انواع دوربین تشخیص چهره

انواع دوربین تشخیص چهره متفاوت است تصاویری که توسط دوربین شناسایی چهره ثبت می شود علاوه بر تصویر مشخصات فرد را می توانیم همراه عکس او ببینیم این قابلیت پیشرفته در دوربین ها توسط نرم افزارهای پیشرفته صورت می گیرد به همین دلیل قیمت این دوربین ها باهم تفاوت دارد.

امروزه به منظورهای گوناگونی از انواع دوربین های تشخیص چهره استفاده می شود.

 

انواع دوربین تشخیص چهره

انواع دوربین تشخیص چهره

هدف از طراحی این مقاله آشنایی شما همراهان گرامی با انواع و کارایی دوربین های تشخیص چهره است امیدواریم این مطالب برای شما قابل استفاده باشد.سوالاتی وجود دارد که ممکن است در ذهن همه افراد در این زمینه پیش بیاید و حال ما به تعدادی از آنها در این مقاله پاسخ خواهیم داد.

کار دوربین های تشخیص چهره چیست؟

تشخیص چهره در دوربین های مدار بسته چگونه انجام میشود؟

کار دوربین های تشخیص چهره

یکی از بهترین اختراعات بشر تاکنون بوده که کارایی بالایی داشته است دوربین های مدار بسته ی تشخیص چهره جای دوربین های مدار بسته ی قدیمی را گرفته اندکه این هم بخاطر مزیت بالای آن است اما قیمت دوربین هار تشخیص چهره در مقایسه با دوربین های معمولی بالاتر می باشد.این دوربین در مراکز شلوغ مانند مراکز خرید فروشگاه ها فرودگاه ها و ایستگاه های راه آهن و متروها کارآمد است.

تصویری افرادی که سابقه ی قضایی دارند در مراکز دولتی مانند ادارات آگاهی ذخیره می شود که توسط دوربین ها در هر جای از سراسر دنیا قابل تشخیص و ردیابی هستند.ممکن است شما در ورودی شرکت یا مجتمع مسکونی دوربین مداربسته ای با قابلیت تشخیص قرار داده باشید از این قابلیت باعث خبر شدن شما از ورود شخصی که تصویر آن را به دوربین داده اید  می شود.در زمان برگزاری مسابقات ورزشی برای چک کردن تصاویرو نظارت نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

کار دوربین های تشخیص چهره

کار دوربین های تشخیص چهره

تشخیص چهره در دوربین های مدار بسته

تصاویر افرادی که از محدوده ی قابل پوشش دوربین عبور می کنند در این دوربین ها ذخیره می شود امروه با توجه به بالارفتن کیفیت تصاویر ضبط شده و رزولوشن تصویرها تشخیص چهره ی افراد در فاصله ی زیاد هم به خوبی انجام می گیرد.

این مطلب را از دست ندهید  استاندارد IP و IK در دوربین مدار بسته

فردی که دراتاق کنترل حضور دارد می تواند تصویر افراد را ذخیره نمایید و در صورت نیاز از آن را استفاده کند تصویرافراد فقط از صورت آن ها گرفته شده روش کار دوربین مدار بسته ی تشخیص بسیار سریع تر چهره نگاری یا همان تشخیص چهره عمل می کند.

این دوربین ها می توانند به صورت ۲۴ساعته رفت وآمد افراد را ثبت نمایند این یک روش عالی برای بیشتر کردن نظارت در برخی از مکان ها می باشد. دوربین های تشخیص چهره فقط تصاویر چهره ی افراد را ثبت می کنند اما اما دوربین های شناسایی چهره علاوه بر تصویر فرد اطلاعات دیگری را دراختیار ما می گذارند.

این دوربین ها به دلیل هزینه های بالای خریداری برای تمامی افراد قابل استفاده نیستند اگر دارای یک دوربین معمولی هستید می توانید با تغییر برنامه ها و نرم افزار آن را تبدیل به یک دوربین شناسایی چهره کنید البته باید هزینه ی زیادی صرف کنید اما از خرید یک دوربین جدید کمتر است.

تشخیص چهره در دوربین های مدار بسته

تشخیص چهره در دوربین های مدار بسته

تحقیقات

تحقیقاتی در مورد دوربین های شناسایی چهره انجام شده است که در مورد شناسایی چهره افراد توسط این دوربین ها نباید به طور حتمی حساب باز کرد یعنی دارای خطاهایی هستند در حدود ۳ درصد که  این بسیار پایین است اما نباید به راحتی از کنار آن گذشت.

