دوربین های مداربسته ای که دارای قابلیت شمارش خودکار (Automatic Number Plate Recognition) هستند یکی از تحولات بزرگ در سیستم های مداربسته نظارتی و امنیتی محسوب می شوند. ظهور سیستم های مداربسته شبکه در سال های اخیر خود نیز به عنوان یک دستاورد بزرگ تلقی می شدند. بر طبق همین اصل شرکت های فعال در زمینه سیستم های مداربسته، از جمله شرکت هایک ویژن، روز به روز در حال ابداع فناوری های جدید و ارتقا محصولات خود هستند. شرکت هایک ویژن در راستای حل مشکلات ترافیکی راهکار پیشرفته خود یعنی دوربین های ANPR را پیشنهاد می کند. تکنولوژی موجود در این دوربین ها همراه با نرم افزار مدیریت تصاویر یعنی iVMS-5200 می تواند در حل بسیاری از معضلات ترافیکی راهگشا باشد. دوربین های ANPR در واقع دوربین های مداربسته ای هستند که به طور خودکار بر روی وقایع ترافیکی نظارت داشته و می توانند پلاک هر نوع وسیله نقلیه ای را تشخیص دهند. این دوربین ها می توانند پلاک خودرو ها را حتی بین لاین های مختلف و در شرایط آب و هوایی یا نور نامساعد نیز تشخیص دهند. دوربین های ANPR هایک ویژن در 4 سری طبقه بندی می گردند که توانایی شناسایی و تشخیص پلاک خودرو را از طریق سیستم تجزیه و تحلیل خود دارند. این اطلاعات پس از آن به مرکز مدیریت هوشمند دستگاه ضبط NVR یا نرم افزار iVMS-5200 هایک ویژن ارسال می شود.

زمانی که یک وسیله نقلیه از برابر یک دوربین ANPR عبور می کند شماره پلاک آن توسط دوربین خوانده می شود و سوابق آن به سرعت از روی داده های از پیش ضبط شده موجود در حافظه دوربین مورد بررسی قرار می گیرد. پس از آن در صورت وقوع  تخلف افسر پلیس در صورت لزوم می تواند وسیله نقلیه را متوقف نموده، شواهد را مورد بررسی قرار داده و احیانا آن را جریمه کند. تمامی تصاویر ثبت شده توسط دوربین از وسایل نقلیه عبوری ضبط و ذخیره می گردند و این حتی شامل اطلاعات خودروهایی می شود که مظنون به تخلف نبوده اما برای بررسی های بیشتر اطلاعات آن ها مورد نیاز خواهد بود.

استفاده از تکنولوژی ANPR در تشخیص بسیاری از تخلفات از جمله سرقت خودور، درگیری های موجود در تصادفات و سایر جرائم روش اثبات شده و قابل اطمینانی محسوب می گردد. لازم به ذکر است که عملکرد صحیح و ایده آل این دوربین به عواملی همچون تنظیمات صحیح دوربین، نوع لنزها، روشنایی محیط، زاویه دید و … وابسته است. چنانچه اشتباهی هر چند جزئی در هر یک از این موارد وجود داشته باشد ممکن است منجر به بازده مناسب دوربین نشود. سیستم تشخیص پلاک می تواند طوری تنظیم شود که در هر شرایطی حتی در سرعت های بالا نیز قادر به شناسایی پلاک خودرو ها باشد.

تصاویری که از پلاک و وسیله نقلیه ثبت می گردد را می توان به صورت زنده از طریق یک کابل یا به صورت بی سیم به پایگاه داده های محلی منتقل و مشاهده نمود. این امر دسترسی سریع و دائمی به داده ها را که مطابق با آخرین استانداردهای DES و AES رمزگذاری شده است، تضمین می کند. دوربین های مداربسته ANPR راهکار تمام عیاری برای مدیریت داده های ورودی شما هستند. عملکرد های این دسته از دوربین ها شامل تشخیص و شناسایی پلاک خودروها (زمان ورود به محدوده، شماره پلاک، مدل و رنگ وسیله نقلیه) مدیریت وسیله نقلیه (مقایسه خودکار، فیلتر بلک لیست، سیستم فعال شدن هشدار)، جستجوی هوشمند و سیستم بک آپ گیری می باشد. امکان تنظیم تاریخ و زمان برای پارکینگ های مجاز و یا قوانین مربوط به محدودیت زمانی در طرح ترافیک از دیگر قابلیت های این دوربین ها است.

