تجهیزات شبکه اکتیو

تجهیزات شبکه اکتیو

پشتیبانی شبکه و یا خدمات پشتیانی شبکه به مجموعه اقداماتی گفته می شود که در راستای حفظ، نگهداری و ارتقای شبکه صورت می‌گیرد. عیب یابی و رفع آن از دیگر اقداماتی محسوب می شود که ممکن است در سطح سخت افزاری و یا نرم افزاری صورت گیرد. به عبارت دیگر به معنای رعایت اصول استاندارد در نگهداری ، ارتقاء و تجهیز شبکه می باشد.

وابستگی سیستم‌ها به یکدیگر و گسترش شبکه‌های کامپیوتری موجب شده است که مدیران ارشد سازمان ها همواره از آخرین وضعیت تجهیزات شبکه برای بررسی کارکرد و راندمان سازمان تحت مدیریت خود اطلاع داشته و قادر باشند آن را در کمترین زمان ممکن رفع نمایند. زیرا آنها اهمیت و تأثیر شبکه را بر روی کسب و کار خود حس کرده اند.

نگهداری تجهیزات شبکه به بزرگترین دغدغه شرکت ها و سازمان ها تبدیل شده و همواره به دنبال راه حلی برای بهبود آن می باشند. بسیاری از شرکت ها به ضرورت سپردن شبکه خود به یک شرکت معتبر دیگر پی برده اند. زیرا استخدام یک نیروی IT متخصص و آموزش دیده مشکلات زیادی از جمله کم بودن نیروی کار و هزینه بالای استخدام را به دنبال خواهد داشت.امن الکترونیک با تکیه بر دانش و مهارت تیم فنی و سابقه و تجربه ای که دارد به عنوان یکی از شرکت های موفق در زمینه پشتیبانی شبکه محسوب می شود.

چرا یک شبکه به پشتیبانی و نگهداری نیازمند است؟

پس از نصب و راه اندازی استاندارد شبکه مهمترین اقدام در پیشبرد شبکه حفظ و نگهداری اصولی آن می باشد ، زیرا در طی فعالیت یک شبکه نصب شده ممکن است مشکلات زیادی برای آن چه در زمینه پسیو شبکه که شامل کامپیوترها، سرورها، سوئیچ، روتر، مودم، اکسس پوینت، کابل، داکت، کیستون‌ها، پریزهای شبکه، رک، پچ پنل و … و همچنین اکتیو شبکه مانند سرویس‌های شبکه، نرم‌افزارهای کلاینت و سرور و همچنین سیستم‌ عامل به وجود آید. هر کدام از این مشکلات عملکرد شبکه را مختل می نماید و حتی در شرکت هایی که مجموعه اقدامات آنها وابستگی شدیدی به شبکه دارد را متوقف می کند. اگر یک شرکت برای شبکه خود دارای یک پشتیبان خوب باشد قبل از به وجود آمدن مشکل و یا بزرگ شدن آن را برطرف می نماید.
پشتیبانی شبکه شامل اقداماتی نظیر نگهداری شبکه ، رفع مشکلات شبکه و ارتقای شبکه می باشد. اگر نصب شبکه توسط شرکت معتبر صورت گیرد مشکلات زیادی وجود ندارد که شرکت پشتیبان آن را رفع نماید اما در صورتی که غیر از این باشد تک تک قسمت های شبکه باید مورد بررسی قرار گیرد و مشکلات آن حل شود. از طرفی دیگر شبکه باید طوری نصب و پشتیبانی شود که امکان ارتقای آن در هر زمانی امکان پذیر باشد.

مزایای استفاده از پشتیبانی شرکتی به جای استخدام یک نیروی IT:

پشتیبانی شبکه ، خدمات پشتیبانی شبکه

برخی از شرکت ها در ابتدای کار خود ترجیح می دهند تا از نیروهای تازه کار برای نگهداری شبکه خود استفاده نمایند اما در اکثر موارد این انتخاب به پشیمانی منجر می شود. زیرا یک نیروی IT تازه کار تجربه کاری برای نگهداری و ارتقای یک شبکه را نداشته و نمی تواند گزینه مناسبی برای پشتیبانی ، ارتقاء و حتی نصب باشد. اما برخی از مدیران شرکت ها کیفیت و راندمان کاری را که نتیجه آن کاهش هزینه های نگهداری و پشتیبانی شبکه می باشد را به یک شخص پیمانکار ترجیح داده و آن را به یک شرکت معتبر می سپارند.

