تشریح قسمت های مختلف پانل پشت دوربین مدار بسته صنعتی

خروجی تصویر(Video Out)

خروجی تصویر دوربین صنعتی به صورت فیش BNC  از دوربین جهت اتصال به نمایشگر موجود است .

سوئیچ  DC- Video

این سوئیچ برای انتخاب نوع IRIS  دوربین است

منبع تغذیه ( Power Supply  )

این فیش برای ورودی تغذیه دوربین است که دارای قطب مثبت و منفی است و باید آن را رعایت نماییم .

Auto Iris

DC Drive  : عمل آیریز کردن را با نوسان ولتاژی که از سمت دوربین یافت می کند انجام می دهد .

Video Drive  : عمل آریز کردن را با پردازش سیگنال انجام می دهد .

دیپ سوییچ ( Dip Switch  )

این دیپ سوییچ دارای چهار حالت کاری است

حالت اول :

در بعضی مواقع تصویر برداری دوربین های CCTV از بازتاب یک آیینه تهیه می شود به همین دلیل تصاویر به صورت قزینه است برای رفع این مشکل اگر دوربین را در حالت mir  قرار دهیم تصویر دوباره به حالت طبیعی خود بر می گردد . اگر دیپ سوییچ را در حالت off  قرار دهیم این حالت غیر فعال می شود .

حالت دوم :

اگر ما یک دوربین را از درون یک محیط با نور کم یا تاریک به داخل یک محیط روشن ببریم و به طرف یک لامپ بگیریم آیریز می کند . این عمل بدین علت است که تمامی دوربین ها همان طوری که عنوان نمودیم دارای یک مجموعه دیافراگم و شاتر می باشند . این مجموعه در نور زیاد آیزیر می کند و تصویری که در ابتدا سیاه و سفید و ناواضح است را به صورت واضح تر و با نور حدودا مناسب نشان می دهد و این یعنی دوربین به خودی خود آیزیر کرده است . در حالی که می دانیم لنزهایی نیز برای عمل آیریز وجود دارند .

  • اگر دوربین به صورت اتوماتیک آیریز نماید ، دیپ سوییچ را روی EE می گذاریم .
  • اگر لنز اتو آیزیر عمل آیزیر را انجام دهد ، در این حالت دیپ سوییچ را باید روی AL بگذاریم ( Auto Lens )

حالت سوم :

نمای پشت سوژه باید با سوژه متفاوت باشد . به طور مثال زمانی که ما یک عکس پرسنلی میگیریم بهتر است که با نمای پشت روشن سوژه حدودا یکی باشد از دیپ سوییچ BLC  استفاده می کنیم و آن را در حالت فعال قرار می دهیم در این حالت سوژه بهتر نشان داده می شود .

حالت چهارم :

WBI  به معنای وایت بالانس است . در این حالت در مواقعی کاربرد دارد که نور تصویر به طور طبیعی یا نور روز باشد

ادامه مبحث دوربین مداربسته صنعتی …

AWB  : این حالت در نور بسیار زیاد یا در نور آفتاب کاربرد دارد . اگر بخواهیم تصویر یک سوژه در یک نور زیاد را بگیریم از این حالت دیپ سوییچ استفاده می کنیم . اگر دوربین داخل اتاق را بر روی این وضعیت قرار دهیم تصویر قرمز می شود .

پتا نسیومتر H_L  در دوربین ها دو عمل زیر را انجام می دهد :

خروجی دوربین به صورت یک ولت پیک تو پیک ( ۱VP-P  ) با آمپلانس ۷۵ است که به صورت فیش BNC  از دوربین صنعتی خارج می شود . اگر تصویر ما در نمایشگر دارای نویز باشد از این پتانسیومتر برای از بین بردن نویز و تنظیم تصویر استفاده می شود . تا کیفیت در حالت بهترین قرار گیرد . البته باید توجه داشته باشیم که این پتانسیومتر یک بار برای همیشه تنظیم می شود و نباید آن را زیاد دستکاری نماییم .

همان طور که قبلا گفته شد AUTO IRIS  – DC DRIVE  عملیات ولتاژی که از سمت دوربین تامین می شود را انجام می دهد . حال اگر محیط خیلی روشن است ولتاژ بین ۰-۳ v  برای لنز ارسال می شود – در محیط روشن ۳-۶ V  ارسال می شود .

در محیط معمولی ۳-۶ v  و در محیط تاریک ۹-۱۲ v  پس هر چه ولتاژ بالاتر رود دریچه دیافراگم بیشتر باز می شود . پتانسیومتر می تواند نوسان ولتاژ را در محیط های مختلف برای لنز تنظیم کند . چون دوربین و لنز نمی توانند از ولتاژ ۰ تا ۱۲ را رد و بدل کنند . یعنی اگر قرار بود که این طور باشد عمل آیریز کردن هر بار ۱ دقیقه طول می کشید .

 

۰/۵ (۰ Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

محصولات