اگر قصد شکایت ازشخصی را دارید باید مدارکی را تهیه نماید تا با حکم دادگاه توسط دوربین های شناسایی شود یا تصاویری که ضبط کرده است را در اختیار شما بگذارند به زبانی ساده تر نوعی شاهد در صحنه ی جرم به حساب می آید.

تحقیقات

تحقیقات

قابلیت تشخیص چهره

قابلیت تشخیص چهره توسط الگوریتم هایی که در نرم افزار دوربین بر روی آن کار کرده اند عمل می کند و تصویر شخص را می تواند از زاویه های مختلف شناسایی کند بعد از این مرحله عکس باید ذخیره شود و در میان سایر تصاویر ذخیره شده به جستجوی شخص مورد نظر بپردازند. و یا در ورودی شرکت ها و ادارات برای ثبت ساعت ورود و خروج افراد به کار گرفته شود که امنیت شرکت ها را نیز بالاتر می برد.

این مطلب را از دست ندهید  دوربین دات اینفو

همه ی مکانیزم هایی که در تصاویر و پردازش آن ها انجام می شود توسط پردازشی که در  دستگاه کار گذاشته شده است صورت می گیرد  اگر میخواهید چهره ی افراد را در هنگام ضبط تصاویر ردیابی نمایید باید رزولوشن دوربین ها را بالا ببرید تا بتواند سریع تر عمل کند همچنین تصاویر ۴ کا نیز بی تاثیر نیست و کمک زیادی به تشخیص سریع تر می کند اما اگر بخواهید مکانیزم دادن اطلاعت نیز همراه تصاویر برای شما نمایش داده شود باید قدرت پردازش دستگاه را بالا ببرید. این قابلیت تشخیص چهره تقریبا در تمامی دوربین ها وجود دارد به غیر ازتوربو اچ-دی که هنوز با این مرحله نرسیده اند.

قابلیت تشخیص چهره

قابلیت تشخیص چهره

برای تهیه کردن این دوربین ها چند روش مختلف وجود دارد مانند

*روش نخست تهیه نرم افزاری برای تشخیص دادن تصاویر افراد مختلف تحت یک شبکه ی نرم افزاری است.

*دومین روش استفاده و نصب کردن یک دوربین آنالوگ است که این هم باید تحت شبکه باشد.

البته باید آن را به یک دی-وی-آر متصل نماید (دی-وی-آر های زیادی هستند که قابلیت تمیز دادن تصویر هستند)

*اخرین روش هم استفاده از نرم افزار پی-وی-سی است که مانند یک دوربین حرفه ای تشخیص چهره عمل می کند و خود دارای دستگاه ذخیره ی تصاویر یعنی دی-وی –آر است.

برای تهیه کردن این دوربین ها چند روش مختلف وجود دارد مانند

برای تهیه کردن این دوربین ها چند روش مختلف وجود دارد مانند

 

این مطلب را از دست ندهید  لنز دوربین مدار بسته

اکثر دوربین ها دارای دید در شب هستند که برای شناسایی افراد در فرودگاه ها و جاده های بین شهری پمپ بنزین ها قابل استفاده است برای کیفیت بهتر تصاویر در شب از مادون قرمز استفاده می کنند که برای تشخیص بهتر چهره ی افراد کارایی دارد. بعد از اینکه چهره ی فرد مورد نظر را پیدا کردید می توانید به سادگی آن را ذخیره نماید و در بین تصاویری که در پایگاه چهره شناسی وجود دارد به دنبال آن بگردید.

زمانی که شخصی در برابر دوربین مدار بسته قرار می گیرد از چهره ی او پردازشی صورت می گیرد که پس از انجام محاسباتی یک الگوی معین از آن به وجود می آید که دستگاه آن را به عددهایی تبدیل می کند مجموعه ی این اعداد در هر فرد متغیر است که مانند اثر انگشت می باشد. برای آنالیز هر تصویر می توان از نرم افزارهای مختلفی استفاده کرد به عنوان مثال نرم افزار پی-سی-ای سپس با فیلترهای مخصوصی جزئیات صورت هر شخص را شناسایی می کنند مانند اندازه ی چشم فاصله ی آن ها از هم و ازاین قبیل استفاده می گردد.