انواع رزولوشن تصویر دوربین مداربسته و محاسبه آن

در دنیای فروش دوربین مداربسته در رشت ، هر روز با مشتریانی برخورد می کنیم که سوالاتی را در رابطه با رزولوشن و وضوح تصویر در دوربین مداربسته مطرح می کنند. از این رو ما در امن الکترونیک تنها نمایندگی رسمی هایلوک در رشت در این مطلب قصد داریم دانستنی های کاربردی و مفیدی را در مورد رزولوشن تصویر دوربین مداربسته و محاسبه آن با شما به اشتراک بگذاریم.

رزولیشن در دوربین مداربسته چیست؟

اگر شما می خواهید از دوربین مداربسته در مجموعه خود استفاده کنید باید به چند نکته مهم توجه کنید که بتوانید بهترین استفاده را از دوربین مداربسته در منزل یا کارخانه یا فروشگاه خود داشته باشید. در ابتدا باید درک خوبی از معقوله هایی از قبیل رزولیشن ، فریم ریت و بیت ریت داشته باشید. ما در این مقاله قصد داریم توضیحاتی هرچند کوتاه درباره رزولیشن تصویر به شما بدهیم که به شما در انتخاب مناسب ترین دوربین کمک کند.

 

 

متفاوت بودن رزولوشن تصویر ۱۰۸۰P با ۱۰۸۰N

کیفیت ۱۰۸۰P در واقع همان کیفیت تصویر ۲ مگاپکسل واقعی یا Full-HD است. کیفیت تصویر ۱۰۸۰N در واقع کیفیت تصویر کمتر از ۲ مگاپیکسل و تقریباً ۱٫۳ مگاپیکسل می باشد.

 

TVL در دوربین مداربسته

در سال های نه چندان دور دوربین های مداربسته بیشتر کیفیت را بر بستر TVLبه شما نشان می دادند که همان خط افت در تصویر بود.تعداد تراکم خط افت در یک تصویر از خط های تاریک و روشنی شامل می شود. به این دوربین های مداربسته اصطلاحا آنالوگ می گفتند که کیفیت آنها عمدتا   ۵۲۰tvl  ,۴۲۰ tvl, و یا ۶۰۰tvl است. طریقه اندازه گیری آن به وسیله جدول EIA می باشد. به این صورت که تصویر شما هر کدام از اعداد و یا خطوط را بر روی جدول EIA می توانست با وضوح بالا نمایش دهد و کیفیت دوربین شما همان مقدار بود و انتقال سیگنال نیز به وسیله کابل کواکسیال انجام می گیرد.

 

کیفیت VGA و D1 در دوربین مداربسته

مرسوم ترین ابعاد تصویر (رزولیشن) در دوربین ها و صفحه نمایشگرهای خانگی همان کیفیت D1 و  VGA می باشد. به دلیل پایین بودن حجم داده ها برای ذخیره سازی که هنوز از آن استفاده می شود. به طور مثال دوربین خای خانگی- مانیتورها- آیفون ها

VGA   ۶۴۰*۴۸۰

D1    ۷۲۰*۵۷۶

مگاپیکسل در دوربین مداربسته

با پیشرفت علم و تکنولوژی دوربین مداربسته نیز با یک انقلای روبرو شد . به این صورت که کیفیت دوربین ها از TVL به مگاپیکسل ارتقاء یافت. به عبارت دیگر مگاپیکسل به تعداد نقطه های موجود در یک قاب تصویر گفته می شود و هرچقدر تعداد این نقطه ها بیشتر باشد کیفیت تصویر با وضوح بیشتری دیده می شود.

 

رزولیشن های مختلف در دوربین های مداربسته

اگر بخواهیم به تعدادی از این رزولیشن ها اشاره کنیم باید از رزولیشن ۱٫۳ ، ۲ مگاپیکسل ، ۳ مگاپیکسل ، ۴ مگاپیکسل، ۵ مگاپیکسل، ۸ مگاپیکسل نام ببریم.

شما می توانید برای بدست آوردن میزان این پیکسل ها از طریق ضرب اعداد زیر به این میزان رزولیشن ها دست یابید.

۱۲۸۰*۹۶۰   —–   ۱٫۳ MP

۱۹۲۰*۱۰۸۰   —–   ۲ MP

۲۶۸۸*۱۵۲۰   —–   ۴ MP

۴۰۹۶*۲۱۶۰  —–   ۴k

 

استاندارد بدست آوردن رزولوشن تصاویر دوربین مداربسته

کدام دوربین با چه کیفیتی را استفاده کنیم؟

دربحث دوربین مداربسته و انتخاب بهترین راهکار برای تامین امنیت و نظارت در مجموعه باید به چند نکته مهم توجه کرد:

  • چه نوع کیفیتی برای دوربین مداربسته خود انتخاب کنیم

کیفیت صرفا دلیل بر بی نقص بودن پروژه نمی تواند باشد . شما باید بدانید که چه نوع دوربین با  چه رزولیشن را در کدام نقطه از پروژه خود انتخاب کنید. به طور مثال شما برای فضای پیرامونی پروژه خود باید از دوربین با وضوح بالا جهت پلاک خوانی استفاده کنید ولی در یک اتاق ۳*۳ در همان پروژه شما اصلا نیاز به استفاده از دوربین با کیفیت بالا ندارید.

مثال دیگر ورودی می باشد و یا محوطه داخلی مجموعه که هر کدام با  توجه به مکان و نوع  کاربری آن کیفیت و یا همان رزولیشن را انتخاب می کنیم.

 

  • تاثیر کیفیت دوربین در ذخیره سازی

قاعدتا هرچقدر کیفیت دوربین بالا برود اندازه و حجم داده ها نیز افزایش می یابد . یعنی شما اگر از کیفیت full hd استفاده می کنید که مرسوم ترین رزولیشن در دوربین مداربسته می باشد ، ظرفیت هارد شما در یک زمان کمتری اشغال می شود نسبت به زمانی که از دوربین hd(1.3) . به عبارت دیگر برای تعریف بهترین پروژه باید همزمان به کیفیت و به آیتم های دیگری نیز توجه داشته باشید.

  • نوع ضبط کننده در دوربین مداربسته

در این قسمت باید اشاره هرچند کوتاهی به کیفیت رکوردرها یا همان DVR و NVR کنیم که تاثیر خیلی خیلی زیادی در نمایش تصاویر دارند. به عبارت دیگر شاید شما از دوربین ۴ مگاپیکسل در پروژه خود استفاده نموده اید و هزینه قابل  توجهی پرداخت کرده اید ولی در انتخاب ضبط کننده اشتباه کرده و همانطور که اشاره شد در پاراگراف بالا شما در تصاویر بازپخش به هیچ وجه همان کیفیت دوربین ۴ مگاپیکسل را شاهد نیستید.در کل برای داشتن تصاویر مناسب و رزولیشن مطلوب ، نه تنها دوربین بلکه دستگاه ضبط کننده و بعضا کابل نیز تاثیر قابل توجه را می تواند بر روی تصویر شما داشته باشد.

۰/۵ (۰ Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

محصولات