ابروها، دهان، بینی، سوراخ های بینی و عنبیه چشم. هنگامی که الگوریتم به این باور برسد که چهره‌ای را شناسایی کرده است، تست‌های اضافه دیگری انجام می‌دهد تا مطمئن شود که آیا درست شناسایی نموده است یا خیر.