امواج مادون قرمز در دوربین مداربسته

مادون قرمز بخشی از طیف الکترو مغناطیسی با طول موجی بین ۷۶۰ تا ۱۰۰۰ نانومتر است. به طور معمول مادون قرمز را به سه قسمت نزدیک، میانی و دور تقسیم می کنند. امواج مادون قرمز مورد استفاده در سیستم نظارت تصویری با طول موج کمی بیش تر از طول موج نور مرئی، بین ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ نانومتر، با عنوان نور نزدیک به مادون قرمز (NIR) شناخته می شوند.
این امواج در نمودار بعد از رنگ قرمز در امواج مرئی که کم ترین شکست را نسبت به بقیۀ رنگ ها دارد، قرار می گیرد. به همین سبب به آن ها امواج مادون قرمز یا مادون قرمز می گویند.

 

امواج مادون قرمز

دوربین‌های مدار بسته موجود در نمایندگی انحصاری هایک ویژن در رشت می تواند نور مادون قرمز را که چشم انسان قادر به مشاهده آن نیست، ببیند و روش های مختلفی برای نمایش آن ها در صفحۀ مانیتور وجود دارد. به طور معمول تصاویر به صورت سیاه و سفید، همان طور که انسان اگر می توانست نور مادون قرمز را ببیند، پخش می شود. به کارگیری این تکنولوژی در مکان هایی با حالت نظارت مخفی و یا نبود مقدار ناچیز نور، مفید واقع می شود.

کاربردهای اشعۀ مادون قرمز

گرمایی که از خورشید یا از یک محیط گرم احساس می شود، همان تشعشعات مادون قرمز یا به عبارتی انرژی گرمایی است. حتی اجسام خیلی سرد نیز از خود انرژی گرمایی منتشر می کنند (یخ و بدن انسان).

دوربین های دید در شب بر اساس سنجش تابش مادون قرمز که از حوزه دید انسان پنهان است طراحی شده است. عملکردهای عینک های دید در شب نیز به همین گونه است.

از مهم ترین کاربردهای تشخیصی اشعۀ مادون قرمز می توان به ترموگرافی اشاره کرد. اصطلاح ترموگرافی به عمل ثبت و تفسیر تغییراتی در درجۀ حرارت سطح پوست بدن رخ می دهد، اطلاق می شود. تصویر حاصل از این روش که ترموگرام نامیده می شود، بخش الگوی حرارتی سطح بدن را نشان می دهد. در توموگرافی، آشکار ساز تشعشع حرارتی دریافت شده توسط دوربین را به یک سیگنال الکترونیکی تبدیل می کند و سپس آن را علاوه بر تقویت بیشتر، پردازش می کند تا این که یک صفحۀ کاتودیک مثل مانیتور تلویزیون آشکار شود.

 

۰/۵ (۰ Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

محصولات