استخدام یک نیروی IT که تجربه کاری نداشته شاید در ابتدای مسیر به دلیل پرداخت حقوق بسیار کم به صرفه باشد اما به دلیل مواردی مثل عدم تعهد ، مرخصی های متعدد و ناگهانی ، عدم تخصص و تجربه کافی و عدم نگهداری صحیح می تواند در آینده ای نزدیک هزینه های زیادی را برای شرکت خود فراهم آورد. حال آن که تجهیزات شبکه بسیار گران هستند و باید در نگهداری آن ها بسیار دقت و نظارت شود. سپردن شبکه خود به یک شرکت معتبر و متخصص به دلیل دانش و تجربه کافی مرتب کنترل و نظارت می شود و کوچکترین مشکلات فنی و امنیتی نیز از چشمان متخصصان شرکت خدمات پشتیبانی شبکه دور نمی ماند.

چرا پشتیبانی شبکه توسط شرکت ها سبب کاهش هزینه های نگهداری می شود؟

نیروهای پشتیبانی به دلیل نظارت مستمر بر روی کار شبکه و همچنین تجهیزات شبکه، ایرادات آن را به سرعت بر طرف می نمایند که این کار سبب جلوگیری از ایجاد وقفه در کار شبکه و در نتیجه آن کار شرکت کارفرما می شود.

عدم نظارت مستمر بر روی کار شبکه سبب می شود اگر قسمتی از آن دچار مشکل شود در زمان مناسب برطرف نشده و مشکلات بیشتری را ایجاد می نماید و حتی ممکن است موجب خرابی تجهیزات شبکه شود. از طرف دیگر فعالیت کسب و کار برخی شرکت ها رابطه مستقیمی با فعالیت شبکه دارد به همین دلیل اختلال در کار شبکه موجب اختلال در کسب و کار شرکت ها خواهد شد.

پشتیبانی شبکه ، خدمات شبکه

 

خدمات پشتیبانی شبکه مجموعه‌ی امن الکترونیک چه ویژگی هایی متمایزی دارد؟

 

ـ بررسی شبکه :

 

ابتدا بستر شبکه توسط کارشناسان فنی مجموعه‌ی امن الکترونیک بررسی می شود. عواملی از جمله سلامت تجهیزات فیزیکی شبکه اعم از کابل ها، سرورها، کلاینت ها و … ؛ پس از بررسی کامل تمامی عوامل و مشکلات تاثیر گذار بر روی شبکه این موارد به صورت یک طرح کلی به کارفرما اعلام می شود.

 

ـ رفع نواقص و مشکلات شبکه :

 

پس از تایید کارفرما موارد و مشکلاتی که در ساختار شبکه وجود دارد یک به یک برطرف می گردد. در ابتدای کار از مشکلات پسیو شروع می شود و پس از برطرف کردن آن اقدام به برطرف نمودن مشکلات اکتیو می نمایند. در برخی موارد به دلیل وجود تجهیزات بی کیفیت ممکن است کار شبکه مختل شود به همین دلیل نیروهای پشتیبانی شبکه مجموعه‌ی امن الکترونیکبا تأیید کارفرما تجهیزات مورد نیاز را تهیه و جایزین می نماید.

 

ـ پشتیبانی توسط نیروهای متخصص:

 

خدمات شبکه در مجموعه‌ی امن الکترونیک به دو حضوری و غیر حضوری تقسیم می شود. در پشتیبانی به صورت حضوری یک یا تعدادی از نیروهای مجموعه‌ی امن الکترونیک به صورت مداوم در محل پشتیبانی حضور دارند و پشتیبانی غیر حضوری بازدیدها به صورت دوره ای انجام می شود و مشکلات شبکه مورد بررسی قرار می گیرد. دربرخی موارد اصلا نیازی به مراجعه حضوری وجود نداشته و کارشناسان ما به صورت غیر حضوری و از راه دور مشکلات را بر طرف می نمایند. البته نوع حضور و انجام خدمات نیروهای پشتیبانی بسته به نوع قرار داد تغییر می نماید.

 

ـ ارائه گزارش کامل به شرکت و کارفرما:

 

نیروی ارسالی به محل پشتیبانی مستلزم ارائه گزاش از مجموعه اقدامات خود به شرکت و کارفرما می باشد. در مواردی هم نیاز به وجود جلسه میان مدیران شرکت کارفرما و کارشناسان پشتیبانی مجموعه‌ی امن الکترونیک می باشد که با هماهنگی میان دو شرکت این جلسات برگزار می گردند.