تجهیزات مونتاژ دوربین مداربسته

تجهیزات مونتاژ دوربین مداربسته

در این مقاله سعی داریم شمارا با تجهیزات مورد نیاز جهت مونتاژ دوربین مدار بسته آشنا کنیم.

تجهیزات مورد نیاز دوربین مدار بسته به دسته بندی زیر تقسیم می شوند:

۱.بدنه دوربین مدار بسته به همراه اجزای آن

۲.دید در شب دوربین مدار بسته

۳.لنز

۴.IR CUT دوربین مدار بسته

۵.اسپیسر

۶.کابل مورد نیاز برای نصب

۷.پیچ

تجهیزات مونتاژ دوربین مداربستهنکاتی در زمان نصب دوربین مدار بسته

نکاتی در زمان نصب دوربین مدار بسته باید رعایت شوند که شامل موارد زیر می باشد:

نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته باید به گونه ای باشد که در هیچ نقطه ای از کابل دوربین دیده نشود، یعنی تمام خطوط کابل باید در داخل و خارج لوله ها برای این منظور کشیده شود.

برخی از انواع لوله ها شامل لوله های فولادی، لوله های پلی اتیلن و …  هستند.

اگر دوربین در داخل ساختمان نصب شود، کابل ها از طریق لوله های پلاستیکی عبور می کنند.

هنگام قرار دادن دوربین، بهتر است یک زاویه نصب داشته باشید و محل به گونه ای نباشد که نور خورشید به صورت مستقیم به آن بتابد.

جلوی دوربین نباید انواع پوشش های گیاهی یا مصنوعی را شامل شود، زیرا این پوشش زمینه و عمق میدان دوربین را کاهش می دهد.

دوربین مدار بسته باید طوری نصب شود تا از دسترسی دزدان  خارج شود و حداقل به این نکته توجه شود.

مرحله بعد ازنصب یک دوربین CCTV سیم کشی است.

به دلیل نوع سیستم CCTV که ما انتخاب می کنیم، سیم کشی های مختلف باید انجام شود.

تعمیرات دوربین مدار بسته

چند روش بسیار ساده در تعمیرات دوربین مدار بسته وجود دارد که بخشی از آن ها را در ادامه توضیح خواهیم داد.

LED مادون قرمز دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته دارای LED مادون قرمز حساسی می باشد این بخش نقش بسیار حساسی در دوربین ایفا می کند در صورت آسیب این قسمت هیچ جای نگرانی نیست می توانید بدنه دوربین را باز کرده و به برد LED دست پیدا کنید سپس برد LED را با باز کردن پیچ ها از دوربین جدا کنید برد نو را نصب کنید.

لنز ثابت دوربین مدار بسته

لنز دوربین مدار بسته در حالت کلی دارای دو نوع لنز می باشد که لنز ثابت و متغیر نام دارد برای تعمیر لنز ثابت ابتدا باید برد LED را باز کرده و از بدنه جدا کنیم سپس به لنز دسترسی پیدا می کنید با باز کردن پیچ ها می توانید لنز جدید را با لنز خراب جا به جا کنید. در تصویر زیر لنز ثابت را مشاهده می کنید.

لنز متغیر موتورایز

جابه جا کردن لنزهای متغیر دوربین مداربسته کمی پیچیده تر می باشد. لنز متغیر دارای یک پوشش خاص می باشد است. این پوشش به بخشی متصل است که کار تنظیم دوربین را انجام می دهند.

این پوشش باید از لنز متغیر خراب جدا شود و روی لنز نو نصب شود. در این مرحله تنظیم درست بسیار مهم است و موجب بهبود کارکرد صحیح لنز می شود.

لنز متغیر وری فوکال

نوعی از لنزهای متغیر نیز وجود دارند که این قطعات خارجی را ندارند و به کمک پیچ هایی که روی آن قرار دارد، به صورت Manual یا دستی تنظیم می شوند. جا به جایی این نوع از لنز های متغیر که لنز وری فوکال یا  دستی نامیده می شوند، مشابه لنز ثابت می باشد. در شکل زیر می توانید نمونه ای از این لنزها را مشاهده کنید.

سنسور تصویر دوربین مدار بسته

سنسور تصویر دوربین مداربسته، به آسانی در دوربین مدار بسته نصب می شود. این سنسور به لنز اتصال پیدا می کند و دارای یک بخش شیشه ای مستطیل یا مربع شکل می باشد. این بخش دقیقا در وسط لنز قرار دارد. در صورت خرابی این سنسور حتما باید لنز دوربین مدار بسته را باز کنید. یعنی باید برد LED مادون قرمز را نیز بردارید.

پس از برداشتن لنز و LED، وقت آن شده است که سنسور جدید را نصب کنید. سنسور تصویر از همه ی بخش های دوربین مداربسته، شامل برد منبع تغذیه و کابل ها جدا باید باشد. در این مرحله شما قادر هستسد که سنسور را با سنسور جدید عوض کنید.

تجهیزات مونتاژ دوربین مداربسته