برد تشخیص چهره دوربین مداربسته

اطلاع از برد تشخیص چهره دوربین مداربسته کمک زیادی در انتخاب دوربین مناسب برای کاربری شما خواهد کرد اما برد تشخیص چهره دوربین ها به راحتی قابل تشخیص نیست و محاسبه آن از روشهای نسبتا پیچیده ای انجام می شود که در این مطلب با آن آشنا خواهید شد.

همه چیز از PPF شروع می شود!

PPF مخفف اصطلاح Pixel Per Foot به معنای تعداد پیکسل در هر فوت عرض است. (در صورتی که نمی دانید هر فوت حدود ۳۰ سانتی متر است). این واحد کاربردی بسیار زیاد در تشخیص جزئیات تصویر می کند.

در یک تصویر ممکن است اجسام با اندازه های متفاوت در فواصل متفاوت از دوربین مدار بسته وجود داشته باشند. از آنجایی که نوع لنز دوربین میتواند زاویه دید دوربین و در نتیجه اندازه اجسام را در تصویر تغییر دهد نمی توانیم فرمولی با توجه به فاصله برای تشخیص صورت استفاده کنیم و باید از PPF  برای این کار استفاده کنیم.

PPF میزان تراکم پیکسلی در صورت را نشان میدهد. برای مثال در دوربینی با رزولوشن ثابت هر قدر افراد به دوربین نزدیک تر شوند PPF صورت آنها بالاتر می رود. به همین صورت هر قدر زاویه دید دوربین کمتر شود (لنز زوم شود) PPF بیشتر می شود.

چند PPF برای تشخیص صورت لازم است؟

به صورت استاندارد برای تشخیص صورت افراد، شما به تصویری با ۴۰PPF  نیاز دارید. یعنی اگر عرض صورت یک فرد را ۳۰ سانتی متر (یک فوت) در نظر بگیریم باید عرض تصویر صورت ۴۰ پیکسل باشد. ممکن است صورت افراد با ۳۰ PPF نیز قابل تشخیص باشد اما تشخیص صورت با کمتر از این مقدار بسیار مشکل خواهد بود.

 

 

چطور از این فرمول برای به دست آوردن برد تشخیص چهره دوربین استفاده کنم؟

یک دوربین با روزولوشن HD ۱۰۸۰p تصویری با اندازه ۱۹۲۰*۱۰۸۰ می سازد. این تصویر عرضی برابر ۱۹۲۰ پیکسل دارد. در صورتی که زاویه دید دوربین را حدود ۹۰ درجه فرض کنیم در فاصله ۳ متری تصویر عرضی برابر ۴.۲ متر خواهد داشت و در صورتی که فردی در این فاصله قرار داشته باشد صورت او با ۱۴۰PPF قابل تشخیص خواهد بود که کیفیت خیلی خوبی به حساب می آید. حال اگر فاصله را به ۵ متر افزایش دهیم عرض تصویر حدود ۵ متر خواهد شد و در صورتی که فردی در این فاصله باشد صورت او با ۸۳PPF قابل تشخیص است. حال اگر فاصله را به ۹ متر افزایش دهیم عرض تصویر به ۱۴ متر افزایش می یابد و صورت فرد در این فاصله رزولوشنی ۴۱PPF خواهد داشت. با یک دوربین ۲ مگا پیکسلی با زاویه دید ۹۰ درجه تا فاصله ۱۰ متری میتوان تصویری مناسب از صورت افراد برای تشخیص داشت. (ممکن است تصویر تا ۳۰PPF نیز قابل تشخیص باشد)

از انجایی که میدانم محاسبه PPF برای شما مشکل است یک جدول اماده از برخی رزولوشن ها با لنزهای متفاوت و برد تشخیص چهره آنها تهیه کردم. (برد تشخیص چهره با در نظر گرفتن ۴۰PPF به عنوان حالت مناسب در نظر گرفته شده)

برد تشخیص صورت با زاویه دید ۳۰درجه برد تشخیص صورت با زاویه دید ۶۰درجه برد تشخیص صورت با زاویه دید ۹۰درجه PPF لازم برای تشخیص صورت عرض تصویر به پیکسل رزولوشن دوربین
۱۴ متر ۷ متر ۴.۵ متر ۴۰PPF ۹۶۰Pixel ۷۲۰TVL
۲۰ متر ۱۰ متر ۶ متر ۴۰PPF ۱۲۸۰Pixel HD 720p
۲۰ متر ۱۰ متر ۶ متر ۴۰PPF ۱۲۸۰Pixel ۱.۳MP
۳۰ متر ۱۵ متر ۸.۸ متر ۴۰PPF ۱۹۶۰Pixel HD 1080p
۲۵ متر ۱۲.۵ متر ۷.۳۵ متر ۴۰PPF ۱۶۰۰Pixel ۲MP
۳۲ متر ۱۶ متر ۷.۴ متر ۴۰PPF ۲۰۴۸Pixel ۳MP
۴۰ متر ۲۰ متر ۱۱.۷ متر ۴۰PPF ۲۵۶۰Pixel ۵MP

چه عوامل دیگری در برد تشخیص چهره دخیل است؟

  • زاویه دید: برد دید در نظر گرفته شده در جدول بالا در صورتی قابل استناد است که دوربین در ارتفاع صورت فرد قرار گرفته و به صورت مستقیم از آن تصویر بگیرید. در صورتی که صورت با زاویه در تصویر دریافت شود امکان تشخیص صورت به کاهش می یابد. در صورتی که زاویه دید دوربین نسبت به صورت بیش از ۴۵ درجه باشد امکان تشخیص صورت بسیار کم خواهد شد.
  • نور: داشتن نور مناسب و ضد نور نشدن تصویر نیز برای گرفتن تصویر مناسب از صورت بسیار مهم است. حالت ایده ال برای نور وجود منبع پشت دوربین و رو به صورت است.
  • پوشش صورت: در صورتی که صورت فرد به هر نحوی پوشیده شده باشد (ماسک، عینک دودی و …) امکان تشخیص صورت بسیار کمتر خواهد شد.

جدا از صورت دیگر چه اطلاعات میتواند در تصویر دوربین به ما برای شناسایی افراد کند؟

از تصویر دوربین مداربسته میتوانید اطلاعات مفید دیگر شامل قد، وزن، نحوه راه رفتن، رنگ لباس و نوع پوشش، سن و … را در رابطه با افراد شناسایی کنید. گاهی این اطلاعات برای شناسایی افراد به مراتب مفید تر از تشخیص چهره فرد هستند.

در صورتی که به اطلاعاتی در رابطه با برد تشخیص پلاک خودرو در دوربین های مداربسته نیاز دارید با امن الکترونیک نمایندگی انحصاری هایک ویژن در رشت تماس حاصل نمایید.

۰/۵ (۰ Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

محصولات