تشخیص پرسه زنی یا Loitering detection در دوربین مداربسته

در دنیای امنیت، یکی از اهداف اولیه دستگیری آدم‌هایی با رفتارهای ناخوشایند است و خوشبختانه سنسورها و گجت‌هایی برای رسیدن به این هدف وجود دارند. نرده‌هایی که می‌توانند هشدار دهند، ویدئوهایی که می‌توانند تحلیل و شناسایی کنند، درهایی که می‌توانند نظارت کنند، سنسورهایی که می‌توانند حس کنند، اتصالات در و پنجره‌هایی که می‌توانند اعلام هشدار نمایند و در نهایت قابلیت‌های متنوع یک دوربین مداربسته هوشمند هایک ویژن Hikvision که می‌تواند امکانات متنوعی در اختیار شما قرار دهد؛ همگی به رسیدن به این هدف کمک می‌کنند. این سنسورها زمانی که اتفاقی می‌افتد هشدار می‌دهند. با این حال، وقتی یک مجرم هنوز مجرم نیست و فقط یک فرد مشکوک است چه اتفاقی می‌افتد؟ آنها به داخل نرده‌ها نفوذ نکرده‌اند، دری را باز نکرده‌اند یا وارد ملکی نشده‌اند. در بسیاری از موارد، این فرد می‌تواند به عنوان یک Loiterer یا پرسه زننده در نظر گرفته شود. Loitering  یا پرسه زنی فعالیتی است که می‌تواند شناسایی شود و برای پرسنل امنیتی به عنوان یک هشدار .در نظر گرفته شوند. پرسه زنی Loitering عمل باقی ماند در یک مکان عمومی مشخص به مدت زمان طولانی بدون هدف مشخص است و تشخیص پرسه زنی یاLoitering detection عمل شناسایی فرد پرسه زننده به عنوان یک  تهدید بالقوه است.

ویدئو( نمونه عملکرد دوربین مداربسته هایک ویژن(

قوانینی که سعی می‌کنند از پرسه زنی جلوگیری کند وجود دارند اما در بیشتر موارد این قوانین اجرا نمی‌شوند. زیرا دادگاهها معتقدند که قوانین مبهم هستند و شهروندان را دقیقا راهنمایی نمی‌کنند که چه رفتارهایی دقیقا غیرقانونی هستند و چه رفتارهایی غیر‌قانونی نیستند.

پرسه زنی اغلب یک نفوذ قریب‌الوقوع است. این کار می‌تواند به نوعی عمل جمع‌آوری اطلاعات برای برنامه‌ریزی اتفاقات آینده باشد. فعالیت‌های گانگستری، به خصوص جرم های خشونت‌آمیز و توزیع مواد مخدر اغلب به شکل پرسه زنی Loitering خود را نشان می‌دهد. خود پرسه زدن ممکن است هشدار مهمی باشد. چرا که ممکن است به عنوان تاکتیکی برای منحرف کردن اذهان از وقوع یک اتفاق در جای دیگری مورد استفاده قرار گیرند.

سنسورهایی مختلفی وجود دارند که توانایی تشخیص پرسه زنی را دارند مانند انواع رادارها. اما سنسورهایی که عموما درگیر تشخیص پرسه زنی هستند تجهیزات دوربین مداربسته امنیتی مجهز به آنالیز ویدئو هستند. امروزه، آنالیز ویدئو شامل توانایی دنبال کردن یک هدف خاص است و در انجام اینکار، این دوربین‌ها می‌توانند تعیین کنند که یک شخص یا وسیله نقلیه برای مدتی در یک مکان باقی مانده است که مشکوک به نظر می‌رسد. این موضوع همچنین به این معنی است که این الگوریتم‌ها به وسیله چند تارگت که فقط در حال عبور از محدوده هستند دچار اشکال نمی‌شود.

البته Loitering detection تنها ویژگی هوشمند تحلیل ویدئو در دوربین های مداربسته نیست. مواردی چون Face recognition, Face detection , Intrusion detection , Line crossing , Object removal , people counting , Region detection , Scene Change detection , tamper detection , Unattended baggage و…  در دوربین‌های مداربسته خصوصا برند هایک ویژن- برند شماره یک دنیا – وجود دارند که به برقراری امنیت کمک می‌کنند .