نکات برجسته دوربین های ANPR

  • امکان پوشش سطح جاده یا خیابان تا دو لاین توسط هر دوربین
  • امکان ذخیره اطلاعات و ارائه لیست از وسایل نقلیه عبوری متخلف
  • کنترل و شناسایی موانع فیزیکی در جاده
  • لنزهای موتوردار

مزایای دوربین های ANPR

  • امنیت بالا: اطلاعات کدگذاری شده بر روی سرورهای با ظرفیت ذخیره سازی بالا ضبط می گردند و در هر زمانی در دسترس اند.
  • ارائه شواهد معتبر: تصاویر و اطلاعات ضبط شده توسط این دوربین ها از قبیل شماره پلاک، زمان و تاریخ و محل نصب دوربین می توانند به عنوان مدارک معتبری در صورت وقوع جرم به دادگاه ارائه شوند.
  • استحکام بالای دوربین: این دوربین ها در شرایط آب و هوایی نا مناسب نیز کارایی و بازده بالایی دارند.

نحوه عملکرد دوربین های ANPR هایک ویژن

1. نصب آسان در ساختارهای موجود: دوربین های ANPR چند منظوره را می توان بر روی هر نوع زیر ساختی اعم از چراغ های راهنمایی، پایه ی چراغ های نصب شده در حاشیه خیابان و یا پل ها نصب نمود. این امر باعث می شود تا نصب و آماده سازی آن در زمان بسیار کوتاهی انجام شود. انتقال دیتا و جریان الکتریکی نیز می تواند توسط یک کابل واحد انجام گردد.

2. راه اندازی و تنظیمات آسان: این دوربین ها را به راحتی می توان از راه دور و از طریق یک رابط گرافیکی کاربر پسند (GUI) در گوشی یا تبلت کنترل نمود. راهنمای نصب این نوع دوربین، مراحل مهم نصب و راه اندازی آن را بخوبی نشان می دهد. راه اندازی این دوربین ها پیچیدگی خاصی ندارد.

3. استفاده آسان به دلیل عملکرد خودکار: به محض روشن شدن و ثبت اطلاعات، دوربین به طور خودکار شروع به نظارت بر عملکرد سوژه ها و محیط اطراف خود می کند. سنسور دوربین ابتدا شرایط نور و روشنایی را تشخیص می دهد و کیفیت تصویر را به صورت خودکار تنظیم می کند. حالت دوربین به طور خودکار هنگامی که سطح نور در زیر آستانه روشنایی استاندارد قرار می گیرد به حالت شب یا Night Mode تغییر می کند. در صورتی که دوربین در معرض دستکاری های عمدی قرار گیرد سنسورهای تشخیص حرکت در دوربین سریعا سیستم آلارم را فعال می کنند. همچنین در صورتی که کیفیت خوانش پلاک خودرو ها به زیر سطح استاندارد برسد نیز سیستم هشدار فعال می شود.

4. قابلیت انتخاب حالات مختلف دوربین: این دوربین ها را می توان در دو حالت اصلی تنظیم نمود. یک حالت این است که دوربین به طور خودکار تصویر هر خودرویی را که وارد میدان دید آن می شود ثبت می کند. در حالت بعدی، تنها وسایل نقلیه ی خاصی توسط سنسور خارجی دوربین ثبت می شوند. به این ترتیب، تا دو لاین در جاده در یک جهت یا در دو جهت مخالف پوشش داده می شوند.