هر شرکت یا صنعتی ممکن است تعریف متفاوتی از آنچه ” پرسه زنی”  یا ” Loitering ” نامیده می‌شود داشته باشد. الگوریتم های پرسه زنی در دوربین مداربسته عموما مجموعه ای از پارمترهایی که می‌توانند بر اساس صحنه یا نیازهای خاص یک مشتری تنظیم شوند ارائه می‌دهد. این پارامترها شامل آیتم‌هایی مانند:

  • حداقل تارگت‌ها: برای بعضی از کاربریها یک شخص در حال پرسه زنی Loitering می‌تواند منجر به اعلام هشدار گردد. گرچه در بعضی از کاربریها مانند بانک‌ها، پرسه زنی زمانی مورد توجه قرار می‌گیرد که تعداد افراد از حداکثر تعداد مجاز افزایش پیدا کند.
  • حداقل مدت زمان  پارسه زنی: بسته به امکانات ، یا حتی زاویه دید دوربین، مدت زمانی که یه تارگت یا همان فرد مورد نظر می‌تواند در یک مکان باقی بماند قبل از اینکه به پرسه زنی Loitering متهم شود می‌تواند متفاوت باشد.
  • منطقه مورد نظر: الگوریتم‌های پرسه زنی Loitering عموما توانایی پوشش کل صحنه یا بخشی از آن را دارند. در بیشتر موارد، این تصور وجود دارد که پرسه زنی تنها در مورد افراد به کار می رود، در حالیکه خودروها، قایق و کشتی‌ها و حتی حیوانات هم قابل ردیابی هستند. بسیاری از الگوریتم‌ها قابلیت نظارت بر اساس نوع تارگت مورد نظر را دارند.
  • سرعت واقعی/ زمان استراحت: زمانیکه قابلیت تشخیص پرسه زنی در یک صحنه بزرگ با تعدادی تارگت اعمال می‌کنید، پرسه زنی بهتر است بر روی تارگت هایی که به طور میانگین با سرعت آهسته حرکت می‌کنند و یا به تعداد زیاد توقف می‌کنند مورد استفاده قرار گیرد.

آیا شخیص پرسه زنی Loitering detection تنها کاربری امنیتی دارد؟

باید به این موضوع اشاره کنیم که پرسه زنی Loitering همیشه خبر بدی نیست و می‌تواند به عنوان ابزاری برای شناسایی موقعیت‌های مثبت مورد استفاده قرار گیرد. شناسایی پرسه زنی اغلب برای اهداف بازاریابی، تعیین اثربخشی برنامه‌های بازاریابی خرده‌فروشان، امضای دیجیتال digital signage به کار برده می شود. نمایشگاههای خودرو ممکن است از این الگوریتم برای شناسایی محبوب‌ترین خودروها و موزه‌ها برای اندازه‌گیری علاقه‌مندیها به نمایش‌های خاص مورد استفاده قرار بگیرد.

الگوریتم پرسه زنی Loitering اساس و پایه سایر الگوریتم‌ها‌ی نظارتی خاص شامل نظارت بر طول صف، زمانی که طول صف یا خط بیش از طول تعیین شده توسط اپراتور شود، زنگ هشدار به صدا در می‌آید، شناسایی جمعیت، که ممکن است مدت زمان حضور هر فرد را در نظر نگیرد و به جای آن تعداد افراد یا اشیا حاضر در جمعیت، یا زمانی که یک تغییر ناگهانی در تعداد افراد رخ می‌دهد را مد نظر قرار دهد.

اگر چه پرسه زنی عموما در برگیرنده یک نفوذ و یا نقض قانون نیست، اما یک الگوریتم شناسایی ویدئو ارزشمند است که می‌تواند نوعی امنیت در حوادث پیش رو یا امکان بازاریابی مناطقی که بیشتر مورد علاقه افراد هستند مانند تابلوهایی که در یک نمایشگاه به نمایش در می‌آیند را مشخص کند.